FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Osmanlı Dizisi çekilsin!

codermage
Son yıllarda televizyonlar'ın başından kalkmaz oldu milletimiz. Bunu sağlayan da ne belgeseller, ne bilişim ve teknik konular, ne de yüce tarihimiz. Erotik diziler, seviyesiz sabah programları ve süslü püslü yaşamların sergilendiği ukala kaynayan programlar(yemekteyiz)...Peki ya atalarımız hakkında tarih kitaplarında okudugumuz eksik/yanlıs bilgilerden baska ne biliyoruz.

Şimdi size üzülerek soruyorum:

- > Büyük bir çoğunluğumuz Beylül'ü mü daha iyi tanıyor yoksa Fatih'i mi?
- > Polat Alemdar mı yoksa Abdulhamid mi?
- > Ezel mi yoksa Osman Bey mi?

Cevaplar su götürmez derecede malumunuz...

İşte bizim asimile edilmiş ve kültüründen bi'haber milletimiz bu hale düşürüldü. Ben de madem dizi izliyoruz kıymetli tarihimizin dizisi çekilsin diyorum. Siz de istemez miydiniz? Hiç olmazsa haftada bir gün özümüzü izlerdik gıptayla, belki bulundugumuz aptal konumdan dönme şansımız olurdu...
ibrahim43
Olabilir aslında çekilmedik dizi kalmadı.Cihan İmparatoru Osmanlının konu olması bizi mutlu eder.Aslında sadece Osmanlı değil Selçuklu,Karahanlı,Göktürk,Uygur gibi devletlerimize de ilgi yok.En azından tarihimize yakın olan Osmanlının iyi yönleri, kötü yönleri realist bir şekilde perdeye aktarılırsa çok seyirci çekebileceğini düşünüyorum.100 sene bile olmadı daha ve birçok ülke bizi Osmanlı olarak tanıyor hala.Şanlı tarihimizin siyasi,dini ideolojinin dışında kültürel,sosyal,yönetimsel yönlerine ağırlık verirlirse pek tartışma da olmaz.
maniac_ea
bir kitaptan yapılan bir dizi 3-4 yıl yayında kalıyorsa. bizim tarihimizin dizisinin finalini izlemeye ömrümüz yetmez
kemal44
yav dizi cekilsede tutulmaz osmanlıyı hiç andıracak bişeyler çekilmiyor cocuksu çocuksu şeyler çekiyorlar bizim ülkede ve hiç bir para vermeden yapıyorlar insan biraz para biçer parasız fiilm veya dizi dizi veya film değildir biraz kesenin ağzını açacan her açıdan biraz geçekcilik fln katacanki olsun:D
ultimatermof
maniac_ea wrote:
bir kitaptan yapılan bir dizi 3-4 yıl yayında kalıyorsa. bizim tarihimizin dizisinin finalini izlemeye ömrümüz yetmez

Very Happy Katılıyorum Applause Very Happy

Ama içinde sevmişme/tecavüz sahnesi bulunmayacağı için kimse seyretmez. İnsanlar sırf zevkleri için sapıkların yaptığı beş para etmez dizileri seyretmeye başladı. Osmanlıyı seyretmek isteyen kim (benden başka) ?
ibrahim43
ultimatermof wrote:
maniac_ea wrote:

Ama içinde sevmişme/tecavüz sahnesi bulunmayacağı için kimse seyretmez. İnsanlar sırf zevkleri için sapıkların yaptığı beş para etmez dizileri seyretmeye başladı. Osmanlıyı seyretmek isteyen kim (benden başka) ?

Senden başka bir sürü insan var emin ol. (Ben de Wink Osmanlıyı çekseler bile yine hatunları,cariyeleri,özel hayatları çekerler bizimkiler yine bi tane bihter bulurlar.Sinema sektörümüz bu şekilde işliyor malesef...
ultimatermof
ibrahim43 wrote:
ultimatermof wrote:
maniac_ea wrote:

Senden başka bir sürü insan var emin ol. (Ben de Wink Osmanlıyı çekseler bile yine hatunları,cariyeleri,özel hayatları çekerler bizimkiler yine bi tane bihter bulurlar.Sinema sektörümüz bu şekilde işliyor malesef...

Very Happy Evet, kesin yine bihterimsi birini oynatırlar, haklısın Very Happy

benden başka derken aslında öyle demek istemedim. Sen de, bu konuyu açanda, bir başkası da tabi izlemek ister. Ben belirli bir çoğunluğu (daha doğrusu azınlığı Very Happy) kastettim.
meseloz
Kaliteli bir yapım olursa bence izlenme gibi bir problemi olacağını sanmıyorum.
Emek olursa işin içinde, kaliteli içerik olursa, insanlara bir şeyler katarsa dizi böyle bir problem söz konusu bile olmaz bence.
Hele de elin adamının adadaki dumandan 6 sezonluk dizi yapıp izlettirdiğini düşünürsek.

Önceden de olduğu gibi hala gayet güzel diziler var televizyonda. Ben pek televizyon seyreden biri değilim ama haberdan olduğum gayet güzel yapımlar var. Ama eğer evinizde sadece bir kaç kanal açık oluyorsa sürekli bunlardan haberdar olmama ihtimaliniz var tabi ki. Çünkü bunlardaki sahneler haber sitelerine, gazetelere veya haber bültenlerine konu olup "sansasyon" oluşturmuyor. Gözünüze gözünüze sokulmuyor.
aligultekin34
ben çekilmesini istemiyorum.Çekilse dahi adam akıllı bir şey çekiceklerini düşünmüyorum.Böylesi daha iyi.İçine ederler filmin diye düşünüyorum.Osmanlıyı tanıtıcam derken mehvederler.
codermage
Elimizde görsel olarak sadece belgeseller var. Onlar da kısıtlı oldugu icin tekrar tekrar aynı seyleri izliyorum ve tuylerim diken diken oluyor. Ah dizileri cekilseydi de iş saatlerimi bile ona göre ayarlardım =))
aligultekin34
codermage wrote:
Elimizde görsel olarak sadece belgeseller var. Onlar da kısıtlı oldugu icin tekrar tekrar aynı seyleri izliyorum ve tuylerim diken diken oluyor. Ah dizileri cekilseydi de iş saatlerimi bile ona göre ayarlardım =))

ben istemiyorum dizi filan.Osmanlıyı anlatıcağım derken içine ederler.Filmin osmanlı ile bir süre sonra hiç bir yakından ilgisi olmaz.
ultimatermof
Nerden biliyorsunuz? Böyle bir diziyi de kanal d ye yaptırmazlar heralde. aslında güzel, kaliteli bir şirkete yaptırılırsa neden iyi olmasın ki? Düşünceni anlayamadım.
BURAK_X
elveda rumeli vardı kurşun yarası vardı onlar güzeldi ya
ultimatermof
Aslında o tür dizileri izlemedim ama, ondan ziyade osmanlının kuruluşu gelişimi ve yıkılışı anlatılmalı. Bir zamanların kuruluş filmi serisi gibi. hem o diziler başarılı olabilmişse yenisi de hayli hayli olur.