FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Sosyal medya, boşanmalar ve aldatmalar

gerimter
İnternet ve sosyal medyanın yaygınlaşması ile insanlar daha çok kaynaşmaya başladı başlamasına ama sadece internet üzerinde! Artık insanlar eskisi gibi dışarıda sosyal değil ve sadece sosyal paylaşım sitelerinde birbirleriyle anlaşmaya çalışıyorlar. Peki bu durum ne kadar iyi veya ne kadar kötü?
gerimter
Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri sayesinde uzun süredir görmediğiniz eski bir arkadaşınızı veya akrabanızı görebiliyor ve paylaşımları sayesinde sürekli berabermiş gibi yaşantısını takip edebiliyorsunuz. Ayrıca arkadaşlarınızın her anını paylaştığı sürece takip edebiliyor, yanına gitmeden fikirlerinizi söyleyerek ona destek olabiliyorsunuz. Veya kendi hayatınızla paylaşmak istediklerinizi sosyal medya hesabınız ile arkadaş ve sevdiklerinizle paylaşabiliyorsunuz. Buraya kadar her şey güzel ama ya tüm bunların görünmeyen kötü yüzü?
gerimter
Akıllı telefonlar ile cepte taşınmaya başlanan ve her an her yerde ulaşılabilen sosyal medyada insanlar kendilerini istedikleri gibi bir kişilikle sunuyor ve gerçek kimliklerini yansıtmıyorlar. Sadece iyi yönlerini veya onların gösterdiği kişiliklerini görüyor ve onları öyle tanıyorsunuz. Bunun yanısıra sosyal paylaşım sitelerinde görüşen akraba veya arkadaşlar dışarıda bir araya gelip sosyal bir etkinlik düzenlemiyorlar. Zaten her hallerini Facebook ve Twitter gibi alanlarda paylaşıp, mesaj bölümlerinden sıkıntılarını konuştular bir araya gelip ne konuşacaklar ki?

Bunların yanısıra başka bir sorun ise kadın erkek ilişkileri. Geçtiğimiz günlerde rastladığım bir haber de İtalya’nın boşanma ve aile avukatlarının oluşturduğu bir komisyon tarafından hazırlanan raporun İtalya’daki evliliklerin yüzde 40’ının WhatsApp nedeniyle sona erdiğini gösteriyordu. Raporda anlatıldığı şekliyle, sosyal medya kullanıcılarının artması ve bu alana olan ilginin yoğunlaşması nedeniyle zaten sarsılmakta olan evliliklerin, WhatsApp nedeniyle bitme noktasına taşındığı iddia ediliyor.

Raporda ayrıca, dijital ortamın eş zamanlı etkileşim alınmasını sağladığı için ilişkilerde güvenin sarsılmasına yol açtığı, ancak bunun temelde güvensizlik üzerine kurulu ilişkilerden kaynaklandığı belirtilmiş. Daha önce ilişkilerde yıpranmaya Facebook’un yol açtığını, şimdilerde bu platformun yerini WhatsApp’ın aldığını aktaran raporda, artık yetişkinlerin de gençler kadar sosyal medyada aldatmaya ve kandırmaya yönelik ilişkiler kurduğu bu raporda yer almış. Peki ne kadar yetişkin?
gerimter
Benim gözlemlediğim kadarı ile 60 yaşını geçkin insanlar bile bu kategorinin içinde! İslam’dan uzaklaşan aile toplum yapısı sosyal medyada patlak veriyor. İnsanlar başkaları görür de rezil olurum diye normal hayatta yapamadıklarını sosyal medyada kimse görmüyor düşüncesi ile yapmaya başladı ve bu nedenle eşler arasında geçimsizlik çoğaldı. Erkekler ve kadınlar normal yaşantılarında kuramadıkları samimiyetlik derecesini buralarda arttırıyor ve başbaşa oldukları içinde istenmeyen ilişkiler meydana çıkmaya başlıyor. Çünkü karşısında tanımaya başladığı erkek veya kadın eşinde olmayan meziyetleri taşıyor ve belkdie hayalindeki insan. Bu durum da kişilerin birbirlerine karşı bakış açıları değişiyor ve aralarındaki muhabbet ise farklı duygulara gebe oluyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi aslında o meziyet sandıkları şey ise gerçek karakterleri değil ve sadece kendilerini istedikleri gibi veya karşısındakinin seveceği şekilde gösterdikleri rollerden oluşuyor. Eşler arasında muhabbeti ve sevgiyi bitiren bu durum genç yaşlı fark etmiyor ve tüm internet kullanıcılarını kapsıyor.

Tüm bunlara eşinden boşanmak üzere olan 62 yaşında bir internet kullanıcısı amcanın Facebook yazışmalarını gören eşinin yaşadığı şoku örnek verebiliriz. Eşinin yazışmalarını gören yaşlı teyze eşinin aile dostları ve arkadaşları olan bir bayan ile yazışmasını görür. Yaşlı kadın hiç aklına gelmeyen ve hatta boşanmak üzere olmasına rağmen eşine yakıştıramadığı bir durum karşısındadır. Eşi de kendisi gibi evli, çocuklu ve hatta torun sahibi olan ailecek görüştükleri arkadaşlarının eşi ile sevgili olarak görüşüyordu. Bir kadın için özelliklede yaşlı bir bayan için böyle bir durum ile karşılaşmak çok kolay olmasa gerek. Belki de boşanmalarına sebep bu kadındı? Peki sosyal medya olmasaydı böyle bir şeyin olması mümkün olur muydu? Olması mümkündü belki ama bu kadar kolay ve basit olamazdı herhalde! Bu olay gerçektir ve hatta bu yazıyı yazmamın nedenlerinden biridir. Ayrıca bu örnek sadece şahit olduğum
örneklerin bazıları.
RosenCruz
Hocam zorlama post kasmak için. Admin falan yok hostingin tadını çıkar Laughing
gerimter
çok eksilere düştüm bir ara kapanmadı.Admin falan yok tamamda otomotik silmesi gerekmezmi
Related topics
google'un yapmayacağı yok
conrad black- bir medya patronu-101 yil hapis yatabilir
Nerde Bu Özel Harekatçılar.....
terk edilen bebekler
hukuk herkese lazim olur.
chp dinleniyor!
Turkcell Müşteri Hizmetleri Twitter’da
Facebook'ta 1 Milyon Oyuncu Hedefi
TTNET Seçimin Nabzını Tutacak
Nokia’dan 1 Milyon Euro’luk Yarışma
Türkiye‘nin İlk İnternet Bağımlıları Polikinliği Hizmete Gir
Dünyanın en ince akıllı cep telefonu
Facebook'u boyadı, milyoner oldu!
DİKKAT!!! Siz sildiniz Facebook hala silemedi!
Kişisel Verilerin Gizliliğini Koruma
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.