FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

İşletim Sistemi Pazarında Mac Yükselişte

BURAK_X
Quote:
Masaüstü işletim sistemi pazarında Mac, Windows ile karşılaştırıldığında çok ufak bir paya sahip. Fakat istatistiklere bakıldığında, Apple’ın işletim sisteminin yükselişte olduğu gözlemleniyor.

Geçen ay Apple, Amerika’daki bilgisayarların %6.45′ini elinde tutmayı başardı. Ağustos ayındaki 6.03′lük yüzdenin ardından elde ettiği bu başarı, Apple için sürpriz olmadı. Çünkü, Apple öne çıkardığı yeni uygulamalarıyla popülerliğini artırdı.

Rakamlara bakacak olursak, son birkaç yılda Amerikalı teknoloji devinin işletim sisteminin yavaş fakat istikrarlı bir yükseliş içerisinde olduğunu görüyoruz. 2009 yılının Ekim ayında Apple’ın pazar payı %5.34 iken Ağustos ayında %13.26′ya, Eylül ayında ise % 13.74′e yükseldi.Windows uzun bir süre liderliği elinde tutacak gibi duruyor

Fakat Mac’in tüm bu yükselişine rağmen Windows %92′lik kral payına sahip. Windows’un pastası ise kendi versiyonları arasında, Windows XP’ye %50.5, Windows 7′ye %32.4, Windows Vista’ya ise %9 şeklinde bölünüyor.

gerimter
Linux hakkaten azmış ya
Chilavert
bu politikayla devam ederlerse mac daha da yükselişe geçicektir.
BURAK_X
benim çok ilgimi çeker oldu mac. bi macbook almak istiyorum ama pahalı, o ayrı Very Happy
CaYLaKs
Mac için ayrıntılı bilgiyi nasıl elde edebiliriz kullanımı kaynak vs. bide sunos ne??
darkeagle
CaYLaKs wrote:
Mac için ayrıntılı bilgiyi nasıl elde edebiliriz kullanımı kaynak vs. bide sunos ne??

Macintosh için bilgi:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Apple_Macintosh
http://tr.wikipedia.org/wiki/Mac_OS
http://tr.wikipedia.org/wiki/Mac_OS_X

SunOs (Solaris) ise java programının üreticisi Sun Microsystems'ın geliştirdiği BSD Unix tabanlı bir işletim sistemi.
mfatih
üreticiler windows kadar linux a da destek verse kullanıcı sayısı artardı
aligultekin34
Para ile alınan ve pahalı olan içerik diğerlerine göre yüksek. Bu arada Sunos hangi işletim sistemi bi ekran görüntüsü filan elinde olan varsa paylaşsabilecekmi ismini daha yeni duyuyorum. Linux bedava ve bir o kadar çok sürümü olmasına ragmen niye bu kadar az bir dilimi elde etmiş orasını anlamadım ? Smile)
darkeagle
aligultekin34 wrote:
Para ile alınan ve pahalı olan içerik diğerlerine göre yüksek. Bu arada Sunos hangi işletim sistemi bi ekran görüntüsü filan elinde olan varsa paylaşsabilecekmi ismini daha yeni duyuyorum. Linux bedava ve bir o kadar çok sürümü olmasına ragmen niye bu kadar az bir dilimi elde etmiş orasını anlamadım ? Smile)

Çoğu programlar Windows altında uyumlu ve çalıştığı için ücretli ve pahalı olan windows tercih sebebi. Sadece ev kullanıcıları değil, kurumsal kullanıcılıları da göz önünde bulundurmak lazım.

SunOS'a gelirsek eğer Google kullanarak görsellerde Solaris diye aratabilirsin.
BURAK_X
darkeagle wrote:

SunOS'a gelirsek eğer Google kullanarak görsellerde Solaris diye aratabilirsin.

windowsa benziyor gibi
codermage
Yaşasın çakma win
runonur
linux her zaman bana rusça, çince gibi gelmiştir. mac te kendini kurcalatmadığına göre galiba windows ile yola devam.. Arrow Arrow Arrow