FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

.tc alan adı uzantısı

hakaner
Son günlerde .tc alan adını satışa çıkaran bir firmanın her yerde reklamını görür oldum. Anadolu ajansı, haber siteleri, çeşitli bloglar vs. hep aynı reklamı döndürüp duruyorlar fakat bu alan adının Türkiye Cumhuriyeti ile uzaktan yakından bir ilgisi olmadığı gibi google gibi arama motorları tarafından ülke bazlı arama sonuçlarında da kötü bir yerde olduğunu belirtmekte fayda var. Amerika açıklarındaki "Turks and Caicos" adalarına ait olan bu uzantının diğer üst düzey ve jenerik üst düzey alan adları kadar kaliteli olmasına imkan yok. Burada google'ın resmi yardım sayfasında da hangi alan adlarının uluslarası kullanımda olduğunu görabilirsiniz. Ülke kodlu üst düzey etki alanı, yani country code top-level domain (ccTLD), etki alanının hangi ülkeye ait olduğunu belirleyen bir türüdür. Bu yüzden ccTLD, ülke bazlı arama sonuçlarında TLD'e (.com, .net, .org, .info gibi) göre daha geri sıralarda olacak ve soe açısından daha uzun sürede daha zahmetli bir çalışma isteyecektir. Fiyat olarak da diğer alan adı uzantılarına göre oldukça pahalı olan .tc uzantısını eğer almayı düşünüyorsanız bu bilgileri aklınızda bulundurun.
RosenCruz
Senede 98 TL çekiyorlar. O da tüm ön kayıtlar bittikten sonra. Belki firmalar falan alabilir ama kişisel kullanım için senelik 500 TL'ye varan paraları neden ödesin millet. Bana saçma bir proje gibi geldi. Ciddi firma gider com.TR alır. Belgelerini verir. Öbür türlüsüne güvenmem ben sahsen
hakaner
RosenCruz wrote:
Senede 98 TL çekiyorlar. O da tüm ön kayıtlar bittikten sonra. Belki firmalar falan alabilir ama kişisel kullanım için senelik 500 TL'ye varan paraları neden ödesin millet. Bana saçma bir proje gibi geldi. Ciddi firma gider com.TR alır. Belgelerini verir. Öbür türlüsüne güvenmem ben sahsen

Aynen öyle, banada sanki şirketleri mecbur bırakıp alan adlarını korumaları için satış baskısı yapıyorlarmış gibi geldi. Yoksa .tk bile aynı zamanda üst seviye alan adları arasında yer alıyor.
RosenCruz
Bir de Türkiye'yi aslında TC simgeler falan gibi bir şeyler gevelemişler, ayrı sayfa açmışlar falan. Güldüm Laughing Laughing
hakaner
RosenCruz wrote:
Bir de Türkiye'yi aslında TC simgeler falan gibi bir şeyler gevelemişler, ayrı sayfa açmışlar falan. Güldüm Laughing Laughing

Göle mayayı çalmışlar, ya tutarsa diye dolarların hayalini kuruyorlar Laughing
gerimter
com.tr adlı uzantı almak için bir sürü belge gerekiyor.Devletin saçma sapan kuralları yüzünden amerikan şirketlerinden 20 saniyede com alıyoruz.