FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Artık Isteğe Bağlı Web Uzantısı Alınabilecek

BURAK_X

Quote:
Artık web adresi son eki olarak neredeyse her kelimeyi almak mümkün.
Yeni üst seviyede alan adı uzantıları hayatımızdaki yerini almaya hazırlanıyor. Bu değişim, 20 yılı aşkın zamandan sonra alan adı sistemindeki en büyük yenilik olacak.

BBC News’un haberine göre alan adlarını düzenleyen ICANN, bu değişimin fırsatları ve rekabeti artıracağını düşünüyor. Zira 1985 yılında temeli atılan ve sonradan genişletilen alan adı uzantılarının çeşitliliğinin artık sayıları birkaç milyara varan kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya yetmediği düşünülüyor.

Bununla birlikte başvuru için verilmesi gereken ücret 185 bin dolar. Bu da yeni uzantılardan birine sahip olmak isteyenler için ciddi bir finansal yük anlamına geliyor. Uzmanlara göre, bu işin toplam maliyeti yarım milyon doları bulabiliyor. Bu maliyet, bazı sivil toplum kuruluşları arasında da tartışma sebebi. Çünkü STK’lar, siber işgalcilerden kendilerini korumak için çok yüklü paralar harcamak zorunda kalacaklar.

YOĞUN BAŞVURU VAR

Reuters geçtiğimiz günlerde; Birleşmiş Milletler, IMF ve benzeri diğer 26 uluslararası kuruluşun ICANN’den '.imf' gibi son ekleri siber işgalcilerden koruması için başvurduğunu yazmıştı.
Söz konusu maliyete rağmen, Nisan ayında başvurular sona ermeden önce bu üst seviyede alan adlarına başvurulara önemli bir ilginin kendini göstermesi bekleniyor. Daha şimdiden birçok şirket başvurularla yoğun olarak ilgileniyor. Bu başvuruların önemli bir bölümü Fortune 500 şirketlerinden geliyor ve bu şirketlerin büyük bir bölümü de perakende ve finansal hizmet sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

SADECE MARKALAR DEĞİL ŞEHİR VE SEMTLER DE KULLANILACAK

BTnet'in haberine göre; markalar kadar, '.london', '.nyc' gibi yer isimlerinin de bu son ek ilgisinden payını alması bekleniyor. Hatta Katalanlar şimdiden '.cat' uzantısını aldı bile. Konuyla ilgili bir diğer endişe, bunun Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington gibi ismi çok sık rastlanan yerlerde yaratabileceği karmaşa. Örneğin dünya genelinde Wellington ismini taşıyan yaklaşık 20-30 başka şehir var. Bu karmaşaya karşılık yapılacak olası düzenlemeler ve siber işgalcilere karşı alınacak önlemler şu an için ICANN’ın önündeki en büyük sorunlar olarak duruyor.
Related topics
Opera artık ücretsiz
Radio
Atatürk'ümüz için DEV Arşiv
iGoogle
Artık 1 Numara: Hotmail Tüm Rakiplerini Geçti
BUYRUN REGEDİT KOMUTLARI VE PC HIZLANDIRMA !!!
ADSL kullanıcıları bu habere DİKKAT
HP Pavilion dv2 Laptop
Hackerler‘ın Yararlandığı Açıklar!
Internet Explorer 9 test edildi
E-posta Da Tarih Oluyor
Facebook‘dan Otomatik Oku, Dinle Ve İzle Butonları Çok Yakın
Android Için Ücretsiz Kaspersky Antivirüs!
Bilgisayar virüsü
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.