FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Apple’dan Samsung’a Kopyacılık Suçlaması

BURAK_X
Quote:
Apple’ın suçlaması iki teknoloji devini karşı karşıya getirdi. Her ürettiği cihaz olay olan ve milyonlarca satan Apple, Samsung’u resmen hırsızlıkla suçladı. Daha önce iPad 2 tanıtım gecesinde Steve Jobs bu rahatsızlığın sinyallerini vermiş; Samsung, HP, Motorola, BlackBerry gibi dev şirketlerin logolarının bulunduğu ekrana “2011: Year of the copycats” (2011: taklitçilerin yılı) ibaresini koymuştu.

Belki de artık mobil pazarda tek olmadığını bilmenin verdiği bir gerilimdi ama şu an Samsung ile aralarındaki davadan çok daha nazikçeydi. Apple taklitçilik iddiasını, şimdi Samsung özelinden hırsızlığa kadar ilerletti.

Apple’ın iddilarının merkezinde Android’in amiral gemisi olan Samsung Galaxy S, 7 inç’lik tablet Galaxy Tab ve Google için ürettiği Nexus S yer alıyor. Hırsızlık suçlamasının kapsamı ise, Güney Koreli devin, bu üç cihazı geliştirirken gerek teknolojilerinde, gerekse tasarımlarında Apple’ın iPhone 3G – 3GS’si ve iPad’inden bire bir kopyalama yapıldığı yer alıyor. Dava dosyasına konulan Apple’ın açıklaması aslında iPad 2 tanıtım gecesinden şimdiye dek gelinen noktada her şeyi özetliyor: “Samsung, kendi teknolojisini ve tasarımlarını kullanmak yerine, Apple teknolojisini, tasarımlarını ve iOS kullanıcı ara yüzünü kopyalamayı seçmiştir.”

Apple’ın iddiasına göre Samsung’un Galaxy S’i üretirken iPhone 3GS’ten, Galaxy Tab için iPad’den, kendi arayüzü TouchWiz’i geliştirirken ise iOS platformundan bire bir kopya çekti. Apple, bu dava ile Samsung’u resmen ve alenen “hırsızlık yapmakla” suçluyor. Hırsızlık suçlaması ve Apple’ın bunu fotoğraflarla desteklemesinden sonra Samsung’dan herhangi bir açıklama ise yapılmış değil.
darkeagle
BURAK_X wrote:
Quote:
Apple�ın suçlaması iki teknoloji devini karşı karşıya getirdi. Her ürettiği cihaz olay olan ve milyonlarca satan Apple, Samsung�u resmen hırsızlıkla suçladı. Daha önce iPad 2 tanıtım gecesinde Steve Jobs bu rahatsızlığın sinyallerini vermiş; Samsung, HP, Motorola, BlackBerry gibi dev şirketlerin logolarının bulunduğu ekrana �2011: Year of the copycats� (2011: taklitçilerin yılı) ibaresini koymuştu.

Belki de artık mobil pazarda tek olmadığını bilmenin verdiği bir gerilimdi ama şu an Samsung ile aralarındaki davadan çok daha nazikçeydi. Apple taklitçilik iddiasını, şimdi Samsung özelinden hırsızlığa kadar ilerletti.

Apple�ın iddilarının merkezinde Android�in amiral gemisi olan Samsung Galaxy S, 7 inç�lik tablet Galaxy Tab ve Google için ürettiği Nexus S yer alıyor. Hırsızlık suçlamasının kapsamı ise, Güney Koreli devin, bu üç cihazı geliştirirken gerek teknolojilerinde, gerekse tasarımlarında Apple�ın iPhone 3G � 3GS�si ve iPad�inden bire bir kopyalama yapıldığı yer alıyor. Dava dosyasına konulan Apple�ın açıklaması aslında iPad 2 tanıtım gecesinden şimdiye dek gelinen noktada her şeyi özetliyor: �Samsung, kendi teknolojisini ve tasarımlarını kullanmak yerine, Apple teknolojisini, tasarımlarını ve iOS kullanıcı ara yüzünü kopyalamayı seçmiştir.�

Apple�ın iddiasına göre Samsung�un Galaxy S�i üretirken iPhone 3GS�ten, Galaxy Tab için iPad�den, kendi arayüzü TouchWiz�i geliştirirken ise iOS platformundan bire bir kopya çekti. Apple, bu dava ile Samsung�u resmen ve alenen �hırsızlık yapmakla� suçluyor. Hırsızlık suçlaması ve Apple�ın bunu fotoğraflarla desteklemesinden sonra Samsung�dan herhangi bir açıklama ise yapılmış değil.

Bu Apple'da kendini bi halt sanıyor, sanki bi tek kendileri var...
CaYLaKs
Apple kendi yazılımlarında sağlam geliştirdikleri için ekstra reklamlarla kendi ürünlerini ön plana koymaya çalışıyorlar.

Babamın dediği gibi Reklamın İyisi Kötüsü oLmaz der ismin çıksın gerisi önemsiz Smile o yerini bulur....
codermage
Ben hala dünyanın verimli bir dokunmatik teknolojisine geçtiğine inanmıyorum. Bu teknolojide başarısız olunduğu fazlasıyla aşikar. Apple ne sanıyorduki, diğer firmalar eski püskü ürünler satmaya devam edip kendilerini mi izleyecekti(?)
CaYLaKs
Bugün Electro WorLd da Acer'n Full dokunmatik Laptopunu gördüm şaşırdım Very Happy TR pazarına ilk sokanlardan sanırım daha önce rastLamamıştım hiç Smile Herkes Win8 e hazırlanıyor Teknoloji biraz fazla hızlı hareket ediyor sanki aLdıgın Elektronik eşyanın keyfini süremez oldu insanlar Very Happy Almaya korkuyorum yarın daha yenisi çıkar diye Very Happy