FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Messenger tarih oluyor!

gerimter
Microsoft'un 13 yıllık geçmişi olan anlık mesajlaşma uygulaması Messenger, kapanıyor. Teknoloji devinin eski adıyla MSN Messenger yeni adıyla Windows Live Messenger olan anlık mesajlaşma yazılımını, son aylarını yaşıyor.

Popüler mesajlaşma programı Windows Live Messenger kullanıcıları, 2013 yılının başından itibaren Skype üzerinden iletişime yönlendirilecek. Microsoft'un Skype blogu üzerinden açıklama yapan Skype’ın başkanı Tony Bates, 2013’ün ilk çeyreğinde Messenger’ın Çin hariç tüm ülkelerden çekileceğini doğruladı.

Buna göre 2013 yılının ilk çeyreğinde Windows Live Messenger kapanacak, kullanıcılar Messenger'ın yerine Skype'a kullanıma alışmaları için Skype 6.0 yazılımından Hotmail hesabıyla oturum açabilecek. Bu çekilde Messenger kullanıcıları Skype’ı güncelleyerek, anlık mesajlaşma ve görüntülü görüşme yapabilecek.
RosenCruz
Vay arkadaş ICQ'nun ölümü gibi oldu bu. Herşey bir anda değişiyor. Efsane msn'in de sonu geldi Rolling Eyes
mofselvi
Şu Microsoft'un bitişini görebilecek miyim acaba? Adamlar her şeyi tekelde tuttuklarını düşünüyorlardı heralde. Önce Apple bilgisayar dünyası ile vurdu, sonra Facebook sohbet dünyası ile. Bir de şöyle bir şey vardı, Mark Zuckerberg'e geleceğin Bill Gates'i diyorlardı, ben de diyorum ki artık Bill Gates geçmişin Mark Zuckerberg'ü Very Happy
RosenCruz
Facebook ta bir nevi balon. Milyonlarca üyesi var ama para yapmıyor. Borsada işleri iyi gitmiyor. Bilişim dünyasında herşey bir günde değişir. Microsoft Apple gibi devleri yıkmak zordur. ama facebook falan bunlar hep finansal balonlar
darkeagle
Facebook sonuçta bir internet sitesi. Yıkılamaz diye bir şey yok. Yaşayacakları 1 saatlik teknik aksaklık bile sonlarını getirebilir. Twitter ve vKontakte gibi sitelerin kurulmuş olması bile Facebook'u yeterince etkilemiş durumda. Sonuçta Facebook sadece bir fikir ürünü ve daha iyi başka bir fikir olması da Facebook'u bitirebilir.

Microsoft'un bitmesi imkansıza yakın. Dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sisteminin üreticisi olmanın yanı sıra, kendi markası altında donanım sattığı gibi, bir çok kuruluşa yönelik özelleştirilmiş yazılımlar da üretmekte. Örnek olarak bir çok ülkede kullanılan Microsoft'un geliştirdiği trafik lambası sistemleri veya Amerika'nın çeşitli bakanlıklarının süperbilgisayarlarının yazılımları vs. verilebilir. Linux gibi sektörel amaçlar için daha esnek ve ücretsiz rakibi olmasına rağmen, Windows büyük bir fark ile birinci sırada. Bu nedenlerden dolayı Microsoft'un bittiği günü belki torunlarımız bile göremeyecektir.

Apple ise hemen hemen Microsoft ile aynı. Lakin şu an izlemiş olduğu ticaret politikaları ve hedef aldığı kitle sebeplerinden dolayı Microsoft kadar uzun ömürlü bir şirket değil.

Ama denildiği gibi konu teknoloji olduğunda, neyin ne olacağı da belli olmaz, elbet ki şirketlerin veya sahışların üretkenliklerini yitirdiği bir nokta olacaktır. Sonuçta bitmez denilen ne şirketler bitti...
gerimter
Microsoft’un özellikle Türkiye’de oldukça yaygın olarak kullanılan anlık mesajlaşma yazılımı MSN Messenger (Windows Live Messenger) 2013′ün ilk aylarında kapatılacak. Kullanıcılar ise Windows’un diğer anlık mesajlaşma yazılımlarından Skype‘a geçecek. Kullanıcılar, şimdiki mail adres ve şifreleriyle Skype oturumu açabilecek
mofselvi
Facebook'un batacağını hiç sanmıyorum. Daha özgün fikir çıkar da batar diye bir şey yok. Mark'ın ve programcılarının zekasının ve sunucularının gücünün farkında mısınız? Twitter'ın kullanılmasının iki sebebi var, birincisi; çok cıvık bir ortam olmadığı için ünlülerin de kayıt olmuş olması, dolayısıyla hayranlarının da onları takip etmek istemesi. İkincisi; facebooktaki gibi beğen sistemi yok ve kullanıcı istediği bir şeyi çok rahat paylaşabiliyor, yok buna az beğeni az yorum geldi, kaldırıyım diye bir dert yok, aklına gelen ne varsa kafan rahat yazabiliyorsun. Geri dönüş almana gerek yok.
E peki bu twitter'ı çok mu başarılı yapıyor. Hayır. Normal bir sosyal ağ sitesinde bir gönderi kaldırılırken aynı anda hem gönderi beğeni kayıtları, hem yorumlar hem de yorumların beğeni kayıtları silinir. Binlerce yorum ve beğeni almış bir gönderiyi silmek bile sql sunucuyu çok fazla yorar. İşte Twitter programcıları bu yoğunluktan kaçınmak için düzgün bir yorum sistemi bile yapmamışlar. Yanıtlarınız tweet olarak kaydoluyor. Biri gönderi silinse bile yanıtları kalıyor. Hala Twitter'ın Facebook'u salladığını düşünüyor musunuz? Kaldı ki Twitter kullanıcılarının yarısından çoğu hala Facebook kullanmaya devam ediyor.

Benim fikrim; bu yolda zeki olan kazanır. Facebook bir numara idi, öyle kalacak. Apple Microsoft'un tahtını elinden alacak. Adamların yaptığı bir telefon bile hemen symbian'ın, android'in değerini düşürdü. Biraz yaygınlaşsa şu Macintosh'lar tamamdır. Bunun için biraz da ucuzlaması gerekiyor tabi ki.
RosenCruz
Mesele batma çıkma bir numara olmaktan öte, borsaya açık şirketler için hisse değerlerini yükseltmektir. Bunu yapamayan uçar gider. Koskoca Sony 10 milyar dolarlık bir şirket şu an. Panasonic o kadar bile değil. Bu yolda Facebook gibi firmalar sıkıntı yaşıyorlar. Hisseleri değer kaybediyor. Yatırımcı ilgisi çekemiyor. Para üretmekte sıkıntı yaşıyor
darkeagle
Bu arada Messenger tarih oluyor diye, Microsoft'un bitiyor olacağını düşünen varsa diye belirteyim; Microsoft Sykpe'ı 8.5 milyar dolar ile satın aldı. Bunun için Messenger'ı da Skype olarak devam edecek.

Şu teknoloji dünyasında bitmeyecek iki firma var ise, birincisi Google, ikincisi Microsoft. Gerisi fasa fiso.
gerimter
Google den önce ben yahoo kullanıyordum ama yahoo sürekli filitre uyguluyordu.Crack hack gibi konular benim alanımdı ama yahoo hiç yardımcı olmadı işte tam o sırada Google çıktı.Atış serbest ne ararsan buldu getirdi sansür yok.İşte bu dedim aradan 5 yıl falan geçtikten sonra herkes Google dedi.
mofselvi
gerimter wrote:
Google den önce ben yahoo kullanıyordum ama yahoo sürekli filitre uyguluyordu.Crack hack gibi konular benim alanımdı ama yahoo hiç yardımcı olmadı işte tam o sırada Google çıktı.Atış serbest ne ararsan buldu getirdi sansür yok.İşte bu dedim aradan 5 yıl falan geçtikten sonra herkes Google dedi.

Google Yahoo'dan önce çıkmadı mı?
darkeagle
mofselvi wrote:
gerimter wrote:

Google Yahoo'dan önce çıkmadı mı?

Webdizini olarak Yahoo önce çıktı, arama motoru olarak ise Google. Fakat Yahoo kullananların uzun bir süre Google'dan haberleri olmadı yada alışkanlık edinemedi...
gerimter
walla Googlenin adı yokken yahooyu kullanıyordum ben.
ZeytinGrafik
msn'i iş için kullanıyordum, hemen skype'a döndüm. halen icq kullanıyorum. msn diğerlerinin yanında oldukça kötü bir mesajlaşma platformu olarak kaldı. her microsoft ürünü gibi msn kurmak için mblarca update gerekiyor. bu da bana ne zaman msn kurmaya kalksam sinir krizi geçirmeme neden oluyor. yok olması gerekiyordu ve oldu.

not: bir win vista kurun, üzerine office 2010 kurmaya kalkın. toplam kurulum kaç saat sürüyor bakın. Smile
RosenCruz
Quote:
her microsoft ürünü gibi msn kurmak için mblarca update gerekiyor. bu da bana ne zaman msn kurmaya kalksam sinir krizi geçirmeme neden oluyor. yok olması gerekiyordu ve oldu.

tam olarak katılıyorum Wink
gerimter
icq hala varmı ya.
sadecegir
o kapanır başkası acılır abi ya dert etiğimiz seye bak yaa:D
yakutiye
skype messenger a göre daha iyi
RosenCruz
gerimter wrote:
icq hala varmı ya.

icq rusya da hala pek popüler
FlyCamper
Arkadaşlar MSN kapanmıyacaktır sadece üye databaseleri skype databaselerine aktarılmış durumda. MSN hala yeni sürüm çıkartıyor.
darkeagle
FlyCamper wrote:
Arkadaşlar MSN kapanmıyacaktır sadece üye databaseleri skype databaselerine aktarılmış durumda. MSN hala yeni sürüm çıkartıyor.

http://windows.microsoft.com/tr-tr/messenger/home

Eğer günü yanlış hatırlamıyorsam 8 Nisan 2014 gününden itibaren Messenger'da oturum açılamayacak ve tamamen Skype ile devam edilecek...
kankanevzat
daha onda takılan var mı Very Happy