FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Güneş enerjsi ile çalışan klavye geliyor

aligultekin34
Quote:
Klavye ve fareleri kullanırken kablodan bağımsız çalışmak her zaman bir rahatlık sağlıyor.

Kablosuz ürünlerde ise pil ömrü cihazın sunduğu konforda eksiklik gibi duruyor.

Logitech'in ilk ürettiği kablosuz fare 3 yılda 28 pil kullanırken, şimdilerde geliştirilenteknolojiile bu sayı 2'ye kadar düşmüş. Yılbaşına doğru Türkiye'de de kullanıma sunulacak yeni klavye ise pili ihtiyaç listelerinden çıkarttırıyor. Çünkü Solar Keyboard K750, ev ve iş yeri ortamında, hatta karanlık mekanlarda bile üzerindeki iki panel sayesinde ışık enerjisiyle çalışıyor. Minik bataryası dolduğu zaman, hiç ışık görmeden 3-4 ay çalışabiliyor.

Güneş ışığıyla güçlendirilmiş yeni klavye basın toplantısıyla duyuruldu. Video konferansla toplantıya katılan Logitech'in klavye ve farelerinin geliştirilmesinden sorumlu yöneticisi Denis Pavillard, ışıktan yararlanarak çalışan yeni klavyelerininin hiç ışık görmeden 3 ay çalışabildiğini söyledi. Pavillard, "Kablosuz, pilsiz ve hızlı bir bağlantıya sahip olan Solar Keyboard K750'yi kullanıcı talepleri üzerine geliştirdik. Tırnak büyüklüğündeki USB alıcı ile bilgisayara bağlanan klavye, 7 mm. kalınlığında. Bundan önceki modellerimizi bu kadar inceltemiyorduk. Çünkü içerisinde kullandığımız pil incelmeye engeldi. Dışarıdan aldığı ışık enerjisini kuruş büyüklüğünde, değiştirilmesi gerekmeyen pile yüklediği için ürün bir santimden bile daha ince. Klavye içerisindeki teknolojiyi az enerji tüketimi üzerine kurguladığımız için önceki modellerimize göre 5 kat daha az enerji tüketiyor. Böylece klavye hiç ışık görmeden 3-4 ay çalışabiliyor. Gün ışığının olduğu her yerde, kapalı mekânlarda bile kendi kendini şarj eden K750 ile pil sorunu böylece tarih oldu." dedi.

LogitechTürkiyeSatış ve Pazarlama Müdürü Mustafa Uyar da, K750'nin kendisinin yanı sıra paketlenen karton kutusunun da tamamen geri dönüştürülebilir çevreye duyarlı olduğunu söyledi. Logitech'in Wireless Solar Keyboard K750 ürünü KDV hariç, 99 dolardan yılbaşına doğru satışa sunulacak.

ZAMAN
ultimatermof
Klavye farenin harcadığı ne ki? Şöyle güneş enerjisi ile şarj olabilen bir notebook yapsınlar ki ise yarasin.
darkeagle
Geç bile kalmışlar bu sistem için, bence çok daha önceden yapılabilirdi. 2 sene önce almış olduğum kablosuz klavye-fare setinin hala ilk gün takmış olduğum pilleri bitmedi, aldığım zaman da bu sistemin yapılması zor olmazdı.
gerimter
ilk aldığım kablosuz maus aynı gün bozuldu daha lmadım şimdi lazer kablolu kulllanıyorum
ultimatermof
gerimter wrote:
ilk aldığım kablosuz maus aynı gün bozuldu daha lmadım şimdi lazer kablolu kulllanıyorum

lazer kablolu? vay Very Happy asmissin sen dostum. saka bir yana kablolu her zaman daha iyi bence..
BURAK_X
ultimatermof wrote:
gerimter wrote:

lazer kablolu? vay Very Happy asmissin sen dostum. saka bir yana kablolu her zaman daha iyi bence..

katılıyorum. nedense ısınamadım kablosuza
kemal44
vallaha bu teknoloji gerçektende çok ileri gidiyor:D sürekli gelişiyor artık yakında uçan arabalar da gelirse şaşırmayınVery Happy
BURAK_X
kemal44 wrote:
vallaha bu teknoloji gerçektende çok ileri gidiyor:D sürekli gelişiyor artık yakında uçan arabalar da gelirse şaşırmayınVery Happy

onlarda 10 senedir gelecek güya Laughing
meseloz
BURAK_X wrote:
ultimatermof wrote:
gerimter wrote:

Uzun zamandır kablosuz kullanıyorum. Bence çok kullanışlı...
Bundan sonra da heralde kabloluyu rahat kullanamam. Alıştım kablosuza.
Hele de söz konusu bilgisayar laptop ise kablosuz favorimdir.
BURAK_X
meseloz wrote:
BURAK_X wrote:
ultimatermof wrote:
gerimter wrote:

Uzun zamandır kablosuz kullanıyorum. Bence çok kullanışlı...
Bundan sonra da heralde kabloluyu rahat kullanamam. Alıştım kablosuza.
Hele de söz konusu bilgisayar laptop ise kablosuz favorimdir.

sanki birden bire sinyal gidecekmiş gibi hissediyorum kablsuzda nedense
darkeagle
Markadan markaya, modelden modele çok farklılık gösteriyor kablosuz setler. Satın alırken iyice araştırıp, incelemek gerekir...
BURAK_X
darkeagle wrote:
Markadan markaya, modelden modele çok farklılık gösteriyor kablosuz setler. Satın alırken iyice araştırıp, incelemek gerekir...

a4tech veya microsofttan şaşmamak lazım sanıyorum. inca da cabası
gerimter
büyük sözü dinleyin lazer olsun her zeminde çalışır altına zibil falan girse bile çalışır Smile)
darkeagle
BURAK_X wrote:
darkeagle wrote:

Microsoft yada logitech. A4Tech de pek güzel değil, tercih meselesi...
meseloz
darkeagle wrote:
BURAK_X wrote:
darkeagle wrote:

Microsoft yada logitech. A4Tech de pek güzel değil, tercih meselesi...

Benim kablosuz farem Logitech kaç senedir kullanıyorum hala düzgün çalışıyor.
Aynısında kuzenimde de vardı. Ondaki benimkinden de eski kuşaktan kuşağa geçti fare ama onu da hala kullanıyorlar heralde... Smile