FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

hakaner

Quote:
10 Kasım 1936 tarihinde Cumhurbaşkanlığı özel kalem müdürlüğüne, Dışişleri Bakanlığın'dan bir yazı gelir. Yazı şöyledir:

10/11/1936
Türkiye Cumhuriyeti Hariciye Vekaleti
Protokol Dairesi Şefliği
U. No: 21081
H. No: 177

Riyaseticumhur Umumi Katipliğine:

İngiltere Maslahatgüzarı Mösyö Morgan Vekaletimize müracaat ederek Reisicumhurumuzun yevmi veladeti münasebetiyle İngiltere Kralı 8. Edward tarafından hususi ve samimi bir tebrik telgrafı çekileceğini söylemiş ve Atatürk'ün doğum tarihinin bildirilmesini rica etmiştir.

Keyfiyeti arz eder ve İngiltere Büyükelçiliği'nce talep edilen malumat tensip buyurulduğu takdirde iş'arına müsaadelerinizi rica ederim.
Hariciye Vekili Y. Türkgeldi.

Atatürk, bunun üzerine bir süre düşünür. Kendisinin doğum gününü bilmediğini ama, annesinin bir ilkbahar günü doğduğunu söylediğini hatırlar.

Biraz bekledikten sonra birden Hasan Rıza Soyak'a şöyle der:

"Bu bir 19 Mayıs günü niçin olmasın?".

Bunun üzerine Hariciye Vekaleti'ne 12/11/1936 tarihli şöyle bir yazı gönderilir:

"Reisicumhur Atatürk'ün 19 Mayıs 1881 tarihinde doğmuş olduğunu arz ederim."

Hasan Rıza Soyak

13 yıla yakın Dışişleri Bakanlığı yapmış olan Tevfik Rüştü Aras’ın, bu konudaki açıklaması da şu şekildedir:

“…Atatürk’le beraber günlerce araştırıp düşünmüş, hatırlamaya çalışmıştık olayları…Okul kayıtlarına, nüfus idarelerine bakılmıştı. Bütün bunlardan sonra, Mayıs ayında doğduğu ortaya çıkmıştı. 10 mayıs ile 20 Mayıs arasına bile yaklaşmıştık.

Atatürk, o zaman, "19 Mayıs niçin olmasın?" dedi.

Zaten, 19 Mayıs’ta Samsun’a çıktığı ilk güne içtenlikle bağlıydı.Ve böylece bu tarih, yalnız İngiltere Kralı’na değil, bütün yabancı devletlere Dışişleri kanalı ile bildirildi.“

"Benim naçiz vücudum bir gün toprak olacaktır. Ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."

Her ne kadar bazı çevrelerce Ulusal bayramlarımız unutturulmaya çalışılsa bile...
gerimter
Bayramları çocuklara işkence ederek değil bayram gibi eğlenerek sevdirerek kutlamak gerekir.Yoksa bayram olmaz kutlanan.
darkeagle
gerimter wrote:
Bayramları çocuklara işkence ederek değil bayram gibi eğlenerek sevdirerek kutlamak gerekir.Yoksa bayram olmaz kutlanan.

Çocuklara işkence lafının bu işin kılıfı olduğunu düşünüyorum. Amaç çocukları düşünmek ise bayram kutlamaları için öğrenciler yerine profesyonel ekipler yetiştirilip ve ortaya olduğundan daha kaliteli, daha renkli, daha çoşkulu bir bayram kutlaması oluşturulabilinirdi. Tek amaç Atatürk'ün adının geçtiği herşeyi silmek, cumhuriyet namına hiç bir şey bırakmamak. (Bkz: Türkiye Cumhuriyeti'nin artık sadece Türkiye Devleti olarak anılması) İnsanlarımızın olan biteni farketmiyor olması ne kadar da acınacak bir durum...

Ayrıyeten hiç bir öğrencinin veya velinin işkence bu diye isyan ettiğini görmedim. Ne zaman kutlama zamanı kutlamada yer alan birini görsem böyle bir uğraş içerisinde olduklarını sevinçle dile getiriyorlar. Bence ilkokulda olsun, lisede olsun böyle etkinliklerin olması çocuklara ekip çalışmasını, uyumluluğu, iletişimi en etkin şekilde öğretiyor. Bunlar okuyarak kazanılacak şeyler değil ve ilerideki hayatlarında faydasını görecekler. Bu aşamalardan hepimiz geçtik, ben hiç bir zaman işkence olduğunu düşünmedim hatta lisede iken ortopedik rahatsızlığım olmasına rağmen, yatmam gerekiyor olmasına rağmen hiç bir çalışmayı aksatmadım ve 19 Mayıs etkinliğini başından sonuna gurur ile tamamladım. Kaldı ki 19 Mayıs Milli Mücadele'nin başlangıcıdır, kaldı ki bu memleket kurtarılırken kimse ortopedi, kimse işkence demedi...
gerimter
ben lisede 19 mayıs hareketleri yapacam die diskapaklarımdan oldum.Sizce bu işkence değilmi.Atatürk böylemi sevdirilir.
darkeagle
gerimter wrote:
ben lisede 19 mayıs hareketleri yapacam die diskapaklarımdan oldum.Sizce bu işkence değilmi.Atatürk böylemi sevdirilir.

Atatürk sevgisini kazandırmak için lise çok geç zaten. Lisede okuyan birisinin Atatürk sevgisini çoktan kazanmış gerekir. Ben de diz kapaklarımdan rahatsız olup ameliyat olmam gerektiği halde ameliyatı erteledim 19 Mayıs etkinliği için. Bu vatan için millet canını vermişken ben iki bacağın muhabbetini bile yapmam...
hakaner
Benim zamanımda okulda 19 mayıs takımına girebilmek için adeta birbirimizi ezerdik. Zaten tüm okulun 19 mayıs takımına girmesi gibi bir durum yok. İsteyen girer istemeyen girmez. Her ne kadar bu düzenleme hava şartları gerekçe gösterilerek yapılmış olsada ben bunu samimi bulmuyorum. Eğer samimi bir şekilde öğrencilerin durumunu göz önüne alarak bir düzenleme yapılmış olunsaydı, törenlerin ilköğretim ve köy okulları da dahil olmak üzere tüm okullarda belli bir yönetmelik olmadan yapılması şeklinde olmazdı. Bana göre bu tamamen (aynı 29 ekimde olduğu gibi) Cumhuriyet değerlerini fırsatını bulunca yok etmek adına atılmış bir adımdır.
mfatih
gerimter wrote:

Atatürk sevgisiyle yetişen bir gencin zaten bu kutlamaları kendi isteğiyle yapması gerekir istemeyen yapmaz tabi ama şu anda bu topraklarda bağımsız yaşıyorsak bu Atatürk sayesinde şu yapılan kutlamalar az bile bana göre
gerimter
Bravo 19 mayıs hareketleri ile Atatürk sevgisini yanyana getirdinizya Smile) Biraz psikoloji biraz sosyoloji tavsiye ederim.
darkeagle
gerimter wrote:
Bravo 19 mayıs hareketleri ile Atatürk sevgisini yanyana getirdinizya Smile) Biraz psikoloji biraz sosyoloji tavsiye ederim.

İş tavsiye ile oluyorsa sana biraz tarih ve biraz da kültür tavsiye ediyorum.

Ulusal egemenliğin başlangıcı olan 19 Mayıs, Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'dır.
gerimter
O zaman Atatürk'ün hangi görevle geldiğini kim tarafından görevlendirildiğini cebindeki altınları kimin verdiğini tarihten öğren.Tarih demek meb inklap tarihi okumak değildir.
darkeagle
gerimter wrote:
O zaman Atatürk'ün hangi görevle geldiğini kim tarafından görevlendirildiğini cebindeki altınları kimin verdiğini tarihten öğren.Tarih demek meb inklap tarihi okumak değildir.

Sana ne desem boş, oh olmuş diz kapaklarına...
codermage
Abi sene olmus 2012 hala Ataturk'u mu tartısıyorsunuz (?) ayıp ayıp..
mfatih
gerimter wrote:

sen de o tarih öğreniyorum diye okuduğun kitaplara inanıyorsan yapacak bir şey yok