FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Microsoft, Kendi Sesinizle Tercüme Yapabilen Bir Yazılım Gel

BURAK_X
Quote:
Metin tabanlı çeviri hizmetleri gerek internet üzerinden gerekse paket yazılım olarak pek çok alanda kullanılıyor. Ses tabanlı çeviri hizmeti ise gelecek vaad eden ve üzerinde çalışmalar yapılan bir konu.

Microsoft mühendisleri kişinin kendi sesini referans olarak kullanarak diller arası tercüme yapabilen bir yazılım geliştirdi. Microsoft araştırma bölümünün şefi Rick Rashid, TechFest 2012 etkinliğinde yaptığı tanıtımda karşılama mesajını İspanyolca dilinde kendi sesinden çevirisini katılımcılara dinletti. Diğer bir yönetici Craig Mundie de kendi karşılama mesajını Kuzey Çin lehçesinde katılımcılara sundu.

Sistem, şirketin en büyük ikinci araştırma laboratuarı olan Pekin'deki Microsoft Research Asya bölümü tarafından geliştirildi.

İlk olarak kullanıcının konuşmasını tanıyan sistem, aksan, lehçe ve ses tonunu algılayarak bir kalıp oluşturuyor. Ardından metin çevirisini yapıyor ve metinden sese dönüştürme yaparak kullanıcının kendi sesinde dışarı aktarıyor. Ayrıca yüz hareketlerinizi de 3D olarak simüle ederek animasyon şeklinde yansıtabiliyor.

Yabancı ülkelerde seyahat eden turistler veya yabancı dil öğrenen öğrenciler için kendi sesinden yapılan çevirilerin büyük faydasının olacağı düşünülüyor.

Tanıtımda ayrıca Pekin'deki güzergahları Çince metinler halinde okuyarak akıcı İngilizce dilinde aktaran bir navigasyon uygulamasının da gösterimi yapıldı.

Sistemin kullanıcının kendi sesini tanıyarak çevirilerde kullanması için bir saatlik çalışma yeterli oluyor. Standart metinden sese dönüştürme yapan modellerin aksine bu sistem kendi sesinde ve farklı dillere tercüme yaparak dönüştürme işlemini gerçekleştiriyor. Toplamda 26 dilde tercüme yapılabiliyor.

Sistemin ne zaman ticari anlamda hayata geçeceği açıklanmadı ancak yakın zamanda Microsoft'un kendi çeviri hizmeti altında Windows veya Windows Phone işletim sistemleri altında görebilme ihtimalimiz kuvvetli.
darkeagle
İyi güzel de, sahışlar için güvenlik tehdidi oluşmaz mı ki?
codermage
Mahkemelerde dahi ses kayıtları kanıt sayılmamasına rağmen özel hayatta başımıza dert açabilir..
mfatih
adamlar yapmış
Related topics
Camileri gezemedim diyenler buyrun....
Türklerden Msn vari bir yazılım
Phpbb vs Smf
Google Adsense Bir Şurup Peki Siteniz Doğru Hastamı ?
frih hakkında soru ( verilecek subdomain için )
Vista, 2 ayda 20 milyon adet sattı
iGoogle
Microsoft 11 Güvenlik Açığını Yamaladı!
OpenOffice Yeni Arayüzüne Kavuşuyor
Microsoft, İlk Mağazasının Kapılarını Açtı
Google'dan sessiz sedasız yenilik
PC Çağı Kapanıyor Mu ?
Microsoft‘tan 250 Bin Dolarlık Ödül!
'Apple bir hacker peşinde değil'
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.