FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

IPad Fikri Çalıntı Mı?

BURAK_X
Quote:
Apple’ın kurucusu Steve Jobs tarafından geliştirilen dokumatik ekrana sahip Tablet PC’nin çalıntı olduğu iddia ediliyor. Bu iddiayı yapan kişi ise Roger Fidler adındaki gazeteci.

Roger Fidler, gazeteci arkadaşları ve mühendislerden oluşan bir gurubun 1994 yılında çıkarmayı planladığı dokunmatik ekrana sahip tablet PC konsepti Apple’ın iPad adını verdiği tablete benzerliği ile dikkat çekiyor. Roger Fidler’ın 1994 yılında aklına gelen bu yeni konsept tasarımın başlangıcı ise dizüstü bilgisayarlar. Yazılı basında çalışan Roger Fidler bir gün kağıt baskıların azalacağı ve insanların dizüstü bilgisayar ve benzeri aletlerden gazeteleri takip edeceğini düşünmüş. Ve bu düşüncesini konsept tasarıma döken Roger Fidler o dönemde bir tanıtım videosu ile bu yeni konsepti basına ve halka tanıtmayı amaçlamış.
http://www.youtube.com/watch?v=JBEtPQDQNcI
2004 yılında Steve Jobs tarafından patenti alınan iPad adı verilen Tablet PC’de bu tarz bir yapıya sahip. Apple’ın patentler konusundaki başının belası Samsung ise bu durumu silah olarak kullanmak istiyor. Samsung, Roger Fidler’ın yaptığı tasarımı örnek göstererek iPad fikrinin daha önceden kullanıcılara sunulduğunu iddia ediyor. Bakalım bu tartışmanın sonu nerelere varacak.
darkeagle
İyi de, ne tablet pc kavramını ne de ipad tipi tablet pc kavramını ilk Apple yapmadı ki zaten.

En basitinden bir örnek:
FlyCamper
Tam anlayamadım da çalıntımı deilmi?
darkeagle
FlyCamper wrote:
Tam anlayamadım da çalıntımı deilmi?

Çalıntı olsun ya da olmasın, ilk biz yaptık demeleri her zaman saçma...

Adamlar ilk iPad'i biz yaptık diyorlar, millet tablet bilgisayarı ilk onlar yaptı sanıyor. Zaten iPad'in patenti Apple'da ilk kez de, son kez de iPad'i Apple yapacaktır haliyle. Ondan sonra böyle haberler çıkıyor ortaya. Bunlar reklam amaçlı kullanıcıları oyalamaktan başka birşey değil...
hakaner
Ateşi ilk bulan patent alsaydı ne olurdu acaba? Very Happy Şaka bir yana, apple multi-touch ismi için de kendi icadı olmadığı halde defalarca patent başvurusu yapmış ama hep kaybetmiş.
darkeagle
hakaner wrote:
Ateşi ilk bulan patent alsaydı ne olurdu acaba? Very Happy Şaka bir yana, apple multi-touch ismi için de kendi icadı olmadığı halde defalarca patent başvurusu yapmış ama hep kaybetmiş.

Zaten adamlar ürün satışından çok patent davalarından kazanıyorlar. Biraz daha zorlasalar Ayşe, Ahmet vs. isim patentlerini de alacaklar, bir de ilk biz yaptık diyecekler...
codermage
Patent denilen şey kapitalizmin koruyucu mekanizmalarından biri değil midir zaten (?)
mfatih
darkeagle wrote:
İyi de, ne tablet pc kavramını ne de ipad tipi tablet pc kavramını ilk Apple yapmadı ki zaten.

En basitinden bir örnek:

bu apple dışında bu kadar şımaran bir şirket yok zaten utanmasalar telefonu ilk biz icat ettik diyecekler
codermage
aynen öyle
samanyolu077
Ama yiğidin hakkı yiğide..Tablet piyasasını ayağa kaldıran iPad'dir.
gerimter
tablet deneyimlerinizi paylaşsanız fikir olurdu bizlere almaya değermi
darkeagle
gerimter wrote:
tablet deneyimlerinizi paylaşsanız fikir olurdu bizlere almaya değermi

iOS (iPad) veya Android işletim sistemliler pek işe yaramıyor benim için. Cep telefonlarından farkı yok. Fakat Asus'un Windows işletim sistemli modelini uzun süredir kullanıyorum, gayet de memnunum...