FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

3D Zararlı Mı?

BURAK_X
Quote:
2010’da 3D teknolojisi en çok ilgi gören teknolojilerden biri oldu. Televizyon firmalarının bu konuya yaptığı yatırımlar kullanıcıyı çekmeyi başardı. Fakat 3D’nin zararlı olduğu yönündeki söylentiler bu teknolojinin önündeki en ciddi sorunlardan biri.

Nintendo DS’in 3 boyutlu versiyonu 3DS de özellikle çocukların dikkatini çekecek bir ürün. Fakat 3 boyutlu görüntüleri izlemenin çocuklar üzerinde etkileri olabileceği endişesi var. Bu da Nintendo’nun çekindiği bir nokta.

3DS’in uyarılar listesini açıklayayn şirket, konuya çok hassas yaklaştığını gösterdi. 90’larda piyasaya sürülen Virtual Boy adlı ürünleriyle aynı uyarıları yaptıklarını belirten Nintendo, 3D konusunda sektörün genel tutumunu izlediklerini belirtti. Firma, 6 yaşından küçük çocukların göz kasları yeterince gelişmediği için 3D görüntülerden etkilenebileceğini belirtiyor. Bu sebeple cihazda bir 2D kilitleme fonksiyonu mevcut. Yani ebeveynler çocukların 3D oyun oynamalarını engelleyebilecek.

Bu konuda sizlere net bir bilgi sunabilmek adına Sony’nin konuyla ilgili yapmış olduğu bir açıklamayı paylaşacağız;

Sony, geçtiğimiz günlerde 3D ürünleriyle ilgili bir basın buluşması düzenledi. Toplantıda konuşan Teknik Pazarlama Müdürü Mete Emiroğlu, 3D konusunda yapılan uyarıların ‘çok zararlı’ olarak algılandığını belirtti. Ancak bu uyarılar tavsiye niteliği taşıyor.

‘Yetişkinler açısından 3D’nin kanıtlanmış bir zararı bulunmuyor. Sadece 2-3 saatlik bir film izledikten sonra 10 dakika ara vermek gerekiyor. Çocuklar konusunda ise 3D’nin sakıncaları bulunuyor. Fakat belli bir yaşın altındaki çocuklara normal televizyon izlemek de zararlı. Ayrıca göz tansiyonu, göz kayması gibi sorunları olan kişiler için de 3D tavsiye etmiyoruz.

Sonuç olarak 3D konusunda uyarılar yapılması kesin olarak böyle zararlar vereceği anlamına gelmiyor. Baş ağrısı yaptığı yönündeki durumları da psikolojik olarak görüyorum.’

3 boyutlu teknolojilerin göz üzerinde herhangi bir sağlık sorunu yarattığına dair kanıt yok. Elbette gözler ve beyin için yorucu bir aktivite fakat bu durum uzun süreli televizyon izleme ve monitöre bakma gibi durumlarda da oluşabiliyor. Yani bu heyecan verici teknolojiden faydalanmak konusunda içiniz rahat olabilir. Fakat küçük çocukları bu teknolojiden uzak tutmak gerekiyor.
darkeagle
3D'nin normal bir sistemden fazla fiziksel zararı olacağını sanmıyorum. Belki daha çok gerçekçilik psikolojik zararları fazla olabilir.

Bu arada 2D veya 3D olsun, uzun süre ve bilinçsiz kullanımı astigmatın en büyük sebeblerinden. Monitör seçerken gözlerinizi dinlendirmeniz çok önemli. Daha da önemlisi elbetteki monitör seçimi. Uzun yıllardır günümün çoğunu bilgisayar başında geçiriyorum. Emektar tüplü monitörüm geçen aylarda bozuldu. Tamiri ile uğraşmadım LCD monitör alayım diye. Alana kadar da çoğumuzun bildiği Arçelik marka tüplü monitör edindim geçici olarak. Ha aldım ha alacağım derken bir ay içinde yeni LCD monitörü almak zorunda kaldım. Tabii gözlük de almak zorunda kaldım. Aman diyorum dikkat edin. Gözlüğüm ile bir sıkıntım olmadığı halde, keşke diyorum, keşke ertelemese idim adam gibi bir monitör almayı da gözlerim bozulmasa idi. Bilgisayar başında aralıksız geçirilen 2 saat bile gözleri bozmaya yeterli oluyor. Ve gözleriniz de en ufak bir problem varsa bile ertelememeyi de unutmayın, en kısa sürede doktora gidin. Eğer doktor gözlük verecekse de sakın gözlük alıp takmayı ihmal etmeyin. Hayatta takmam diyen ben bile, gözümden çıkarmıyorum şu an. Elbette ki araştırırsanız severek kullanacağınız bir gözlük bulabilirsiniz kendinize. Gözlük takmak net görememekten daha kötü değil.
kemal44
bence gözlük iyi olmalı sinemaya gittim avatar filmi için 3d si bi çıktım sinemadan film bitti gözlerim sulandı çok beter oldu yani kalite önemli 3d gözlüklerde

yani en kaliteli ise pek zararı olmaz
gerimter
geçen 3d tv de kablolu gözlükle bi çalışmayı izledim o kız neydi öle aynen yanımda sanki.Ama gözlerim biraz yandı artık 3 d denmi başka bi durum dan mı bilemem.
genckalemsor
Ben de herhangi bir zararı olacağını düşünmüyorum...
aligultekin34
3. boyuta biz daha geçemedik.Geçen Medimark'ta baktımda hiç bişe anlamadım.Gerek yok düşüncesine vardım.Elimizdeki yeterlidir Laughing
ulytau
her şeyi ölçülü yapmak şart galiba
gerimter
Biraz baş dönmesi yapıyor.
aligultekin34
Baş dönmesimi yapıyor bize 2 boyutta yeter Smile)