FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Windows XP Kullanımı Hala Yüksek!

gerimter
Microsoft'un Nisan ayından beri desteği kestiği işletim sistemi Windows XP'nin kullanım oranları hala yüksek. Peki Windows XP'yi en çok hangi ülke kullanıyor?
Bilgisayarlarda hangi işletim sistemi sürümlerinine ne kadar kullanım oranlarına sahip olduğunu araştırmak, özellikle güncelliğini yitirmiş bir işletim sistemi için oldukça zor. Artık bunu Windows XP için net bir şekilde söyleyebiliyoruz.

Farklı kaynaklardan gelen kullanım oranlarına baktığımızda, rakamların da ciddi derecede değiştiği görülüyor. Çünkü Windows XP gibi artık desteğinin kesildiği eski bir işletim sistemi, genellikle internetle pek iç içe olmayan kullanıcılar ve bazı kurumsal firmalarda kullanılan sabit bilgisayarlarda kullanılmaya devam ediyor. Bu bilgisayarlar da pek çok araştırma rakamına
yansımıyor.
gerimter
Net Applications'ın yaptığı açıklamalara göre global olarak Windows XP'nin kullanım oranı Haziran ayında 24.82'den, Ağustos ayında yüzde 23.89 seviyesine gerilemiş durumda. Pazarın lideri ise açık ara Windows 7.

Windows XP kullanım oranı hala tam olarak net değil

Kaspersky Security Network'e veri sağlayan tüm bilgisayar kullanıcılarının oluşturduğu rakamlar ise yukarıdaki tablodan biraz farklı.

Kaspersky Lab’ın verilerine göre global pazarda yaklaşık Windows XP kullanan bilgisayar oranı yüzde 16, Türkiye'de ise bu rakam yüzde 11.65.

Tabi yazımızın başında dediğim gibi, bu rakamlar yüzde yüz kesinlik ifade etmiyor. Hiç internete bağlanmayan, bağlansa da bazı analiz firmalarının kullandığı platformlara dahil olmayan pek çok kullanıcı var. Bu kullanıcılar da zaten potansiyel Windows XP kullanıcısı.

Tahminlere göre Windows XP kullananların Türkiye'deki rakamı ise yüzde 17 civarında.
gerimter
Windows XP'yi en çok hangi ülkeler kullanıyor?

Çalışmada, her ülkede Kaspersky Lab'ın Windows tabanlı tüm ürünlerinin kullanıcıları arasında Windows
XP kullanıcılarının oranı değerlendirildi.

Kullanıcıların yüzde 38,79'unun Windows XP kullanmayı tercih ettiği Vietnam bu alada lider. Ardından gelen Çin'de yüzde 27,35, Hindistan'da yüzde 26,88 ve Cezayir'de kullanıcıların neredeyse dörtte biri yani
yüzde 24,25 eski işletim sistemine sadık kamayı sürdürüyor.

İtalya ve İspanya'da bir Kaspersky Lab ürünü ile korunan yaklaşık beş bilgisayardan biri Windows XP kullanmakta. ABD'de daha küçük oranda bir kullanıcı grubu yüzde 4.52 oranıyla Windows XP kullanmayı sürdürüyor
gerimter
Windows XP'ye desteğin kesilmesi, durumu pek etkilemedi

Windows XP kullanıcıları için destek her ne kadar 2014'ün Nisan ayında sonlandırılmış olsa da bu işletim sisteminin satışı 2010 yılından beri yapılmamaktaydı. Bununla birlikte hizmet sonlandırmasının da bu ürünün popülerliğine, negatif etki etmediği görüldü.

Haziran 2011'deki Kaspersky Lab verilerine göre satışın sonlandırılmasının ardından bir yıl sonra kullanıcıların yüzde 48.86'sı Windows XP kullanmaya devam etmekteydi. Bundan bir yıl sonra Haziran 2012'te yüzde 35,64 ve Haziran 2013'te yüzde 25,42 oranlarında Windows XP kullanıcısı bulunmaktaydı.

Bir başka ifadeyle Windows XP'nin popülerliği her yıl yaklaşık yüzde 10 oranında azalmış durumda. İlginç bir şekilde bu düşüş, düşüşü hızlandırma potansiyeli bulunan dış etmenlerden etkilenmedi.

Bakalım Windows XP kullanımı, ne zaman yüzde 10'un altına ilerleyecek
RosenCruz
Ben hala iki makinemde kullanıyorum Cool
Related topics
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.