FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Nedir Bu ART?

gerimter
Son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız, Android 4.4 Kitkat ile hayatımıza giren ve Android L ile standart hale gelecek ART’nin ne olduğuna bir göz atalım.
gerimter
Önümüzdeki günlerde final sürümü yayınlanacak olan Android L’nin belki de en büyük artısı Android’i, ilk sürümden beri kullanılan Dalvik sanal makinesinden kurtarmasıdır. Akıllı telefon ya da tabletiniz için büyük bir değişiklik olarak nitelendirebileceğimiz ART ( Android Run Time) cihazın öncülüne oranla çok daha hızlı çalışmasını sağlıyor.

İlk önce Dalvik sanal makineden bahsedelim. Android işletim sistemi ilk sürümden beri Java sanal makinesi'nin Android'e optimize edilmiş hali olan Dalvik sanal makinesi üzerinde çalışmakta. Bu uygulama geliştiriciler için büyük kolaylık sağlasa da, son kullanıcıları ve onların cihazlarını yoran, uygulamaların yavaş açılmasına sebep olan kısmen kötü bir sistemdi.
gerimter
ART ise Native diller olarak isimlendirdiğimiz, işletim sistemine özel diller ile yarışacak (ama nativ olmayan) bir çalışma zamanı (Run Time) sistemidir. Hali hazırda Kitkat ile Nexus cihazlarda kullanıma sunulan ART, uygulamaların kodlarını Dalvik sanal makine ihtiyacı duymadan, cihaz içerisinde barındırır ve bu sayede uygulamaların hızlı açılmasını sağlar.

Dezavantajları neler?

Bu yeni sistemin en büyük dezavantajı uygulama boyutlarının artmasına sebep olmasıdır. ART ile çalışan bir uygulama, Dalvik’tekine oranla yaklaşık %10 daha fazla yer kaplar. Örneğin 100 MB’lık bir uygulama, ART’ye geçildiğinde 110 MB yer kaplamaktadır. Akıllı telefon hafızalarının artması ya da hafıza kartları ile bu sorun fark edilmeyecektir bile.
gerimter
Ayrıca ART henüz test aşamasında. İşi bilen, telefona zarar gelirse kendi başına halledebilecek kişiler tarafından denenmesinde, son kullanıcıların henüz Dalvik sanal makinesinde kalmasında fayda var.

Her uygulamada çalışır mı?

ART Google Play Store’dan indirdiğiniz uygulamaların çok büyük bir bölümü ile sorunsuz çalışacaktır. Hali hazırda bir Nexus cihaz sahibiyseniz geliştirici ayarlarından ART’yi aktive edebilirsiniz. Eğer Nexus dışında bir akıllı telefon ya da tablet kullanıyorsanız endişelenmeyin. Android L ile ART standart hale geliyor.

Şimdiden nasıl deneyebilirim?

Eğer Android 4.4 Kitkat üzeri işletim sistemi ile çalışan bir Nexus cihaza sahipseniz ART’yi şimdiden deneyebilirsiniz. Bunun için ilk önce geliştirici seçeneklerinin aktive edilmiş olması gerekiyor. Bunun için telefon ayarları bölümünden en alttaki derleme numarasının üzerine, telefon size artık geliştiricisiniz diyene kadar ard arda (5-10 kere) dokunmanız gerekiyor.
RosenCruz
4 farklı mesaja gerek yoktu Cool
gerimter
Rozen eksiye inmeyelim dedik.
Related topics
Frihost nedir ? Size neler sunar ?
Bordo bereliler hakkında merak edilenler
2. SERVER yine gitti :'(
USB hatası Sorun nedir?
Mailime girerken hata
tv kanallari-reyting
affedilen ama pisman olmayan toreristler
Haluk Bilginer-Mustafa Kemal Atatürk-İş Bankası Reklamı
cankaya sofralari
6. Turkce Olimpiyatlari
Mavi Arkadaşlık : Bluetooth Üzerinden Arkadaşlık
Google, Picnik‘i Aldı
Ölünce Twitter Hesabınıza Ne Olacak?
uzaylıyı bulan çiftçi öldürüldü
'Coins' ve Frihost'un Yeni Donemi
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.