FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

EXCEL BİLGİ

gerimter
Bu yazı Excel’de kullanılan formüllerin kısa açıklamalarını içerir.

Raporlamadan tutunda İstatistik’i bilgilere kadar, daha bir çok şekilde Excel’de liste lemeler yapmaktayız. Bu listeler büyüdükçe yine excel deki çözümlere başvuruyoruz. Bunlardan birisi de DÜŞEYARA() formülüdür. İngilizce sürüm excel deki karşılığı VLOOKUP (). Liste karşılaştırmalarda sıkça kullandığımız bu formülü mümkün olabildiği kadar kolayca ve resimleri ile aşağıda anlatmaya çalışacağım.

Düşeyara 2 listenin karşılaştırmasını yaparak birinde eksik olan verileri kolayca bulmamızı sağlar.

Örnekle açıklayalım;

Dikkatle incelediğimizde ne kadar kolay olduğunu sizde göreceksiniz.

Şimdi 2 listemizin olduğunu düşünelim

1 Listedeki 1. Sütundaki verilere göre 3 . Sütundaki fiyatları 2. Listedeki 2. Sütuna getiriyoruz.

Resimden de kolayca anlayacağınız gibi bunun için formülümüz =DÜŞEYARA(F2;A:C;3;0)

Şimdi adım adım anlatalım.

1. Adım; Formül Düğmesinden Düşeyara ingilizce excel ise Vlookup formülünü bulup seçiyoruz. Karşımıza resimdeki gibi bir iletişim kutusu çıkacak.vlookup1

2. Adım; Resimdeki gibi aradığımız değeri seçiyoruz. F2 hücresi (dikkat edelim sütunu değil hücreyi) seçiyoruz.

vlookup6

3. Adım; Resimdeki gibi 1. listenin tamamını seçiyoruz. Yani A sütunu, B sütunu ve C sütunu olduğu gibi seçiyoruz.

vlookup7

4. Adım; Sütun indis sayısına listenin ilk sütunundan itibaren kaçıncı sütunsa onu yazıyoruz.

vlookup8

5. Adım; Aralık_bak kısmına eğer sonucumuz kesin doğru olsun istiyorsak “0” yada “YANLIŞ” kelimesini gireceğiz ki en çok bu şekilde istenir. Ama en yakın sonucu istiyorsa “1” yada “DOĞRU” kelimesini gireceğiz. Tamam butonuna basarak formülü bitirmiş oluyoruz.

vlookup9

Son olarak; Formülü listedeki diğerlerine de uygulamak için formülü aşağıya doğru çekip tüm listeye uygulayabiliriz. Listeler aynı sayfada hatta aynı excel dosyasında olmasına da gerek yok. Ben görünürlük kolay olsun diye kısa listeler ve 2 listeyi de aynı sayfada yaptım.

Anlatım biraz uzun olabilir ama bu anlatımdan sonra eminim herkes bu formülü anlamış ve çok kolay bir şekilde kullanmaya başlamış olacaktır.