FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

CMS Nedir? CMS Platformları Nelerdir? Hangi CMS?

Hangi CMS ?
Drupal
0%
 0%  [ 0 ]
Joomla
25%
 25%  [ 1 ]
Moodle
25%
 25%  [ 1 ]
Wordpress
50%
 50%  [ 2 ]
PhpBB
0%
 0%  [ 0 ]
PHP-Fusion
0%
 0%  [ 0 ]
Mambo
0%
 0%  [ 0 ]
Total Votes : 4

dbase
CMS Nedir? CMS Platformları Nelerdir?

Quote:

CMS yani Content Managament System, Türkçesi İçerik Yönetim Sistemleri. Genelde açık kaynak kodlu yazılımlar olarak bilinir ve php, python, asp gibi bir programlama dili kullanılarak yapılmış web programlarıdırlar. CMS’ lerin en güzel yönleri, forum, portal, makale sistemi, veritabanı bağlantıları, üyelikler, yönetici paneli gibi kullanımı kolaylaştıran uygulamalar içermesidir, bir diğer avantajı da pek çoğunun açık kaynak kodlu yazılmış olmaları nedeniyle istenildiği zaman uygun kodlamalarla istenilen şekle bürünebilmeleridir. Bunun dezavantajları da olabilir, açık kaynak kodlu bir cms demek, güvenliğin esneklik sağlamak amacıyla, bir şekilde elden çıkarılıp ikinci plana atılmış olabileceği ihtimali de demektir. Tabii pek çok ticari CMS’den daha güvenli olan açık kaynak CMS’ler de vardır. Bu noktada CMS tercihi iyi yapılmalıdır.

Bu tanımlamalara bağlı olarak şunu söyleyebiliriz; iyi bir CMS’ de aranması gereken en önemli özellikler:

Hızlı çalışması
Kodlamanın düzgün yapılmış olması ve sistemi yormaması
Yine kodlamanın ve kurulumunun açık, net ve anlaşılır olması
Bir yönetim paneli içermesi, bu sayede kodlamaya gerek kalmadan site üzerinde bazı düzenlemelere müsaade etmesi
Tasarım değişikliğine müsaade etmesi
Açık kod kullanılırken sistem güvenliğini etkilememesi maksadıyla gerekli yerlerde açık kod kullanmaması gerekirse verileri şifrelemesi
Ve tabi ki veritabanı ve sistem güvenliğidir.
Günümüzde yazılan CMS sistemlerin çoğu PHP ile yazılmıştır.

Drupal: (PHP) Dünya çapında en çok kullanılan portal sistemlerden biri olan Drupal sayesinde hem kişisel hem de sosyal sitelerinizi yönetip, aklınıza gelebilecek her türlü içeriği paylaşabilirsiniz.

Joomla: (PHP) Kurulumu ve yönetimi kolay, geliştirilebilir, en basit sistemlerden en karmaşık sistemlere kadar birçok yerde kullanılabilen bir portal sistemidir. Dünya genelinde en çok kullanılan sistemlerden biridir.

Textpattern: (PHP) Birçok amaç için kullanılabilecek, düz yazılardan zengin metin biçimlerine bir sürü yazım seçeneği bulunan bir sistemdir. Esnek ve kullanımı kolay olması nedeniyle özellikle blog sistemlerinde tercih edilir.

Nucleus CMS: (PHP) Nucleus bir blog sistemidir. Çeşitli blogları birleştirerek tek sayfada basitçe gösterebileceğiniz bu sistem yönetimi kolay, hızlı yazı ekleme ve düzenlemeye elverişli bir şekilde hazırlanmıştır.

Dokuwiki: (PHP) Online ansiklopedi olarak bilinen “wiki” ler arasında en çok kullanılan sistemlerden birisi Dokuwiki’ dir. Veritabanı kullanmadan düz metin dosyalarında tuttuğu tüm bilgiler, erişimi ve düzenlenmesi kolay bir halde saklanır.

Moodle: (PHP) Bu sistem eğitim amaçlı hazırlanan bir CMS sistemdir ve aslında bu sistemlere Course Management System adı verilir. Eğitimcilere kolaylık sağlayacak özellikleri ile en çok tercih edilen çevrimiçi eğitim sistemlerinden biridir.

SMF: (PHP) Ücretsiz oluşu, etkileyici ara yüzü, ek özellikleri ve karmaşık olmayan, sistemi yormayan kodlama yapısı ile dikkat çeken bu forum sistemi son yıllarda en çok tercih edilen forum sistemlerinden biridir.

Wordpress: (PHP) Bu blog sistemi sayesinde istediğiniz esneklikte çalışabilir, içeriklerinizi ister blog düzeninde ister daha görsel sistemlerle bezeyerek web kullanıcılarının dikkatini çekebilir ve standartlara uygunluğu sayesinde arama motorları tarafından birinci sırada tercih edilebilirsiniz.

eGroupware: (PHP) Grup kullanıma izin veren bu sistemde şirketlere özel grup çalışmalarını kolaylaştıracak bir yönetim sistemidir. eGroupware sayesinde şirket çalışanlarınız, kendi belgelerini, randevularını, adres ve iletişim bilgilerini, proje ve planlarını kontrol edip düzenleyebilecekler.

Coppermine: (PHP) Coppermine, kullanıcılara da resim upload etmesine izin veren bir fotoğraf albüm sitesi sahibi olmanıza yardımcı olur. Kurulumu basit ve çabuk bir sistemdir.

PhpBB: (PHP) Forum oluşturmanıza yardımcı olan bu script kaynak kodlarındaki esneklik, yönetici panelinin kullanım genişliği ve eklenti destekleri ile dikkat çekiyor. PhpBB şu anda en çok kullanılan forum scriptlerinden birisidir.

ZenCart: (PHP) Bir alışveriş sitesi uygulamasıdır. Kurulumu çok kolay olması ile birlikte kullanımı ve yönetimi o kadar detaylı bir sistemdir. Web kullanıcısı ürünü görür, siparişi verir, nakliye yöntemini seçer ve sıra ödeme yöntemine gelir. Ödeme olarak Paypal desteği olan bu sistem pazarlama ve market sistemleri için birebirdir.

MediaWiki: (PHP) Wikipedia ve benzeri sitelerde kullanılan aşırı yüklenmelerde bile sistem kararlılığını koruyan bir ansiklopedik bilgi tartışma platformudur.

OpenCart: (PHP) Zengin arayüzü, arama motorları tarafından sevilen geniş içerikli bir alışveriş sistemidir. İnternet üzerinde mağaza kurmanıza yardımcı olur ve mağazanızda satış yapmanıza izin verir.

OsCommerce: (PHP) OsCommerce CMS olarak ücretsiz yayınlanan online alışveriş platformları arasında en çok tercih edilenidir. Eklentileri sayesinde birçok özellik ekleyip çıkarabileceğiniz bir sistemdir.

PHP-Fusion: (PHP) PHP4 ile yazılmış basit görünümlü bir portal sistemidir. Bir portalda arayacağınız bir çok özelliği barındırır.

MODx: (PHP) Kullanımı basitleştirilmiş olan bu portal sisteminde güvenlik ön plandadır ama esneklikten de ödün verilmemiştir. SEO ve AJAX desteği vardır.

CMS Made Simple: (PHP) Bu portal sayesinde kolayca zengin bir portal oluşturabilirsiniz. İçerdiği WYSIWYG editörü, arama fonksiyonları, yönetim özellikleri ve diğer eklentileri ile sitenizin kapasitesini üst sıralara çekebilirsiniz.

Mambo: (PHP) Bu portal SEO dostu olması, erişimi kolay belge ve dosya yönetimi, güvenlik duvarları ve eklenti desteği sayesinde tercih sebebidir ve hala kullanılmaktadır.

XOOPS: (PHP) XOOPS dinamik portallar oluşturabileceğiniz geniş özellik denetimi sayesinde yönetimi sizin elinizde olan bir sistemdir.

MyBB: (PHP) Kullanım kolaylığı düşünülerek yapılmış olan bu forum platformunda görsel çeşitlilik ve güvenlik ön planda tutulmuştur. Eklentileri sayesinde MyBB’ ye değişik özellikler de kazandırabilirsiniz.

Bu saydıklarımızın dışında daha binlerce ücretsiz CMS yazılımı mevcuttur. Her geçen gün yüzlerce yeni ücretsiz sistem yazılıyor ve bazıları kullanılıp değerlendiriliyor, bazıları da eriyip gidiyor. Kimi CMS’ ler de ücretli lisans kullanıyor ama birçoğu ücretsiz yazılımlar karşısında pek şans bulamıyor. Bunlardan bazıları da; PHPCow, Vivvo ve VBulletin’ dir. Bazı platformlar da ücretsizdir ancak eklenti kurmak istediğinizde sizden para isterler.
darkeagle
Alıntıları haksız yere fazla puan kazanıyor görünmemek için
Code:
[quote][/quote]
kodları arasında yazman daha doğru olacaktır.
dbase
darkeagle wrote:
Code:
[quote][/quote]

farklı bir kaynak içersinden alıntı yaparak paylaştığım için not olarak altta belirttim

http://www.frihost.com sitesi içersinde her hangi bi kısımdan, konudan veya yazıdan almış olsaydım o zmn
Quote:

içersinde belirtirdim

bi araştırma sonucunda paylaşıldığı için haksızlık içerici bir durum göremiyorum

konuyla ilgili düşüncelerinizi ve kullandığınız, beğendiğiniz cms yi belirtiseniz sevinirim

teşekkürler
darkeagle
dbase wrote:
darkeagle wrote:
Code:
[quote][/quote]

farklı bir kaynak içersinden alıntı yaparak paylaştığım için not olarak altta belirttim

http://www.frihost.com sitesi içersinde her hangi bi kısımdan, konudan veya yazıdan almış olsaydım o zmn
Quote:

içersinde belirtirdim

bi araştırma sonucunda paylaşıldığı için haksızlık içerici bir durum göremiyorum

konuyla ilgili düşüncelerinizi ve kullandığınız, beğendiğiniz cms yi belirtiseniz sevinirim

teşekkürler

Kısacası site kuralları olarak bu şekilde paylaşım yapmanız yasak...

http://www.frihost.com/forums/vt-3826.html
ultimatermof
Konu için teşekkürler ama alıntı taglarını kullanmalısın. Forumda bu yasaktır. banlanırsan çok pişman olursun, demedi deme. benim gibi yorum yaparak da puan kazanabilirsın ama öncelikle point kazanmayı dert etmemelisin. cmsye gelince tabiki wordpress.
dbase
düzeltmeler yapılmıştır uyarılarınız için teşekkürler Smile
dbase
ultimatermof wrote:
tabiki wordpress.

neden ??

ben cms konusunda yeni sayılırım hepsini ayrıntılı olarak kullanmışlığım yoktur
merak ettimde
sence;
Drupal, Joomla veya diğerlerine nazaran Wordpress in ne artısı var da onu tercih ettin Smile
darkeagle
www.hatayfotograf.com

SMF2 + ezPortal + Coppermine = Mükemmel Karışım Smile
ultimatermof
dbase wrote:
ultimatermof wrote:
tabiki wordpress.

neden ??

ben cms konusunda yeni sayılırım hepsini ayrıntılı olarak kullanmışlığım yoktur
merak ettimde
sence;
Drupal, Joomla veya diğerlerine nazaran Wordpress in ne artısı var da onu tercih ettin Smile

Wordpress, hem tema hem eklenti bakımından çok gelişti. Her türlü site açmak mümkün onunla. Sadece blog açılmıyor yani...
meseloz
joomla kullanıyorum.
ama wordpress de iyi onu da bir süre kullandım. Gerekirse gene kullanırım Smile
codermage
CMS ifadesi artık kelime anlamının dışına çıkıp bir profesyönel portal sistemi haline geldi. O yüzden wordpress ve PHPbb'yi bu kategoride değerlendirmemiz pek doğru olmaz. Çünkü farklı kulvarlarda mücadele ediyorlar.

Wordpress sürekli gelişen ve artık portal sistemlerin de tasarlanabildiği bir script olduğu için belki eklenebilir ama PHPbb bir forum scriptidir. Yani siz hem Drupal hem de PHPbb'yi aynı sitede kullanabilirsiniz. Bunları kıyaslamak pek de doğru olmaz. Tıpkı bir orta saha oyuncusuyla kaleciyi kıyaslamak gibi. Kıyas, aynı işlevi gören ve birbirine tercihi mümkün olan kavramlarda-objelerde geçerlidir.