FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

İşte Örnek tarımcılık

gerimter

İşte Örnek Tarımcılık...
Kurulan güneş enerjisi tesisleri ile hem tarlalar sulanabiliyor hem de çiftçinin üzerinden elektrik yükünü alıyor. Bu amaçla bir çiftçi tarafından Türkiye'nin ilk şebeke bağlantılı güneş enerji santrali Ankara'nın Beypazarı ilçesinde Kayabükü köyünde kuruldu.

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde kurulan güneş enerji sistemi Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'nın desteğiyle hayata geçirildi.

Sistem ile tarlanın sulanmadığı zamanlarda şebekeye elektrik verilip, güneş enerjisi ile elektrik üretilmediği zamanlarda şebekeden elektrik kullanılabiliyor. Bu şekildeki üretim ile elektrik dağıtım şirketiyle mahsuplaşma usulü ücretlendirme yapılıyor.
darkeagle
Yapılan uygulama gerçekten çok, reklam gibi duruyor. Güneş panellerinin verimleri yüksek olmasına rağmen ürettiği elektrik akımları çok düşük. Eğer gerçekten sistem resimdeki gibi ise çok yüksek bir maliyete çok az bir elektrik tasarrufu sağlayacaktır üretici. Ticari olarak düşünülürse karlı bir iş değil. Bir de kim planladıysa bunu filmlerde gördüğünü yapmış. Direk güneşe bakan paneller, hani bunun yansıtıcısı, toplayıcısı? Üniversite hayatımda bu konuda çalışmam vardı. Verimli bir elektrik üretebilmek ancak güneş santrali kurulması lazım. Güneş enerjisi ile su buharlaştırılıp, türbin ile elektriğe dönüştürülür. Aksi taktirde bir ampülü bile yakmak zor olacaktır. Bir de buradaki sistem sulama için denmiş. Sulama sistemi nasıl kuruldu acaba? Eğer zamanlı olarak bir vanayı açma-kapama işlemi yapıyorsa doğrudur. Bu sistem ile herhangi bir pompa çalıştıramayacakları kesin...

Ama en azından, sıkıntılı da olsa, Türkiye'de böyle bir çalışmanın olması, devamı için umut sağlıyor. Güneşi ve rüzgarı bol olan ülkemizde, şimdiye kadar güneş ve rüzgar elektrik santrallerinin çok daha fazla olması gerekirdi. Bu enerjileri bizden daha kısıtlı olan ülkeler bile gerekli elektrik tüketimlerinin büyük bir kısmını karşılarken, bizde yaklaşık %6'sını karşılıyor. Dış ülkelerden elektrik satın alıyor olmamız da çabası...
mofselvi
Tabi. Barajlarla elektrik üretmek daha ucuz değil mi Very Happy Kayseri'de çoğu otobüs durağında bile güneş panelleri var. Zarara sokacak olsaydı koymazlardı diye düşünüyorum. O kadar güneş enerjisi boşa gidiyor. Yapmak lazım bir şeyler. Ben destekliyorum.
darkeagle
mofselvi wrote:
Tabi. Barajlarla elektrik üretmek daha ucuz değil mi Very Happy Kayseri'de çoğu otobüs durağında bile güneş panelleri var. Zarara sokacak olsaydı koymazlardı diye düşünüyorum. O kadar güneş enerjisi boşa gidiyor. Yapmak lazım bir şeyler. Ben destekliyorum.

Tabii ki barajlarda kinetik enerjiyi kulanarak elektrik üretmek daha ucuz. Türbinleri çevirmek için akan suya para veriyor musun ki? Fakat ne var ki elektrik sadece barajlarla üretilmiyor ülkemizde. Bunların yanında yakıt kullanarak elektrik üreten üreten bir sürü santralimiz var. Güneş ve rüzgar santralleri bunlara göre avantajlı. Sadece şu an için baraj kadar verimli olmadıkları için maliyetli fakat barajı da her yere kuramazsın. Senin gördüğün otobüs duraklarında ki paneller otobüsü getirip götürüyor sanki. Sadece her ne kadar çin malı kalitesiz sistemler kullanılsa da durağın led lamba veya tabelalarını aydınlatıyor. Ben rüzgar ve güneş enerjisini desteklemiyor muyum? Tabii ki destekliyorum. Sadece sistemin burada gözüken kadar basit olmadığını söylüyorum. Ülkemizin 50 sene önceden gelip nükleer enerjiye yöneleceğine, veya böyle göz boyamak için işe yaramayan sistemler kurup tanıtacağına, adam gibi bu sistemlerin üzerinde durup, faal bir şekilde kullanmaları gerektiğini söylüyorum...
mofselvi
darkeagle wrote:
mofselvi wrote:

Tabii ki barajlarda kinetik enerjiyi kulanarak elektrik üretmek daha ucuz. Türbinleri çevirmek için akan suya para veriyor musun ki? Fakat ne var ki elektrik sadece barajlarla üretilmiyor ülkemizde. Bunların yanında yakıt kullanarak elektrik üreten üreten bir sürü santralimiz var. Güneş ve rüzgar santralleri bunlara göre avantajlı. Sadece şu an için baraj kadar verimli olmadıkları için maliyetli fakat barajı da her yere kuramazsın. Senin gördüğün otobüs duraklarında ki paneller otobüsü getirip götürüyor sanki. Sadece her ne kadar çin malı kalitesiz sistemler kullanılsa da durağın led lamba veya tabelalarını aydınlatıyor. Ben rüzgar ve güneş enerjisini desteklemiyor muyum? Tabii ki destekliyorum. Sadece sistemin burada gözüken kadar basit olmadığını söylüyorum. Ülkemizin 50 sene önceden gelip nükleer enerjiye yöneleceğine, veya böyle göz boyamak için işe yaramayan sistemler kurup tanıtacağına, adam gibi bu sistemlerin üzerinde durup, faal bir şekilde kullanmaları gerektiğini söylüyorum...

Akan suya da para verilmiyor, akan güneşe de... Boşa akıyor o kadar enerji. Ama haklısınız ki burada çok basit bir sistem kurulmuş. Daha gelişmiş enerji santralleri kurulmalı. Bu küçük adımın ülke için yeterli olduğunu ben de düşünmüyorum.
darkeagle
Olması gereken sistemlerden bir kaç örnek:

Fotoğraflarda görüldüğü gibi yansıtıcı aynalar ile ışınlar yoğunlaştıralarak toplayıcıya gönderiliyor. Böylelikle hem maliyet azaltılıyor, hem de oluşturulan elektrik akımı daha fazla oluyor. Güzel ülkemde kimsenin mi aklına gelmez böyle bir sistem?

Bir de güneş enerjisinin termik santrallerde uygulanması var. Bu santrallerde, çatılarda kullanılan su ısıtma sistemi gibi sistemler ile su buharlaştırılarak türbin yardımı ile elektrik üretiliyor. Fosil yakıt kullanılan termik santraller kadar da verimli oluyor.

Bunlar uygulanması zor şeyler değil. Anladığım kadarı ile güneş, rüzgar, su bedava fakat ülkemizde fikir bedava değil herhalde. Belki de olan fikri kullanmak yerine, bastırmayı tercih eden bazı kuvvetler vardır. Bu konu tartışılması gereken ayrı bir konu. Ama şunu bilmek gerekir ki elektrik ihtiyaçlarını denizlerdeki dalgalardan ve gelgitlerden karşılayan ülkeler bile var, 3 tarafı denizle çevrili güzel ülkemde lafı bile edilmiyor nedense...
darkeagle
Bir de mofselvi arkadaşım şunu sana mizahen söylüyorum, olur da doğuyu yakacak olursak, topraklarını kullanmak yerine güneş ve rüzgar santralleri kurarak, kendi ülkemizi geçtim, etrafımızdaki ülkelerin elektrik ihtiyaçlarını bile karşılayacak duruma geliriz, hem de nüfus azalıp kişi başı gelir artacağından da dolayı dünyanın en zengin ülkesi oluruz. Belki para herşey demek değildir fakat, en mutlu ülkeler sıralaması, en zengin ülkeler sıralaması ile aynı...

Gerçi mizahen söylüyorum dedim ama böyle söyleyince pratiğe dökmek bana mantıklı gelmedi de değil Smile
darkeagle
Bir de dalga ve gelgit santralleri demişken bir kaç örnek eklemeden duramayacağım:

Bir de su altı akıntıları var (New York'un en büyük elektrik kaynağı):

mofselvi
Başbakan gemi alacağına onları alsaymış da hani bir jest yapsaymış ya halka... İyi olurmuş Very Happy
darkeagle
mofselvi wrote:
Başbakan gemi alacağına onları alsaymış da hani bir jest yapsaymış ya halka... İyi olurmuş Very Happy

Bir tek kendini düşünür tabii...
RosenCruz
Vay anam vay neler dönmüş serhat ya Laughing
gerimter
güneşten enerji elde etmenin bir kaç yolu var ama en basiti (karavanlarda dahi kullanılıyor) panellerden elde etmek.1 transistör 0.7 v üretiyor ama amper çok kötü.Eşek adasında aynı sistemle su motoru çalışıyor eşekleri sulamak için.Hala pahalı bir yöntem ama en çok kullnılan yöntem.Uzak bağ evlerinde ihtiyacı karşılıyor.10 milyara filan kuruyorlar malatyada.
hakaner
Bir ara güneş panellerinde altın yerine aynı işi gören nikel kullanılacak ve maaliyet mesela birim başına 100tl ise 20tl'ye düşecek diye bir haber okumuştum. Böylece her eve güneş paneli kurulup ekonomiye katkı sağlanacakmış vs... Ama aradan herhalde bir 3 yıl geçmiştir. Zaten bana güneş enerjisini tek başına kullanmak da pek avantajlı gelmiyor. Rüzgar ve hatta varsa akarsu gibi kaynakları da sisteme ekleyerek daha verimli sonuçlar alınabilir.
gerimter
Mekanik hala daha yüksek üretime sahip haklısın.