FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Pardus Dünya Liginde Ilk 5’te

BURAK_X
Quote:
TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde geliştirilen Pardus, özgür yazılım dünyasının en köklü ve prestijli yayınlarından olan Linux Journal’ın verdiği Readers' Choice Awards (Okuyucu Ödülleri) 2010 ödüllerinde, üç ayrı kategoride ilk 5’e girdi.

Özgür yazılım dünyasının ülkemizdeki en önemli temsilcisi Pardus, küresel Linux topluluğunun orijinal yayını Linux Journal tarafından verilen Readers' Choice Awards’da önemli bir başarı elde etti. Pardus ödüllerde, üç farklı kategoride ilk 5 arasına girdi.

Linux Journal okurlarının 1995 yılından beri özgür yazılım dünyasının en iyilerini belirlediği Readers’ Choice Awards 2010 ödüllerinde Pardus, “Özgür yazılımla geliştirilen en iyi ürün”, “En iyi Linux dağıtımı” ve yazılım kurma, kaldırma ve güncelleme alanlarındaki performans için verilen “Paket yönetim sistemi” kategorilerinde PiSi adlı özgün tasarımıyla ilk 5 yazılım arasında yer almayı başardı.
aligultekin34
Geçen ikinci defa linux denemesi yaptım.Pardusa hiç bakmadım ama ubuntu hepsinden güzel geldi bana.Pardus yavaş çalışır diye düşünüyorum kde masaüstün kullandığı için.Kubuntu ve mandriva kurdum denedim.Bana biraz yavaş geldi.Ama ubuntu gnome masa üstü ile çok hızlı geldi bana.Tavsiyem ubuntu.
codermage
Pardus zamanında çok çok daha iyiydi. Windows varken Linux kullanmak pek akıl işi olmasa da vaktinde çok uğraştım linuxla. Ubuntu ve türevlerine(Kubuntu, Xubuntu vs...) ev kullanıcısı bazında en büyük rakip Pardus'tu. Ama 2009 sürümünde Gnome masaüstünden KDE'ye geçişleri benim gözümde Pardus'u bitirdi. KDE belki görsel açıdan daha iyi ve estetik olabilir ama zaten windowsa göre sistem kaynaklarını daha verimsiz kullanan bir Linux ortadayken bir de KDE gibi kasıntı bir masaüstüne geçmeleri her tıklamada saniyelerce beklememize sebep oldu.

Pardus 2008'i yerden yere vuranlar şimdi nasıl olmuş da 2009 sürümünü ilk 5'e sokmuşlar(?) Anlaşılır gibi değil doğrusu. Her neyse daha önce bu yılın başlarına kadar Linux'u yere göğe sığdıramayan ben, normal kullanım için Linux yükleyenlere gelin bu hevesten vazgeçin derim. Geliştiricilere saygım sonsuz ve bir görev için çağrılırsam seve seve kurarım Smile
hardlove72
inşallah gelecek günlerde daha iyi yerlere geleceğiz milli gururumuzdur pardus
gerimter
Linux bir hatamıydı çin dahil hekes çalışıyor ortada bi halt yok.Windowsu 5 e katlayıp 10 ile çarpması gerekmezmiydi.