FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Türkiye kendi motorunu üretmeye hazırlanıyor

aligultekin34
Quote:
Otomotiv ve savunma alanında ihtiyaç duyulan motorların tamamının yurt dışından temin edildiği Türkiye yerli tasarımı ve üretimi masaya yatırıyor.

Otomotiv ve savunma alanında ihtiyaç duyulan motorların tasarım ve üretim çalışmalarının değerlendirileceği 15.Bilgisayar Destekli Mühendislik ve Sistem Modelleme Konferansı, yarınODTÜKültür Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek.

Otomotiv ve savunma alanında ihtiyaç duyulan motorların tamamının yurt dışından temin edildiği Türkiye'de, bu konuda bağımlılığı sona erdirecek, ihtiyaç duyulan motorların yerli olarak tasarımı ve üretimi de ODTÜ'de masaya yatırılacak.

Figes Mühendislik tarafından düzenlenen, 15. Bilgisayar Destekli Mühendislik ve Sistem Modelleme Konferansında özellikle savunma projelerinde hava, kara ve deniz araçları motorlarının tasarımı ele alınacak.

Konferansta kara, hava ve deniz platformlarında kullanılan tahrik sistemlerine ilişkin ihtiyaçlar ve öncelikler ortaya konulacak. Etkinliğin bir çalıştay havasında geçmesi beklenen bir diğer bölümünde, tahrik sistemleri alanında kullanılan ürün geliştirme ve araştırma-geliştirme teknolojileri ele alınacak. Ayrıca yerli motor ve dişli kutusu üretici firmalarının sunumlarının yer alacağı ayrı bir oturum da düzenlenecek.

Yaklaşık 300 uzmanı biraraya getirecek etkinlik, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Savunma Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD), SİNERJİTÜRK Etkin İş ve Güç Birliği Platformu ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği'nin (TAYSAD) desteğiyle gerçekleştirilecek.

AA
ultimatermof
Başlığı okuyunca biran google a rakip mi oluyoruz dedim.
gerimter
Uçak motoru falan yapacaklar.Ülkemizin böyle çalışmalara girmesini görmek gerçekten çok hoş
genckalemsor
zamanında uçakta üretmiştik. Devrim gibi onun da önü kesildi. Hem de bir sürü Avrupa ülkesinden sipariş almıştık.
aligultekin34
Onuda yaparlar keserler önünü merak etme. Laughing
manyakbey
Başlığa bakınca aklıma direk iki şey qeldi.

1-) Araba Motoru
2-) Turkce Google Arama Moturu
gumusova
ultimatermof wrote:

ben de öyle sandım. hayatımız internet olmuş aq Smile
ulytau
İnşallah başarılı olru zaten zamanında uçak fabrikamız vardı taki düdüklü tencere abrikasına çevrilene kadar
manyakbey
Quote:

Arkadaş ordan a.* yı silermisin.

Ban yeme.
iergin
Bu nedir yahu bir İran kadar olamadık onların bile kendi ürettiği arabaları var hala yok bu nasıl bir geri kaldırılmaktır bu kadar mı korkuyorlar Türkiye'den.. Ama ne olursa olsun Türkiye dünya ülkesi olacaktır bunun kaçarı yok tabii bu kafayı değiştirirsek. ODTÜ olur Boğaziçi olur ne olur birileri yapsın artık..
aligultekin34
iergin wrote:
Bu nedir yahu bir İran kadar olamadık onların bile kendi ürettiği arabaları var hala yok bu nasıl bir geri kaldırılmaktır bu kadar mı korkuyorlar Türkiye'den.. Ama ne olursa olsun Türkiye dünya ülkesi olacaktır bunun kaçarı yok tabii bu kafayı değiştirirsek. ODTÜ olur Boğaziçi olur ne olur birileri yapsın artık..

İran ile türkiye arasında dağlar kadar fark var.Bak adamlar koskoca Amerikaya nasıl kafa tutuyorlar.Amerkada onu bunu ileri sürererk kendsinden başka süper güç olmasını istemiyorda ondan...
codermage
manyakbey wrote:
Quote:

Arkadaş ordan a.* yı silermisin.

Ban yeme.

Manyakbey çok sırıtıyorsun gerçekten. Kurduğun cümleler, fikirlerin filan çok olgun gösteriyor seni. Nickin de muhteşem zaten. Bence mesajlarına kendi yorumunu katma, hep alıntı yap. Kendimizden utanıyoruz vallahi..
hackbeyy
ya bizim türk mühendislerde iş varda maalesef gereken destek verilmiyor yoksa rahmetli erbakan gibi mühendis vardı destek görmedi maalesef...
alicank
ultimatermof wrote:

Aynen kardesim ya Very Happy Ama böyle haberler sevindirici Smile
CaYLaKs
2-3 gün sonra bu haberide sindirirler. Türkiye 3 tarafı denizLerle çevrili Denizcilik Müsteşarlığı can çekişen tersane sahiplerine gram yardım etmedi. Türkiye'de bazı işler göründüğü için yapılıyor. Elin ÇinLisi devletten öyle yatırımlar alıyorki Smile) bizdede seçim zamanı gelince millet devletten koparabildigini cebe indiriyo geri ödemiyo....