FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Piller sadece birkaç dakikada şarj olabilir!

gerimter
Piller sadece birkaç dakikada şarj olabilir!

Quote:
Nanoteknolojideki son gelişmeler, pillerin şarj olma süresini birkaç dakikaya düşürebilir.

ABD Enerji Bakanlığı'nın Argonne Ulusal Laboratuvarı'ndaki bir takım tarafından geliştirilen yeni teknoloji, pilin yarı kapasitesine 30 saniyede ulaşmasını sağlıyor. Titanyum dioksit nanotüplerin kullanılması ise pilin kapasitesinin zamanla artmasına neden oluyor.

Grup, titanyum dioksit nantüplerin "pil devrettikçe farklı evrelere geçebildiğini" farketmiş. Bunun anlamı, yapıların enerji akışını güçlendirecek şekilde hizalamaları.

Argonne kimyageri Jeff Chamberlain, bu davranışın bir madde için hiç alışılmadık bir şey olduğunu söylüyor ve şunları ekliyor: "Bilimsel açıdan çok ilginç olan nano düzeyde evre geçişleri görüyoruz. Bu ise, bu maddeleri daha derin bir düzeyde anladığımızda elektrikli enerji depolama sistemlerinde kullanılan maddelerin sırlarını açığa çıkaracağımız anlamına geliyor."

Argonne'da titanyum dioksit nanotüpler ve lityum iyon pillerle yapılan testlerde nantüplerin sadece pilin şarj olma süresini geliştirmediği, pillerin güvenilirliğini ve sağlamlığını da artırdığı gözlenmiş.
BURAK_X
benim laptopun pilide sadece birkaç dakikada bitebilir Very Happy
turkgamer
BURAK_X wrote:
benim laptopun pilide sadece birkaç dakikada bitebilir Very Happy

Hahahahaha Very Happy
gerimter
Çift parelel döşenen pillerden deneyin arkadaşlar ben aldım çok memnun kaldım.laptopun arkası biraz yüksek atıyor ama benim kızlara poz falan derdim olmadığı için no problem.3 saatten fazla gidiyor koca laptop
darkeagle
gerimter wrote:
Çift parelel döşenen pillerden deneyin arkadaşlar ben aldım çok memnun kaldım.laptopun arkası biraz yüksek atıyor ama benim kızlara poz falan derdim olmadığı için no problem.3 saatten fazla gidiyor koca laptop

Laptop pillerini olması gerektiği gibi kullandıktan sonra piller ortalama 4 saatten fazla gidiyor. 5 sene önce almış olduğum laptopın pili hala ilk günkü gibi tam olarak 4 saat 45 dakikada bitiyor. Laptop pillerinin ömrünün kısalmasının sebebi yanlış kullanılmaları.

Orjinal pilini öldürdükten sonra, dediğin pil ile debelenmek bana pek mantıklı gelmedi doğrusu. Olması gerektiği şekilde kullanmadıkça şu an almış olduğun pilin ömrü de öncekinden farklı olmayacaktır. Kullandığın laptopın modelini bilmiyorum fakat eminim ki her laptop gibi standart pil süresi en az 4 saattir.
gerimter
Kullandığım laptop hp 6000 serisi orjinal pili 1 saat 40 dakka gider bunun.14 inç ekran çift çekirdek falan var ben 4 saat giden sadece minibook gördüm laptobuda 4 saat gideni senden duydum sizler bir harikasınız çocuklar.
darkeagle
gerimter wrote:
Kullandığım laptop hp 6000 serisi orjinal pili 1 saat 40 dakka gider bunun.14 inç ekran çift çekirdek falan var ben 4 saat giden sadece minibook gördüm laptobuda 4 saat gideni senden duydum sizler bir harikasınız çocuklar.

Benim kullandığım Pavilion dv6172ea modeli 4 saat 30 dk - 4 saat 45 dk arası dayanabiliyor.
Senin kullandığın büyük bir olaslık HPnin vakti zamanında geri çağırdığı pillerden olsa gerek.
Harika olan aralarında bu kadar fark olması. 1 saat 40 dk bir laptopı ne kadar taşınabilir kılar ki...
BURAK_X
sanırım bayaabı yanlıs kullanmısım ben Very Happy dun bı elektrıkler gıttı, 20 dk mı ne dayandı pil
mfatih
bir de şöyle bir kere şarj edelim 1 ay dayansın Smile
gerimter
mfatih wrote:

işte hedef bu olmalı 1 ay dayanan laptop pilini yapmak.
codermage
gerimter wrote:
mfatih wrote:

Toshiba hala 2 saat şarj kapasitesi taahhüdünü yerine getirebilecek bir alet yapamadı. Vaatlerini yerine getirsinler de başka bir şey istemiyorum...
BURAK_X
codermage wrote:
gerimter wrote:
mfatih wrote:

Toshiba hala 2 saat şarj kapasitesi taahhüdünü yerine getirebilecek bir alet yapamadı. Vaatlerini yerine getirsinler de başka bir şey istemiyorum..

ya da hiç vaat etmesinler
gerimter
arkadaş bazen diyorum limonla çalışan telefon yap millet sıksık limonu bozulana kadar kullansın.
BURAK_X
gerimter wrote:
arkadaş bazen diyorum limonla çalışan telefon yap millet sıksık limonu bozulana kadar kullansın.

patatesle çalışanını yapsınlar
turkgamer
BURAK_X wrote:
gerimter wrote:

patatesle çalışanını yapsınlar

Hahaha Çok komiksiniz .d
gerimter
Patatesin asit özelliği varsa oda olur.4 limon parçası 1.3 volt üretiyor.40 limon parçası 13 volt eder
laptoba ne lazım dı ?
darkeagle
gerimter wrote:
Patatesin asit özelliği varsa oda olur.4 limon parçası 1.3 volt üretiyor.40 limon parçası 13 volt eder
laptoba ne lazım dı ?

Bu nasıl bir mantıktır? Amper ne olacak?

Limona çinko ve bakır saplayıp içindeki sitrik asit ile oksitlenme ve redüksiyona uğraması sonucu elektrik oluşması deneyi sadece ilkokul öğrencilerine pilin nasıl çalıştığını göstermekten başka birşey değil.

Kaldı ki ilk üretilen pil bile bunun kaç katı kadar gelişmiş halde ve çok daha verimli.

Patatese gelirsek içinde fosforik asit mevcut. Elmaya da uygulanabilir.

Bir HP Pavilion dv6172ea dizüstü bilgisayarı ele alırsak, pil değerleri:
Volt: 10,8V
Amper: 4400mA=4.4A
Bize gereken güç (Watt): 10,8V*4,4A=47,52W

Bir adet limon pilinin olabilecek maksimum değerleri:
Volt: 0,9V (Çinko yerine magnezyum kullanırsak 1,3V)
Amper: 0,0003A
Elde edilecek güç: 0,00027W

Bu değerlerden ise bize gereken pil sayısının 47,52W/0,00027W=176000 adet olduğu ortaya çıkıyor. (12 adet seri bağlanmış pil gruplarını 14667 adet olacak şekilde paralel bağlamamız lazım)

Özetle 176000 limonun (her limon için kablo, çinko, bakır vs.) kapladığı alan ve maliyeti bir laptop pilinden çok daha fazla olacağı için hiç uğraşmana gerek yok. Mantıklı olsa idi yapan elbet olurdu. Bir de en büyük dezavantajı ise şarj olmaması. Her pil bittiğinde 176000 limonu ziyan etmen gerekecek.
gerimter
Bravo aynnen doğru.Benim mantıkta amper hesabı yok farzedilmiştir.Sürtünmeyi yok farzedersek problemlerinde olduu gibi Smile)))
darkeagle
gerimter wrote:
Bravo aynnen doğru.Benim mantıkta amper hesabı yok farzedilmiştir.Sürtünmeyi yok farzedersek problemlerinde olduu gibi Smile)))

Problemlerde sürtünme yok sayılabilir ama, gerçeklikte sürtünmeyi yok saymak hiçbir zaman başarılı sonuç vermez. Kaldı ki sürtünme ile elektrik bile oluyor Laughing
BURAK_X
ne pilmiş arkadaş ya Very Happy
gerimter
Şimdi bir arkadaş sürtünmeyide ekledi pile o zaman daha az limon gerekir. Ayrıca limonları çok parçaya ayırabiliriz.
codermage
Nereden nereye Very HappyVery Happy