FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Türkiye’de En Çok Hangi Mobil İşletim Sistemi Kullanılıyor?

BURAK_X
Quote:
Akıllı telefon pazarında tüm dünyada ciddi bir yarış yaşanırken ülkemizde de rekabet uç noktalarda seyrediyor. Yıllardır tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de öncelikli tercih edilen isim olan Nokia, henüz Türkiye pazarında etkinliğini kaybetmiş değil ancak aydan aya bu üstünlüğün son bulmaya başladığını görüyoruz.

Quote:
StatCounter verilerinden derlediğimiz tabloya göre Nisan ayında da Android ve iOS kullanımının hızla yükseldiğini görüyoruz. Buna karşın ülkemizde Symbian’ın üstümlüğü halen devam ediyor. Symbian %48.19’luk pay ile en çok tercih edilen mobil işletim sistemi.

İkinci ve üçüncü sırada yer alan isimlerden Android %25, iOS ise %16.12’lik bir orana sahip. Önceki aylardaki rakamlar ile kıyasladığımızda Android’in hızlı bir şekilde artış yaşadığı açık bir şekilde görülüyor. Bu hızla yıl sonuna kadar Symbian’ın geride bırakılması pek de sürpriz olmayacak.
darkeagle
Bence bu şekilde kıyaslama yapılması çok yanlış. Symbian'ı Symbian^1 (son sürüm s60v5) ve Symbian^3'ü (son sürüm Belle) ayrı tutmak lazım. iOS veya Android ile bir tutulacak sürüm Symbian^3 olmasına rağmen Symbian denildiğinde akıllara hep eski Symbian geliyor. Yeni Symbian'ın kullanımı eski Symbian'ın çağ dışı kalıp, kullanımına devam edildiğinden dolayı kullanıcılarda ters etki yaptı ve pek yaygınlaşmadı. Bu istatistiklerde gösterilen Symbian kullanımının büyük bir kısmı eski Symbian. Symbian^1 ve Symbian^3 arasında dağlar kadar fark var...
mfatih
android kullanıyorum memnunum
SinoVax
symbian^3 kullanıyorum ama android in daha fazla kullananı olduğunu düşünüyordum ben artık symbian pek beğenilmiyor çünkü
FlyCamper
Samsung kullanıyorum memnunum Smile
mfatih
symbian 3 de kullandım şahsen androidin tadını vermiyor özellikle internete telefonla çok giriyorsanız kesinlikle android şimdi galaxy s4 bekliyorum exynos 5 işlemcili 2gb ramli 13mp kameralı mükemmel bir cihaz olacak android 5 te çıkar o zamana kadar tadından yenmez
gerimter
cepten nete çıkmak ne kadar keyifli olabilirki yazık paralara.
gerimter
yıllar önce 6600 telefonum vardı onunla çanak antenimi bile kumanda ederdim.simbianın ilk versiyonunu kullanıdı makina harikaydı.Şİmdi simbiyanın çok gelişmiş olması gerekir.
mfatih
gerimter wrote:
yıllar önce 6600 telefonum vardı onunla çanak antenimi bile kumanda ederdim.simbianın ilk versiyonunu kullanıdı makina harikaydı.Şİmdi simbiyanın çok gelişmiş olması gerekir.

6600 bende de vardı takoz gibi telefon program yükleyip kızılötesi ile akıllı kumanda görevi görüyordu konuşmaya mesaj göndermeye ve müzik dinlemeye yarıyordu kendisi gibi takoz gibi de bir hafıza kartı vardı mmc miydi neydi nokia symbianı batırdı dibe soktu o kadar yıldır geliştirmiş olsaydı böyle olmazdı
gerimter
mfatih wrote:
gerimter wrote:

6600 bende de vardı takoz gibi telefon program yükleyip kızılötesi ile akıllı kumanda görevi görüyordu konuşmaya mesaj göndermeye ve müzik dinlemeye yarıyordu kendisi gibi takoz gibi de bir hafıza kartı vardı mmk miydi neydi nokia symbianı batırdı dibe soktu o kadar yıldır geliştirmiş olsaydı böyle olmazdı

o takoz 3 m. derinlikte 3 saat kaldı çokardım yıkadım kuruttum ve çalıştı. Smile
codermage
Android...