FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

İstenmeyen SMS'e 100 Bin TL Ceza

bluxberry
İnternet üzerinden verilen siparişlerde,malın kalitesi,fiyatı ve indirimler konusunda müşteriyi yanıltanlara ise 15 bin TL’ye kadar ceza uygulanacak.Bu suçların tekrarlanması halinde ceza 10 katı artırılabilecek.

Fiyat açıkça görülecek
Hükümet,sanal alışverişin daha güvenilir ve şeffaf hale getirilmesini öngören Elektronik Ticaretin Düzenlenmesine İlişkin Yasa Tasarısı’nı,TBMM’ye sunulmak üzere Bakanlar Kurulu’nda imzaya açtı.Tasarı şu düzenlemeleri içeriyor:

- İnternetten verilen siparişlerde alıcı yanıltılamayacak.Hizmeti sunan,ödeme bilgilerinin girilmesinden önce,ödenecek toplam bedel de dahil olmak üzere,sözleşmenin şartlarının alıcı tarafından açıkça görülmesini sağlayacak.Buna aykırı hareket edenlere 1000 TL’den 5 bin TL’ye kadar ceza verilecek.

Elektronik ortamdaki ticarette gerçek ya da tüzel kişinin açıkça belirlenebilir olmasını sağlayan bilgiler yer alacak.

- İndirim ve hediye gibi promosyonlar ile promosyon amaçlı yarışmaların bu niteliği açıkça belirlenecek. Bu hükme aykırı hareket edenlere 2 bin TL’den 15 bin TL’ye kadar ceza verilecek.

İleti reddedilebilecek
- Alıcılar diledikleri zaman,hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticari elektronik iletileri almayı reddedebilecek.Talebin ulaşmasını müteakip gönderici 3 iş günü içinde alıcıya elektronik ileti göndermeyi durduracak.Buna aykırı hareket edene 2 bin-15 bin TL arası ceza verilebilecek.

- İstek dışı elektronik iletiler,“önceden izin alınarak” (opt-in) gönderilebilecek.Abone ve kullanıcılara,önceden izinleri alınmaksızın otomatik arama makineleri,fakslar,e-posta,kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılmasıyla doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerik iletimi gönderilemeyecek.Bu girişimde bulunanlara 10 bin-100 bin TL arası para cezası verilecek.İleti gönderme girişiminin tekrarlanması halinde bu ceza 10 katına kadar artırılabilecek.

- Ancak esnaf ve tacirler için istisna uygulama yapılacak.Buna göre,esnaf ve tacirlerin reklam gibi ticari faaliyetlerine ilişkin haberleşme ihtiyacı göz önüne alınarak “ilk elektronik iletiden sonra bunu almayı reddetme hakkı”(opt-out) sağlayan sistem uygulanacak. Böylece esnaf ve tacir,ilk maili aldıktan sonra istedikleri zaman istedikleri iletiyi reddedebilecek.
rouqe
cok ince biryer yakalamıssınd dostum. aslında haklarımızın peşinde koşarsak neler yakalarız neler Smile Cool
bluxberry
evet bunuda sabah gazetesinde gordum buratya geceyim dedim Smile
ibrahim43
Kardeş paylaşım yapmana bir şey demiyorum da şu metni kod içinde vermeniz gerek kurallara göre. Aksi halde haksız yere puan kazanıyorsun ve kuralları çiğnemiş oluyorsun.
darkeagle
ibrahim43 wrote:
Kardeş paylaşım yapmana bir şey demiyorum da şu metni kod içinde vermeniz gerek kurallara göre. Aksi halde haksız yere puan kazanıyorsun ve kuralları çiğnemiş oluyorsun.

Yabancı moderatörler bluxberry isimli kullanıcının ingilizce mesajlarının spam olduğunu belirterek, türkçe mesajlarını da değerlendirmem için bana danıştılar. Bu gidişle sonu hayırlı değil.

Ayrıyeten bluxberry ve roque aynı kişi olduğundan şüpheleniyorum...
bluxberry
önceki mesajlar icin uyarı almıstım ama bu mesajı gazeteden gectim.. daha sonrada eski arsivlerinde oldugunu gordum quote kodu nerede tam olarak ekleyeceğim yeri bana ögretirseniz bende ogrenmis olurum
ibrahim43
Niye bi mod atamıyorlar anlamıyorum ki. Bu şekilde forumun düzeni falan bozuldu tat vermiyor artık...
Alıntı için "Quote" butonu var onu kullanıcaksınız. Artık öğrenmiş olursun umarım.
darkeagle
ibrahim43 wrote:
Niye bi mod atamıyorlar anlamıyorum ki. Bu şekilde forumun düzeni falan bozuldu tat vermiyor artık...
Alıntı için "Quote" butonu var onu kullanıcaksınız. Artık öğrenmiş olursun umarım.

Türkçe bölümü pek aktif olmadığından üzerine düşmüyorlar. Bir zamanlar fazlasıyla aktif olan bu bölüm hep düzenli bir moderaör olmaması sebebi ile bu hale geldi...
codermage
Sinirlerimizi bozan ve çaresizlik hissi yaratan, can sıkıcı emperyal kandırmacalara karşı iyi bir adım..