FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


E-posta Da Tarih Oluyor

BURAK_X
Quote:
1970'lerde icat edilen, 1990'lı yıllarda küresel çapta kullanılmaya başlanılan elektronik posta yeni kuşak tarafından yavaş yavaş terk ediliyor.

Gençler e-posta yerine dijital dünyanın farklı platformlarına yöneliyorlar.

Fransız ekonomi gazetesi La Tribune tarafından yayımlanan bir araştırma sonucuna göre, spam, virüs ve trojanlar nedeniyle yönetimi neredeyse altından kalkılamaz hale gelen elektronik posta artık çocuk ve gençlerin ilgisini çekmiyor. En azından eskiye oranla çok daha az çekiyor. Gazete, özellikle ABD ve Fransa'da gerçekleştirilen araştırmaların, çocuk ve gençlerin Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım ağlarını klasik elektronik postaya tercih ettiklerini gösterdiğini aktarıyor.

Dijital dünyayla ilgili veriler toplamakta uzman Comscore şirketi tarafından ABD'de gerçekleştirilen bir araştırma, Gmail, Yahoo ve Hotmail gibi dünyanın en büyük elektronik posta adreslerinin kullanımının Kasım 2009-Mayıs 2011 döneminde yüzde 4,1 azaldığını gösteriyor. Yahoo ve Hotmail'in Fransa'da da son bir buçuk yılda yüzde 10 ila 16 arasında düşüş kaydettiği belirtiliyor.

E-posta zemin kaybediyor

Klasik elektronik postanın zemin kaybettiğinin bir diğer göstergesi de bu alanda hizmet veren firmaların açıkladığı faaliyet rakamları. Yahoo örneğin, bu yılın ikinci çeyreği için cirosunu 1,1 milyar dolar olarak açıkladı. Aynı rakam geçen yıl aynı dönem için 1,13 milyar dolar olarak bildirilmişti. Sektör uzmanları Facebook'un yakın bir gelecekte online reklamcılıkta Yahoo'nun önüne geçmesini bekliyor.

Bireysel kullanıcıları aşan bu fenomen büyük şirketleri de sarmış durumda. Özellikle küresel çapta faaliyet gösteren şirketlerde çalışan orta ve üst düzey yöneticilerin haftada ortalama 20 saat elektronik posta okumakla geçirdikleri belirtiliyor. Fransız SSII Atos strateji şirketine göre bu yöneticiler günde 100 ila 200 arasında mesaja yanıt veriyor. Bu da şirketlerin akıllı telefon (smartphone) ve sosyal paylaşım sitelerine yönelme nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Uzmanlar buna rağmen elektronik postanın hemen ölmeyeceğini, evrim geçireceğini, bu evrimin de cep telefonları, daha doğrusu yeni kuşak akıllı telefonlar ile geleceğini öngörüyorlar. Comscore araştırmalarına göre ABD'de şu anda 43 milyonun üzerinde "smartphone" kullanıcısı var ve bunların hemen hepsi e-postalarını cep telefonlarından takip ediyor. Dünya genelinde bu rakamın 2014 yılında 1 milyarı geçmesi bekleniyor.

Çin sanal alemde ABD'yi solladı

Internet aleminin bir diğer yeni gerçeği ise dünyada en fazla internet kullanıcısı olan ülke ünvanının artık ABD'ye değil Çin'e ait olduğu. Çin, her türlü devlet sansürüne rağmen bu yıl ilk defa ABD'deki internet kullancısı sayısını geçti. Çin'de şu anda 485 milyon internet kullancısı bulunuyor. Bunların 318 milyonu cep telefonlarıyla internet kullanıyor. Dünya Bankası internet kullanan Çinli sayısını 2006 yılı için 140 milyon olarak açıklamıştı. Çin'de internet kullanıcısı olmanın bedeli ise sanal alemde "dalay-lama" ve "demokrasi" gibi terimler kullanmamak. Bu terimlere son birkaç aydır Arap Baharı nedeniyle "yasemin", "Tunus", "Mısır" gibi terimler de eklenmiş durumda.

Dünya genelinde şu anda 3 milyar 100 milyon internet kullancısı bulunuyor. Her gün 349 milyar elektronik posta gönderiliyor. Kısaca "spam" olarak tanımlanan reklam veya virüs içerikli isteğe bağlı olmayan mesajlar, toplam elektronik postaların yüzde 90'ını oluşturuyor.
xCaNx
Yakında facebook ve twitterde tarih olur Very Happy
BURAK_X
xCaNx wrote:
Yakında facebook ve twitterde tarih olur Very Happy

hepsinin yerini başka birşey alıyor
Chilavert
facebook bu politikayla bi yandan kullanıcı kaybediyor ama bi taraftan da yenileri geliyor büyük bir olay yaşanmadan yerine yenisinin gelmesi zor
codermage
a.y o gençlerin ben Smile
mfatih
codermage wrote:
a.y o gençlerin ben Smile


"abi profl rsmm beqen" diye yazıyorlar bir de adam gibi yazmayı öğrensinler sonra sosyal ağ kullansınlar bazen sinirli zamanıma geliyor kalpleri kırılmasın diye bir şey demiyorum
Related topics
mail arkadaşlığı
Microsoft Zirvesi 2007
stallone sozde soykirimla alakali bir film yapiyormus
tarih kurumundan yeni bir hamle
Yahoo e-posta sınırsız oluyor
E-postada limit 6 GB'ı buldu
Türkiye Facebookda ilk 5'e girdi.
yeni YOK baskanimiz
Fırtına 14 Kasım'da kopuyor!
Yanlış MSN Alarmı!
Windows 7 FaydalarI
google da iş imkanı
İstenmeyen SMS'e 100 Bin TL Ceza
Standart Çözünürlük Tarih Oluyor
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.