FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


‘Duygusal zeka sayesinde başardılar’

codermage
Türkiye, birçok alanda dünyanın gelişmiş ülkelerini bile geride bırakacak hızda ilerleme gösteriyor. Şirketler, başarı için mobil ve donanım teknolojilerinin yanı sıra sosyal ağları takip etmek zorunda. Veri ambarı çözümlerinde dünya lideri olan Teradata’nın tek kadın ülke müdürü olan Gamze Aydın, geleneksel bakış açılarının ötesinde, başarı için duygusal zekayı öne çıkaran bir isim. Aydın, Apple’ın kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın ‘duygusal zeka sayesinde başarılı olduklarını’ düşünüyor.

Türkiye, özellikle bankacılık ve telekomünikasyon alanlarındaki büyüme hızıyla birçok Avrupa ülkesini geride bırakmış durumda. Kamudan imalata kadar firmaların Bilişim Teknolojileri (BT) altyapıları çok büyük bir dönüşüm geçiriyor. Yöneticiler, hızla artan müşterilerine etkin hizmet sunmanın yanı sıra her gün milyonlarca verinin aktığı sosyal medyayı analiz etmek, işlenmesi gereken bilgiyi etkin bir şekilde depolamak zorunda.

Teradata’nın faaliyet gösterdiği 70 ülkedeki tek kadın ülke müdürü olan Gamze Aydın, modern çağın sunduğu yenilikleri nasıl çözüme çevirdiklerini ntvmsnbc’ye anlattı. Aydın, yöneticilerin veri depolama ve analizi alanında dikkat etmesi gereken konulara değinirken, müşterilere daha iyi hizmet sunmak ve yenilikleri görebilmek adına duygusal zekanın büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Quote:
Teradata şirketler için nasıl bir hizmet sunuyor?

Teradata’nın iş alanını veri ambarı, karar destek sistemleri ve iş zekası olarak tanımlayabiliriz. İş zekası başlığı altında LinkedIn örneği verebilirim. LinkedIn kullanıcısıysanız, ‘Tanıyor olabileceğiniz kişiler’ içeriğini biliyorsunuzdur. Bu içerik, Teradata teknolojileri ve yazılımlarıyla sunulan bir çözüm. Yazılım, matematiksel hesaplamalar yaparak, tanıyor olabileceğiniz diğer kullanıcıları karşısına çıkarıyor. Burada karşımıza çıkan birden fazla teknolojiyi Teradata kendi bünyesinde sunuyor. Birincisi, bir donanım teknolojisi söz konusu. Donanım üzerinde yazılımlar ve bu sisteme uygun uygulamalar var. Bunların yanında destek birimi ve sürekli geliştirme faaliyetleri var. Kısaca, Teradata’yı bir akıllı telefon gibi de düşünebilirsiniz. Tek elden tüm bu hizmetlere sahip olabiliyorsunuz.

Asıl hizmetinimiz ise donanımda saklanan verinin analiz edilmesi. Örneğin bir telekomünikasyon şirketinin en büyük verisi müşterilerin kendisi. Müşterilerin konuşmaları, faturaları, kampanyalar vb. tüm bilgiler donanım üzerinde duruyor. Bilgiyi değerli hale getiren ise sunduğumuz yazılımlar. Donanım ve yazılım üzerinde ise analitik araçlar dediğimiz iş uygulamaları var. Bu uygulamalar iş faaliyetleri analizi ve rapor hazırlanması, tahminlerde bulunmak için kullanılıyor.

Donanım sunduğunuz hizmetler için nasıl bir önem taşıyor?

Donanım, sektörlerin ihtiyaçlarına göre öne çıkan bir özellik. Özellikler regülasyon sağlayıcı kurumlar çok fazla raporlama ihtiyacı duyuyor. Firmalar, müşterilerin 3 veya 5 ay öncesine uzanan bilgilerine erişmek isteyebilir. Ancak daha önceki zamanlara ait bilgilerin de saklanması gerekiyor. Özellikle bankacılık ve telekomünikasyon sektörlerinde verilerin yedeklenmesi de büyük önem taşıyor çünkü donanım nihayetinde bozulabiliyor. Bazı firmalar sistem mimarisi gereğince veya gereksinimleri kapsamında yedekleme altyapısı istemeyebiliyor ancak bu hatalı bir yaklaşım ve biz tüm müşterilerimize yedekleme öneriyoruz. Yedekleme yapmayan firmalar eninde sonunda bunu yapmak zorunda kalıyor.


Quote:
“MÜŞTERİLER GEÇMİŞE KIYASLA ÇOK DAHA BİLİNÇLİ”

Sunduğunuz yazılımlar şirketlerin sahip olduğu Büyük Veri’yi nasıl değerli hale getiriyor?

Örneğin müşterilerimiz arasında bulunan Apple’dan bir örnek verebilirim. AppStore’da bir uygulama indirdiğiniz veya gözden geçirdiğiniz zaman, size hemen bağlantılı diğer uygulamaları öneriyor. Bu da bir Teradata hizmeti. Geçmişte Excel gibi programlarla analizler yapılabiliyordu. Ancak bugün müşteri sayısı çok fazla, aynı zamanda çok fazla kanal var. İnsanlar mağazalardan veya internetten alışveriş yapabilir, alışveriş öncesine sosyal medyadan araştırma yapabilir. Tüm bu kanalları bir araya getirmek için belli araçlar gerekiyor. Kısaca kulllandığımız motorlar tüm bu kanalları bir araya getiriyor ve kişiye özel reklam sunan arama motorları, sosyal ağlar gibi işlev gösteriyor.
Related topics
Süper firefox eklentileri
Bordo bereliler hakkında merak edilenler
Bootable olmayan CD ile WIN XP kurmak
Bedava Domain
cep telefonunun zararlari hakkinda,mutlaka okuyun
PayPal hakkında..?
Yahoo Yeni mail sistemi
kim çağırdı?
Kitaplarımızı paylaşalım mı?
Bilgisayarına uzaktan bağlanma^^
Yarışma!!! En Parlak fikre, centilmene, sevilene 500MB...
Atatürk'ümüz için DEV Arşiv
Beynin çözülemeyen 10 sırrı!
Naruto Nedir? [Detaylı]
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.