FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


ÖSYM'dir, ne yapsa yeridir!

codermage
ÖSYM'dir, ne yapsa yeridir!

Quote:
ÖSYM’ye itirazda bulunan 75 bine yakın adayın cevap anahtarı üzerinde ne türden bir çalışma yapıldığı netlik kazanmazken Sivas’tan ilginç bir mağdur öyküsü geldi.( www.ilginchaber.com )

Omzu kırılınca engelliler sınıfında sınava giripyedek kitapçıktaki cevap anahtarını dolduran öğrenciye ÖSYM, "Sınava girmediniz veya yanıt alanınız boş” dedi. Sonuç düzeltilmeyince öğrenci, LYS’ye başvuramadı.

Bu arada, ÖSYM kısa sürede hatayı düzeltip sınavdan 391 puan aldığını iletip gençten özür diledi.

Sınav sürecinde omzu kırılınca engelliler sınıfında sınava giren Uğur Erdem Tur, yedek kitapçıktaki cevap anahtarını doldurdu. Ancak ÖSYM, bu cevap anahtarını dikkate almadı. Buna itiraz eden Tur’a, “Sınava girmediniz veya yanıt alanınız boş” denildi. Sonucu da düzeltilmeyince Tur, LYS’ye başvuramadı.YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, hiçbir adayın puanının tekrar hesaplanmadığını, sadece eksik soru kağıdı alanlar ile soru kağıdının birkaç yaprağı olmayan adayların puanlarının yeniden hesaplandığını söyledi. Bu kategoriye giren 2 bin 50 adayın puanının yeniden hesaplandığını söyleyen Özcan, bu adaylardan bin 700’ünün cezaevindekiler ve 350’sinin ise dışarıdaki adaylar olduğunu belirtti. ÖSYM’ye itirazda bulunan 75 bine yakın adayın cevap anahtarı üzerinde ne türden bir çalışma yapıldığı netlik kazanmazken Sivas’tan çok ilginç bir mağdur öyküsü geldi.

ÖSYM YİNE ÖZÜR DİLEDİ

Sınav yeri değiştirildi
Vatan'ın haberine göre, sınavdan 10 gün önce kaza geçiren 18 yaşında Uğur Erdem Tur adlı aday, sağ omzu kırıldığı için sınava engelliler için hazırlanan bir sınıfta girmek istediğini belirterek sağlık raporu ile ÖSYM’ye başvurdu. Sivas Selçuk Anadolu Lisesi mezunu olan Tur’a, ÖSYM Başkanı Ali Demir imzalı bir cevap geldi ve sınava daha önce belirtilen Cumhuriyet Üniversitesi Kantininde değil, Cumhuriyet Üniversitesi İlköğretim Okulu’nda gireceği belirtildi.

ÖSYM’den ilginç yanıt
Sınav sabahı Cumhuriyet Üniversitesi İlköğretim Okulu’ndaki engelliler için hazırlanan sınıfına giden Tur, kendi adına hazırlanmış bir soru kitapçığı ve cevap anahtarı olmadığını gördü. Gözetmen öğretmenler, Tur’a yedek bir soru kitapçığı ve cevap anahtarı vererek, sınavda sağ omzu kırık olan adaya yardımcı olarak cevap anahtarındaki şıkları işaretlediler.

Sınavdan 400 puan bekleyen Tur, sonuçlar açıklandığında ise şoka uğradı. Sonuç belgesinde “Sınava girmediniz veya yanıt alanınız boş” yazan Tur’un asıl soru kitapçığı ve cevap anahtarının değerlendirildiği ortaya çıkmıştı. Cevap anahtarları açıklandığında, kağıdın hiç işaretlenmemiş olduğunu gören Tur, ÖSYM Başkanı Ali Demir’in imzalı yazsına rağmen kendisi için hiçbir işlem yapılmamasına ve sonucunun da eski sınav yerine göre düzenlenmesine şaşırmıştı.

LYS’ye başvuramadı
İki haftadan beri sonuç almaya çalıştığını kaydeden Tur, “ÖSYM’den şu ana kadar hiç bir şekilde dönmediler. Sınavım sağ omzum kırık olduğu halde güzel geçti. YGS-1 ve 2’den yani sayısal alandan sınava girdim. Soruları çözerken yazamadığım için yedek kitapçığa gözetmen öğrenmen işaretleme yaptı. Ancak ÖSYM Başkanı sınavı yönetemedi diye yeni sınav yerime cevap anahtarım ve soru kitapçığım getirilemedi. O boş bırakılan cevap kağıdı değerlendirildi ve ben LYS’ye bile başvuramadım. Ne olacağı hakkında hiçbir fikrim yok.” dedi.
aligultekin34
Adamlar ne yaptıklarını bilmiyor. Bilen birini başa getirsinler bari
aligultekin34
Adamlar ne yaptıklarını bilmiyor. Bilen birini başa getirsinler bari
CaYLaKs
kimbilir daha piyasaya çıkmayan kimler vardır
mağduruzda mağduruz:)))
BURAK_X
ösym var ya lise son sınıfımı yedin...
xCaNx
'ÖSYM'dir,Ne Yapsa Yeridir' Doğru söze nedenir? Smile
codermage
Ya neresine baksak bozuk sistemimizin.. Ama ufak ufak düzeliyoruz, içimizdeki kurtları dökmeye başladık bile. Önümüz açık inşallah...
mfatih
ÖSYM işte
Related topics
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.