FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Google’a Hacker Saldırısı

BURAK_X
Quote:
Dünyanın en büyük hava savunma sistemleri üreticisi Lockheed, durumu erken farkederek hemen acil plana geçmesine rağmen enformasyon sistemlerinde ciddi hasar olduğunu söylemişti. Olayın üzerinden çok geçmeden Pentagon bir açıklama yaparak, “siber saldırıların savaş ilanı kabul edilebileceğini” belirten bir strateji duyuracağını söylemişti.

Pentagon’un bu açıklamasının üzerinden daha 24 saat geçmeden bu kez Google,Çinli hacker’ların saldırısına uğradı. Çinli siber korsanların düzenledikleri saldırının hedefinde ise Gmail hizmeti vardı. Hacker’lar, üst düzey ABD’li ve Güney Koreli yetkililerle bürokratlara ait Gmail hesapları ve kişisel bilgileri çaldı. Saldırıdan marjinal eğilimli Çinli aktivistler de etkilendi.

Özellikle Pentagon’un, ‘siber saldırılar savaş sebebi sayılabilir’ açıklamasından sonra böylesine geniş çaplı bir saldırının düzenlenmesi ,sadece sanal hayatta değil, gerçek hayatta da gerginliğin tırmanacağına en büyük işaret. Hatta çalınan bilgilerin çok kritik öneme sahip olması durumu daha da vahim hale getiriyor.

Google, saldırı sonrası yaptığı analizde, eylemin Şandong eyaletinin başkenti Jinan’dan yapıldığını ve saldırının hedefindeki isimlerle bilginin, dikkatlice seçildiğini farketti. Hacker’ların özenle seçtikleri isimlerin Gmail hesaplarını tamamen ele geçirmeyi hedeflediği de Google tarafından açıklanan bir başka detay.

Daha önce Google ile Çin hükümetinin defalarca karşı karşıya gelmesi, olayın faillerine Çin hükümetince bir destek verilmiş olabileceği ihtimalini de ortaya çıkarıyor. Google bu konuda herhangi bir delil olmadığını söylemesine rağmen, bu ihtimalin olası senaryolar içinde tutulacağını belirtiyor. Saldırıların amacının finansal olmaması, hedeftekilerin politik yönlerinin ağır basması, ihtamali güçlendiren sebepler arasında

Diğer taraftan, phishing saldırısında hedef alınan ve hesapları ele geçirilen yetkililerin isimleri açıklanmadı. Beyaz Saray ise ortada bilinmeyen bir çok şey olmasına rağmen Google’ın saldırı sonrası çıkardığı raporu değerlendirdiklerini ve raporun, bundan sonraki süreçte büyük etkisinin olacağını belirtti.

Google ile Çin arasında öteden beri süregelen gerginlik, Lockheed Martin’e siber saldırı ve şimdi de Gmail’e saldırı, ilgili çevrelerde “siber savaş” çanlarının daha hızlı çalmaya başladığına işaret olarak yorumlanıyor. Pentagon’unkine benzer bir açıklamayı İngiltere Savunma Bakanı Nick Harvey de yaparak; “sanal ortamdaki eylemler, önümüzüdeki yıllarda gerçekleşecek savaşların bir parçasını oluşturacak” demişti.

Çinli hacker’ların, daha önceleri, kritik öneme sahip savunma ve petrol sanayisi gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketlere saldırı düzenledikleri biliniyor. Bundan 10 yıl önce Nisan 2001’de hava sahası ihlali sebebiyle zor kullanarak indirilen ABD’ye ait Aries II keşif uçağından çok önemli askeri ve stratejik bilgilerin çalınmış olabileceği de öngörüler arasında. Çin’in siber saldırı geçmişi bu denli kalabalıkken, son olarak Gmail’in hack’lenmesi siber savaşı gündeme getirebilir.
Related topics
Google's Video Sharing
Google gets license to operate China office
Google buys social-networking service
Google Hacked?
how about put google ad in cpanel?
Beware How You Google !!!
3 things about google
Google Goes Bust!!
Google Spoofs
Google Adsense Fix!! Display better ads!!! no hacker ads!!!
Google for the average H4x0r
Google Desktop Security Alert
Windows'un tarihçesi
Hacker wins $60,000 prize
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.