FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

En Beğendiğimiz Programlama dilleri?

codermage
En beğendiğimiz, kullandığımız veya tavsiye edeceğimiz programlama dilleri

Yaklaşık 3-4 yıldır bilgisayar programcılığıyla uğraşıyorum. ilk önce PHP ile web'te bir şeyler programlayarak programlama mantığını kendimce keşfettim. Daha sonra C ve C++ dillerine eğilip C++ dilinde uzman hale geldim ve SDL, GLUT gibi kütüphaneleri OpenGL üzerinde kullanmaya başladım. GUI(Graphical User Interface) konusunda yaşadığım sıkıntılardan dolayı daha önce çok karşı çıktığım windows programcılığına da bir nebze girmek için Microsoft'un yeni evladı C#'a başladım son 1-2 haftadır. Her dilin eksiklerinden dolayı sürekli dil değiştiriyoruz. Bu yüzden bu post altında programlama dillerinin pozitif ve negatif özelliklerinin göz önüne serilmesi ihtiyacı hissettim. Siz dostlarımdan da bu konuda faydalı paylaşımlar diliyorum..

C++
_____
-Şu ana kadar incelediğim en esnek dildir: İstediğiniz her şeyi programlayabilirsiniz ve herhangi bir sınırla karşılaşmazsınız.
-Nesne Yönelimli Programlama: C++'ın temeli olan C'ye tercih edilmesinin en büyük sebebidir. Dünyadaki objeler(nesneler) model alınarak hazırlanan bu Nesne Yönelimli Programlama yapısı C++'ı ++ yapan en büyük özelliktir.
-Cross Platform Olması: C++ windows işletim sistemlerinin çoğu bölümünün programlandığı dildir. Bunun yanında Linux ve diğer Unix platformlarında da en yaygın kullanılan dildir. C++ için hazırlanmış o kadar çok Cross-Platform Library vardır ki inceleyenin dudaklarını uçuklatır Smile
-Taşınabilirlik: C++ ile yazılan programlar ve uygulamalar diğer dillere oranla çok az yer kaplar. Bunu biraz da esneklik olayıyla bağdaştırıyorum. Çünkü bu dilde bir çok şey el emeği göz nurudur Wink
ultimatermof
Ben php ve gml biliyorum. Hani profesyonel olmasak da uzman sayılırız. Her ikisi de alanındaki en başarılı diller. Tüm dilleri araştırdım ama içinde gereksiz şeyler yazılması gerekmeyen diller bunlar. C de dongu yazarken bile çok gereksiz şey var.
manyakbey
Arkadaşım Notepad++ yı biliyorsunuz bütün diller var c# c++ filan ben lua dili biliyorum
codermage
ultimatermof wrote:
Ben php ve gml biliyorum. Hani profesyonel olmasak da uzman sayılırız. Her ikisi de alanındaki en başarılı diller. Tüm dilleri araştırdım ama içinde gereksiz şeyler yazılması gerekmeyen diller bunlar. C de dongu yazarken bile çok gereksiz şey var.

Evet dostum gml(game maker language sanırım) işlevsel bir betik. Tam olarak bir dil sayılmasa da sınırlı ve odaklı bir işe hizmet ediyor. Amaç 2D oyun geliştirmekse dil öğrenmek yerine GML tarzı betikler daha mantıklı tabi. Ama yapacağımız şeyler de sınırlı tutuluyor..
gerimter
vbasic görsel ve büro malzemeleri üretmek için ideal.Php ve css ise web programlamada çok iyi yanına birazda flash ekelersek tadından yenmez.
ComqLex
Php , pyhton, perl, bence en iyileri bunlar Smile