FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

En uygun fiyatlı dizüstünde formülü Google buldu

gerimter
Google, Chrome işletim sistemli, 200 dolarlık taşınabilir bilgisayarlarla akıllı telefondan sonra gözünü dizüstü pazarına dikti.
Aslında 2010 yılının sonunda tanıtılan ve web tarayıcısı Chrome ile aynı adı taşıyan işletim sistemini kullanan bu dizüstüler o zaman birçok kişi tarafından hayal olarak nitelendirilmişti. Web tarayıcı ve üzerindeki uygulamaları temel alan bu işletim sistemi, Apple'ın Mac OS X, Microsoft'un ise Windows 8 ile uygulama bazlı işletim sistemine geçmesi sonrasında ciddi bir atılım yaptı. Acer'ın 2012 yılının son çeyreğinde ABD'deki dizüstü satışlarından yüzde 5 ila 10 arası pay alan Chromebook'lar (Chrome işletim sistemli dizüstü bilgisayarlar), 200 dolardan başlayan fiyatlarla, tüketicilerin ilgi odağı olma yolunda hızla ilerliyor. Şimdiden HP, Lenovo ve Samsung'un da üretime geçtiği bu modellerin bu sene içerisinde Türkiye'de de satışa çıkması bekleniyor.

27 bin öğrenci kullanıyor
200 dolardan başlayan cihazların, fiyatları 400 dolardan başlayan Windows 8'li dizüstülere göre ciddi bir avantaj oluşturması, eğitimde de bir fırsat yaratıyor. Uygun fiyatı ve internet tabanlı oluşu sebebiyle ABD'de 2 bin okulda tercih edilen Chromebook'lar, klavyeli olmaları ve ekranlarının daha büyük olması sebebiyle iPad gibi tabletlere de ciddi bir alternatif oluşturuyor. Google'ın da girişimleriyle okullarda kullanılan Chromebook sayısı 27 bini geçmiş durumda.

Birkaç saniyede açılıyor
gerimter
İŞTE 200 DOLARLIK GOOGLE DİZÜSTÜ: ACER C710
- Intel Celeron işlemci
- 11,6 inç ekran
- 2 GB bellek
- 320 GB sabit disk
- Kablosuz ağ, HDMI,
- 3 x USB bağlantı
- 3 kg ağırlık
mofselvi
Bir zamanlar 100$lık bilgisayar dağıtılacaktı dar gelirli öğrenciler için sanki Türkiye'de. Heralde beceremediler. Google (200$ da olsa) bu işe elini atmış, sanırım başırılı da olacak. Her ne kadar iyi bir sistemi olmasa da bilgisayarın, bir çok kişinin işini görecektir. Sonunda Google'dan övgülerimi alacak bir haber geldi. Bir de Apple, dar gelirliler için ucuz plastik iPhone üretecekti yanlış hatırlamıyorsam. Dünya devleriyle ilgili bu tarz haberlerin olması gayet hoş. Sadece son teknoloji üzerinde durmak ve sürekli onu geliştirmek yanlış. "Düşük ama ucuz" teknolojiyi de satın alacak pazar sayısı çok dünyada.
gerimter
Tabletler iyi ama hala 1000 liranın üzerinde.iyi tabletler ucuzlarsa daha iyi olacak.
FlyCamper
Hem telefon hem tablet istiyorsanız Note 2 alın.

5.5"
gerimter
fazla büyük
darkeagle
Bir de çin malı tabletler var çok ucuz fiyatlara. Ama tamamen şans işi. Genel olarak önermem ama iyisi de yok değil. Geçenlerde 250 TL'na aldığım bir tabletten gayet memnunum cihazı kaç kere düşürdüm bana mısın demedi. Marka modeli bile belli değil fakat donanımsal olarak da gayet güzel. 1GB ram, 1.2GHz Çift çekirdek işlemci, Mali400 grafik, 8GB dahili hafıza ve SD kart desteği, 7" 800x480px ekran, GPS vs. gibi özellikleri olması gayet güzel. Fakat şarj aletinin bozulmuş olması (Nokia şarj aleti veya microusb uyumlu) ve ekranının sadece tek bir açıdan görülüyor olması sıkıntı. Tabii bu cihazların yazılım destekleri olmuyor. Geldiğinde üzerinde Android 3.0.8 kernel 4.0.3 rom vardı ve hiçbir yerde desteğini bulamadım. Kendi uğraşlarımla 3.8.8 kernel ve 4.2.2 rom'a yükseltmek bayağı bir uğraştırdı.