FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

17 milyon uydu anteni çöpe gidiyor

gerimter
DİJİTAL karasal yayına 2014'te geçilecek olan Türkiye'de frekans planlaması dahilinde belirli illerde toplam 400 milyon TL maliyetle 800 adet verici anten kurulacak. 450 televizyon ve bin 100 civarında radyonun frekansa kavuşacağı yeni dönemde 17 milyon adet uydu anteni çöpe gidecek.
ESKİ TÜPLÜ TELEVİZYONLAR GİDİYOR

Dijital karasal yayına geçiş ile birlikte yayınları izleyebilmek için eski tüplü televizyonların değiştirilmesi gerektiğine veya sinyal alabilen set üstü kutu adı verilen bir aparat kullanılması gerektiğine dikkat çeken Erdoğan,,Erdoğan, "Türkiye'de 17 milyon adet uydu anteni bulunuyor. Bu antenlerin hepsi bir takvim dahilinde kullanım dışı kalacak. Görüntü kirliliği de bu sayede ortadan kalkmış olacak. RTÜK, geçiş döneminde mevcut antenlerin sökülmesi için bir takvim belirleyecek ve o süre zarfında antenlerin çatılardan veya binalardan sökülmesi sağlanacak" dedi.
darkeagle
gerimter wrote:
DİJİTAL karasal yayına 2014'te geçilecek olan Türkiye'de frekans planlaması dahilinde belirli illerde toplam 400 milyon TL maliyetle 800 adet verici anten kurulacak. 450 televizyon ve bin 100 civarında radyonun frekansa kavuşacağı yeni dönemde 17 milyon adet uydu anteni çöpe gidecek.
ESKİ TÜPLÜ TELEVİZYONLAR GİDİYOR

Dijital karasal yayına geçiş ile birlikte yayınları izleyebilmek için eski tüplü televizyonların değiştirilmesi gerektiğine veya sinyal alabilen set üstü kutu adı verilen bir aparat kullanılması gerektiğine dikkat çeken Erdoğan,,Erdoğan, "Türkiye'de 17 milyon adet uydu anteni bulunuyor. Bu antenlerin hepsi bir takvim dahilinde kullanım dışı kalacak. Görüntü kirliliği de bu sayede ortadan kalkmış olacak. RTÜK, geçiş döneminde mevcut antenlerin sökülmesi için bir takvim belirleyecek ve o süre zarfında antenlerin çatılardan veya binalardan sökülmesi sağlanacak" dedi.

Karasal yayında sadece devletin kanalları olduğu sürece uydu antenlerini kimse sökmez...
mfatih
sadece devlet kanalları değil her kanal geçecek 800 adet büyük çaplı anten kurulacak hatta bu antenler o kadar işlevsel ki baz istasyonlarına bile ihtiyaç olmayacak gsm şirketleri bu antenler vasıtasıyla sinyal işlevini yürütebilecek bu sayede hem baz istasyonları kalkacak hem çanak antenler bence iyi olur türlü televizyonlara göre verilen 4:3 görüntü de yerini 16:9 yayına bırakır umuyorum ki bu süreçte hatta bu antenler sayesinde akıllı cep telefonlarımızdan belki internete daha hızlı ve daha uygun fiyata bağlanabileceğiz hatta sökülen uydu antenlerini de devlet alsın ve geri dönüşüm ile metalleri başka alanlarda kullanılabilir hale getirsin bir de ben şunu istiyorum çöp kutularımız avrupadaki gibi olsun ev atıklarını başka camları, metalleri,plastikleri başka yerlere atalım geri dönüşümü yapılsın umarım ki gelecekte bunlarda olacak geri dönüşümden kazanılan para belki vergilerin inmesine sebep olur ama kimse düşünmüyor ki
darkeagle
mfatih wrote:
sadece devlet kanalları değil her kanal geçecek

Şu an ki duruma bakılırsa devletin istediği her kanal geçer (Devletin kanalları derken sadece TRT vs. değil, yandaş medyayı da kastetmiştim) . Kendi uydunda bulduğun kanalın çoğunu bulamazsın. Kaldı ki dağıtım sistemi şu ankinden pek farklı değil. Şu anda da zaten sinyaller evinde kullandığın çanak anten sistemi gibi Türksat uydusundan alınıp karasal yayın ile dağıtılıyor. Türksat'daki her kanal var mı? Yok. Dijital karasal yayında da durum farklı olmayacak. Gönderilecek veri daha fazla olduğu için frekans seviyesi arttırılacak, verici anten tipi değişecek ama işleyiş aynı kalacak.

mfatih wrote:
bir de ben şunu istiyorum çöp kutularımız avrupadaki gibi olsun ev atıklarını başka camları, metalleri,plastikleri başka yerlere atalım geri dönüşümü yapılsın

Dediğin geri dönüşüm kutusu birçok şehirde bulunmakta fakat kimse amacı ile kullanmıyor her türlü çöpü rastgele atıyor içine...
hakaner
Bu zaten vardı ama yaygın değildi. Sanırım artık her yerde yaygın hale getirecekler. Yine receiver satacak firmalara gün doğdu. 10 liralık çin malını 50 liraya satarlar.
RosenCruz
isteyen zaten dijital yayınları hd kalitede almıyor mu? karasal yayını dijital yapmak için bu kadar masraf gerekli mi?
mfatih
darkeagle wrote:
mfatih wrote:
sadece devlet kanalları değil her kanal geçecek

Şu an ki duruma bakılırsa devletin istediği her kanal geçer (Devletin kanalları derken sadece TRT vs. değil, yandaş medyayı da kastetmiştim) . Kendi uydunda bulduğun kanalın çoğunu bulamazsın. Kaldı ki dağıtım sistemi şu ankinden pek farklı değil. Şu anda da zaten sinyaller evinde kullandığın çanak anten sistemi gibi Türksat uydusundan alınıp karasal yayın ile dağıtılıyor. Türksat'daki her kanal var mı? Yok. Dijital karasal yayında da durum farklı olmayacak. Gönderilecek veri daha fazla olduğu için frekans seviyesi arttırılacak, verici anten tipi değişecek ama işleyiş aynı kalacak.

mfatih wrote:
bir de ben şunu istiyorum çöp kutularımız avrupadaki gibi olsun ev atıklarını başka camları, metalleri,plastikleri başka yerlere atalım geri dönüşümü yapılsın

Dediğin geri dönüşüm kutusu birçok şehirde bulunmakta fakat kimse amacı ile kullanmıyor her türlü çöpü rastgele atıyor içine...

devlet değilde hükümetin kanalı diyorsan ona bir şey diyemem tabii
gerimter
Avrupada karasal dijital yaygın bize sanırım yok.