FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Bu Uygulamadan Uzak Durun

BURAK_X
Quote:
2.8 milyon Türk bu tuzağa düştü!

Facebook'ta son günlerde hızla yayılan sahte bir uygulama, kullanıcıların kişisel bilgilerini çalıyor. Kullanıcılar, uygulamaya erişim izni vererek bu tuzağa düşüyor.

Facebook'ta güvenilir olmayan uygulamaların sayısı hızla artıyor. Son günlerde kullanıcıların birbirine gönderdiği "Takvimime" uygulaması, kullanıcıların kişisel bilgilerini çalıyor ve daha şimdiden Türkiye'den 2.8 milyon kullanıcı bu uygulamayı hesabına indirdi.

Facebook'un desteklemediği Takvimime isimli bu uygulama, prensipte kullanıcıların arkadaş listesindeki kişilerin doğum günlerini girmenizi istiyor ve bu şekilde size bir takvimoluşturmanıza yardımcı oluyor. Ancak tüm bunları yapabilmek için önce uygulamaya "izin" vermeniz gerekiyor. Gerekli izni sizden alan uygulama ise tüm kişisel bilgilerinize erişim hakkını eline alıyor.

Bu uygulamaya üye olduğunuzda arkadaş listenizdekiler de otomatik olarak sizden bu uygulamayla bağlantılı davet alıyor ve bu konuda dikkatli davranmayan kullanıcılar uygulamaya yetki vererek bu sahte uygulamanın yaygınlaşmasına sebebiyet veriyor.

bu tip uygulamalardan nefret eden biri olarak iyiki kabul etmemişim
mfatih
hiç karşılaşmadım böyle bir uygulama ile
gerimter
Arkdaşlardan geliyor ama app izni isteyen bu uygulamalardan uzak olmak lazım.
BURAK_X
ben kabul etmedikce baska bir arkadasim siddetle yollamaya devam ediyor uygulama/oyun istekleri. Istemiyim arkadas ya Very Happy
codermage
Bir çok facebook uygulaması da aynı şekilde kişisel bilgilerimize ulaşıyor. Sadece bu değil yani. Bir aralar herhangi uygulama isteği gönderen arkadaşlarımı engelliyordum. Ama baş edemez oldum ve kendi hallerine bıraktım =)