FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Dünyanın Yeni En Hızlı Bilgisayarı: Tianhe-1A

BURAK_X
Quote:
Saniyede iki buçuk katrilyon işlem yapabilen Çin'in yeni süper bilgisayarı, dünyanın en hızlı bilgisayarı ünvanını rakibi ABD'li XT5 Jaguar'ın elinden aldı.
Computer Trumps US tarafındanaltı ayda bir yayınlanan dünyanın en hızlı 500 bilgisayarı listesine göre, dünyadaki en hızlı yapay zeka şu an için Tianhe-1A. Çin yapımı olan bu bilgisayar saniyede iki buçuk katrilyondan fazla işlem yapabiliyor ve bir önceki rakibi ABD yapımı XT5 Jaguar adlı bilgisayara göre neredeyse yüzde elli daha hızlı.
Tianhe-1A, buzdolabı büyüklüğünde 100 kadar dolaptan oluşuyor ve toplam ağırlığı 155 tonun üzerinde. İçerisinde 7168 Nvidia Tesla M2050 GPU ünitesi ile 14336 Intel Xeon tabanlı mikro-işlemci mevcut ve Linux tabanlı işletim sistemi kullanıyor. Tüm bu bileşenlerle süper bilgisayar LINPACK benchmark testine göre tam 2.507 petaflops'luk işlem gücüne sahip. Bu bilgisayarın üretiminde 200den fazla mühendis çalıştı ve yaklaşık 600 milyon yen harcandı.
Aynı hıza erişmek için sadece CPU kullanılsaydı, bu bilgisayarın gereken yaklaşık 50000 CPU ünitesiyle şu anki boyutlarından yarı yarıya fazla olması beklenirdi. Benzer şekilde, sadece CPU ile donatılmış aynı hızdaki bir bilgisayarın NVIDIA tarafından öngörülen güç harcaması 12 megawatt'ın üzerinde, oysa Tianhe-1A sadece 4.04 megawatt'lık güç kullanıyor. Bu da demek oluyor ki 3 kat güç verimine sahip bu sistem yılda 5000 eve yetecek kadar elektriği tasarruf ediyor. Bununla beraber 7168 GPU'nun 50000 CPU'ya denk olduğu, grafik işlemcilerinde bulunduğu varsayılan minimum 112 çekirdeğe dayalı, bunun dışında 7 bin kadar ekran kartının ortalama 2-4 çekirdekli 50000 işlemciyle aynı işlemi yapabilmesi zaten mümkün değil. Bu yüzden 1999'da NVIDIA tarafından geliştirilen GPU'lar günümüzde bu listeye göre en hızlı iki bilgisayarda kullanılmakta ve gelecek vaat etmekte.
Tianhe-1 2009 yılında Chinese National University of Defense Technology (NUDT) tarafından yapılmış ve o yılki listelerde 5.lik almıştı. 2012 yılına kadar 10 petaflops'luk işlem gücüne sahip bilgisayarların üretileceği öngörüsünde bulunulduğundan, Tianhe-1'den sonra geliştirilen Tianhe-1A'nın bu ünvanını ne kadar koruyabileceği merak konusu.
Bilgisayar şu anda Çin'in Tianjin kentinde bulunuyor ve Çin'in dış ticaretinden hava tahminlerine kadar birçok alanda kullanılıyor.

bu sefer "made in china" yazısı gururlandı Very Happy
codermage
Nüfus gücü buluşlar açısından en belirleyici faktördür. Bunun ardından da bilim ve teknik ( teknoloji) açısından gelişkinlik derecesi gelir. Çin son zamanlarda çok doğru stratejiler belirledi ve gittikçe bu insan gücü potansiyellerini pratiğe yansıtmaya başladılar. Bu gidişle ABD Çin'e karşı koyamaz.

Bilgisayar konusunda ise tek diyeceğim şey: "Bu programlama sistemiyle(yüksek - düşük voltaj(boolean mantığı) ile programlama ve iş görme) bilgisayarların yeterli verimi gösteremedikleri ortada". Her ne kadar çözümleyici orta ve alt seviyede programlama dilleri gelişmiş olsa da yeniliklerin gerekliliği kaçınılmaz..
aligultekin34
Bu cinliler çok akıllı adamlar.Bizimde böyle bir sisteme ihtiyaç var.Banka ptt gibi yerlerde bizimkiler hizmet dışı kalıyor hemen
LoveMan
Kaç paradır acaba Very Happy
manyakbey
Bya Pahalıdır Ağırlığına baksana 155 Ton S:
aligultekin34
Hayırdır almayımı düşünüyon.Fiyatını hiç karıştırma sen emektarınla devam et Laughing
Related topics
21 Türk şirketi en hızlı büyüyen 500 arasında
Arkadaslar artik sinirlar kalkiyor
Teknoloji Devi Türkiyede Üretim Yapacak
Saniyede 20 Bin Trilyon Işlem
1500MB/sn'lik okuma hızıyla ioDrive Duo
XP Geri Geliyor
ASUS, COMPUTEX 2009'da benzersiz bir vizyon sunuyor
En Hızlı Oyuncak!
3G Gelmeden Turkcell 4Gde 170 Mbpsi Gördü
Hackerler‘ın Yararlandığı Açıklar!
Çin işi süper bilgisayar
Dünyanın En Pahalı Kamerası
Dünyanın En Önemli Bilgeri
Dünyanın en ince akıllı cep telefonu
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.