FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Genç Mucit Demiri Paslanmaz Yaptı

BURAK_X
Quote:
Brezilya'da düzenlenen matematik, fizik, kimya, yer bilimleri, çevre bilimleri, bilgisayar gibi 13 branşta 600'e yakın öğrencinin katıldığı MOSTRATEC Bilim ve Teknoloji Proje Yarışmasından büyük başarılara imza atan öğrenciler yurda ödüllerle döndü.

26. MOSTRATEC Bilim ve Teknoloji Proje Yarışması'nda matematik ile çevre bilimleri alanında altın ve gümüş madalyayla yurda dönen öğrencilerin buldukları yeni teknoloji ve formüller göz doldurdu. Genç mucitler arasında çaydan demirin paslanmasını önleyen bir madde geliştirenden, matematikte önemli bir formüle imza atan da var.

ALTIN MADALYA'YI VAN'A ARMAĞAN ETTİ

THY ait bir uçakla Sao Poulo'dan İstanbul'a gelen öğrenciler Atatürk Havalimanı'nda çiçeklerle karşılandı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan matematik alanında altın madalya kazanan Fatih Ege Özay, "Matematik olimpiyat sorularını çözmek için yeni bir formül geliştirdim. Eşitsizlik sorularını çok daha rahat çözdüm. Aritmetik geometrik eşitsizliğinden yola çıkarak kendi formülümü oluşturdum. Bu sayede zor olan olimpiyat sorularını birkaç adımda, yani 3-4 sayfadan oluşan problemi 4-5 adımda çözebildim." diye konuştu. "Binlerce kilometre uzaklıkta Türk bayrağını dalgalandırdığım için çok gururluyum." diyen Özay, Bu ödülümü Van'da depremde hayatını kaybeden ve yaralanan insanlara armağan ediyorum" dedi.

FORMÜLE TÜRKUAZ İSMİNİ VERDİ

Yarışmada ikinci olarak gümüş madalya kazanan Zeynep Aybikem Sağlam şöyle konuştu: "Üslü sayıların toplamını veren bir formül buldum. Buna GAOS toplamları deniyor. Bulduğumuz yeni formüle Türkuaz ismini verdik. Çünkü Türkuaz dünyada Türk mavisi olarak tanındığı için ve biz de Türk olduğumuz için adımızı gururla taşımak istedik. Bu dünyada ilk yapılan bir formül. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda bu ödülü almak ayrı bir duygu." şeklinde konuştu.

KARIŞIM, DİĞERLERİNE GÖRE YÜZDE 95 DAHA ETKİLİ

Demirin paslanmasını önlemek için bir madde üreterek çevre bilimleri dalında altın madalya alan Şefkat Koleji öğrencisi Yüşra Salman, "Tanin maddesinin demirin paslanmasını engellediğini fark ettik. Bu maddeden birçok sebze, meyve ve çayda fazlasıyla var." diye konuştu. Yüşra'nın hem annesi hem de öğretmeni olan Yasemin Salman ise, "Dünyada işlenen metallerin üçte biri korozyona uğrayarak, paslanmaktadır. Bu hem hammadde kaybı hem de iş ve enerji kaybı demektir. Metal korozyonunu engellemek için kullandığımız madde birçok meyve, sebze ve çayda bol miktarda bulunan tanindir. Bütil, akrilat - stiren kopolimeriyle birlikte kullandığımız karışımımız teknikte kullanılan diğer anti-paslara göre yüzde 95 daha etkilidir." ifadelerini kullandı. Salman patent başvurusunda bulunduklarını sözlerine ekledi.

Genç mucitler daha sonra öğretmenleri ve arkadaşlarıyla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.
runonur
bir de bu cevherleri Türkiye'de koruyabilsek, icatları bulup çalışır hale getirebilsek..
BURAK_X
runonur wrote:
bir de bu cevherleri Türkiye'de koruyabilsek, icatları bulup çalışır hale getirebilsek..

bu bana bir fıkrayı anımsattı
Quote:
Rus fizikçiler yerin 100 metre altında bakir tel bulduklarını, bunun ise atalarının bundan 1000 yıl öncesinde telefon şebekelerinin olduğunu kanıtladığını duyurmuşlar.


Bu olaydan 1 hafta sonra Amerikan gazetelerinde ilginç bir manşet:


Amerikan bilim adamları yerin 200 metre altında 2000 yıl öncesine ait fiber-optik hatlar bulduklarını, bunun ise, Amerikan toplumunun Ruslardan 1000 yıl öncesinde gelişmiş dijital haberleşme sistemleri olduğunu söylemişler. .


Bir hafta geçmeden Trabzon, Araklı ' da yerel TAKA gazetesinde yeni bir manşet:


Trabzonlu bilim adamlarının yerin 500 metre altına kadar kazdıklarını ve hiçbir şey bulamadıklarını, bunun sebebinin ise atalarının 5000 yıl öncesinde kablosuz (wireless) iletişim sistemlerini kullandığının ispatı olduğunu belirtmişler.
Laughing
runonur
çok iyi.. Very Happy
mfatih
güzel Smile
CaYLaKs
geçen sene katıldıgım bir sempozumda ıspartadaki süleyman demirel üniversitesindeki öğretim görevlileri demiri yada çeliği gül posasıyla paslanmaz hale getirmeye çalışıyorlardı ve buna benzer birden çok daha yaptırım görmüştüm . akademik kadroda bunlar hakkında tartışıyorlardı aslında TR de bu tür çalışmalar var Lakin gereken destek ve özveri gösterilemediği için kimse ortaya atmıyor. Bir işe başlayıp yarım kalmasından ve projeyi başkasına çaldırmaktan çok korkuyorlar..
Related topics
İstanbul Forumu
Dangereous calito
[FIKRA] Aldattın mı???
1999 depremi
3. Genç Yetenekler Kısa Film festivali
Yargıtay'dan türban serbestliğine sert tepki
supriz gozaltilar
Lise ogrencisinden muthis icat!
Japonlar sonunda bunu da yaptı
Şifre yalanlandı ama...
Miryokefalon Muharebesi
Türk gencinden Pentagon'a şok!
Türk Mühendis‘in Oyunu Listeleri Alt Üst Etti
Devlet mucit için kesenin ağzını açtı
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.