FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

IE‘nin Pazar Payı 11 Senedir İlk Kez %50‘nin Altında

BURAK_X
Quote:
Internet Explorer yıllardan beri bir düşüş içindeydi ve Microsoft bu düşüşün önüne geçememekteydi. StatCounter'dan elde edilen son istatistiklere göre şu günlerde Internet Explorer'ın pazar payı 11 sene boyunca ilk kez %50'nin altına düşmüş olabilir.
Tarihi Bir Düşüş Yaşayan Microsoft IE'nin Pazar Payı Bilgileri
Microsoft, Internet Explorer 8(IE8) tanıtımını sağlamak için reklam kampanyalarında şu son birkaç aydır milyonları feda etmekte ve bu süre içinde IE'nin pazar payı az da olsa arttı da. Ama bu artışın pahalı TV reklamları ve IE 8'i en güvenli tarayıcı olarak tanıtan internet reklam kampanyalarından kaynaklandığı da belliydi.

StatCounter'a göre IE'nin pazar payı %50 den az, tahminen %49.87 civarında. Eğer bu bilgi doğruysa elimizdeki istatistikler IE'nin 1997-1998 başlarındaki pazar payıyla benzerlik gösteriyor. Ayrıca Avrupa'da IE'nin pazar payı Ağustos ayında %42.01'den %40.26'ya indi. Diğer taraftan Firefox Avrupa'da %38.97'de ve belki de önümüzdeki ay ilk defa IE'yi geçebilecek. Kuzey Amerika'da ise IE'nin pazar payı %52.59'dan %52.30'a indi.
Bu istatistiksel rakamlar birçok organizasyon tarafından farklı hesaplansa da, hepsi IE'nin pazar payındaki düşüklüğü ortaya koyuyor.
ultimatermof
Tarayıcı çeşidi artınca, kullanım yüzdesinin düşmesi de normaldir bence. Buna rağmen hala en fazla kullanılan tarayıcı (imiş).
BURAK_X
ultimatermof wrote:
Tarayıcı çeşidi artınca, kullanım yüzdesinin düşmesi de normaldir bence. Buna rağmen hala en fazla kullanılan tarayıcı (imiş).

nedense gözümde ie düştü bayağı
sanırım bu eski sürümün yavaşlığından ötürü
meseloz
Benim sitemin ziyaretçilerinin %70'i Internet Explorer kullanıyor.
%17'si Chrome,
%11'i Mozilla Firefox,
%2'si Opera,
%0,18'i de Safari kullanıyor.

Dünya ortalamasının baya üstünde benim ziyaretçilerin IE kullanma oranı Smile
Belki de Türkiye'de genel olarak böyledir. Sizlerin sitelerinde durumlar nasıl?
aligultekin34
Chrome kullanıcısıyım çok memnunum tavsiye ederim sizlerede.
BURAK_X
aligultekin34 wrote:

katılıyorum
ultimatermof
aligultekin34 wrote:

Beni biliyorsunuz. Google'a gıcığım ben Very Happy Sırf o yüzden ie8 kullanıyorum.

Arama yaparken bile kendi sitemi kullanıyorum (sitem de Google'ı kullanıyor da o ayrı mesele Smile )
BURAK_X
ultimatermof wrote:
aligultekin34 wrote:

Beni biliyorsunuz. Google'a gıcığım ben Very Happy Sırf o yüzden ie8 kullanıyorum.

Arama yaparken bile kendi sitemi kullanıyorum (sitem de Google'ı kullanıyor da o ayrı mesele Smile )

hocam bari firefox yat ya ie ne Razz Very Happy
codermage
Bir Microsoft hayranı olan ben, oldum olası kendimi ne kadar zorlarsam da Internet Explorer'ı sevememişimdir. 5 - 6 -7 -8 derken gittikçe daha ağırlaşan bu gereksiz browser zincirine muhteşem bir son halka eklendi. "Internet Explorer 9" ..

Internet Explorer 9, windows 7 örnek modeline göre tasarlanıp IE'nin geçmişteki kötü hatıralarını unutturabilecek bir program bence. Henüz Beta aşamasında olan bu web tarayıcısı çıkışıyla Microsoft'u browser sektöründe tekrar ayağa kaldıracaktır..
aligultekin34
ultimatermof wrote:
aligultekin34 wrote:

kapı gene google a açılmış.Sende chrome kur rahatla .İe gibi çabuk çökme ve yavaşlık yok diyebilirim.
Joesque
Mozillada Sorun Yok Bence...
ibrahim43
opera da güzel tarayıcı.kullananlar bilir ayrıcalıklarını.ie yi kullanmak için bir sebep yok.windowsla birlikte geldiği için çok kullanılıyor yoksa chorme,firefox,opera daha iyi ieden.
meseloz
Sevgili Beyler Bayanlar,
Sitelerinizin ziyaretçi bilgilerini topluyor musunuz? Hangi oranda hangi tarayıcı kullanılıyor Türkiye'de?
Ben sitemin ziyaretçilerinin hangi oranda hangi tarayıcıyı kullandığını yukarıda yazmıştım.
Sizlerden de istatistik derleyenler varsa bunları paylaşabilir mi acaba?
gerimter
benim site 99 oranında ie
ibrahim43
Bi sitemin istatistiğini baktım ie daha çok kullanılıyor. Ancak firefox ve opera ciddi rakip olmuş gibi.

1 Internet Explorer 5.407 36.59 %
2 Firefox 3.264 22.09 %
3 Opera 2.441 16.52 %
4 Other 1.730 11.71 %
5 Chrome 1.357 9.18 %
aligultekin34
İE dan sonra firefox kullandım sonra chrome çıktı chrome kullanıyom.Zaten arama motoru fonksiyonunu ve hızlı açıldığı için chromeyi seviyorum.