FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Bu virüs banka hesabınızı boşaltıyor !

gerimter
Bunu online banka kullanıcısı arkadaşlar dikkaetle okusunlar.
Bugüne kadar yüzbinlerce bilgisayara bulaşan ve günden güne sınırlarını daha da genişleten Zeus isimli yeni virüs dalgası, özellikle internet bankacılığını kullanan kullanıcıları hedef seçiyor ve bu kullanıcıların banka hesaplarını boşaltıyor. Şimdilik sadece İngiltere sınırları içinde kullanıcıların 1 milyon dolarını çalmayı başaran virüsün ortaya çıkmasıyla birlikte, 3 bin banka hesabının söz konusu virüsten etkilendiği açıklandı.

M86 Security isimli şirketin gerçekleştirdiği araştırmaya göre virüs, bulaştığı bilgisayarla ana sunucu arasında şifre korumalı bağlantı kuruyor ve bu sayede illegal bir şekilde bankacılık işlemleri gerçekleştirebiliyor.

Şifre ve diğer kullanıcı bilgilerini öğrenmek için kullanıcıların klavyesine odaklanan virüs, klavyede basılan her butonu kaydediyor ve bu şekilde kullanıcıların hesaplarını kolayca ele geçirebiliyor.

BU VİRÜSE KARŞI NE YAPILABİLİR

Zeus isimli bu virüsün en önemli özelliği bulaştıktan sonra bilgisayardan silinmesinin oldukça güç olması... Bu nedenle bu virüse maruz kalmadan kullanıcıların önlemini alması ve güçlü bir güvenlik yazılımı paketiyle bilgisayarlarını koruma altına alması gerekiyor. Ayrıca internet bankacılığı işlemlerini gerçekleştirirken sanal klavye kullanılması, güvenilir olmayan sitelere girilmemesi ve elbette e-posta yoluyla kullanıcılardan banka hesabının şifre ve diğer bilgilerini talep eden mail'lerden uzak durulması oldukça önemli...
ultimatermof
Bi bakıma keylogger gibi çalışıyor yani. Güzel virüsmüş. Virüse karşı ne yapılabilir kısmında da sadece korunma yöntemleri var. Eh? Demekki virüs bir bulaşırsa zartayı çekeriz. Very Happy
BURAK_X
ultimatermof wrote:
Demekki virüs bir bulaşırsa zartayı çekeriz. Very Happy

Laughing
gerimter
walla sağlam bi zarta olur
darkeagle
Benden ala virüs mü var benim için, banka hesabım hep boş Smile
gerimter
darkeagle wrote:

Nie hesap açtın o zaman keşke onun yerine bi bagondo hesabı falan açsaydın
meseloz
darkeagle wrote:

Güzeldi... Smile
Artık internet bankacılığında Türkiye'de tek kullanımlık şifre zorunlu olduğundan bunun bir tehlike arz edeceğini zannetmiyorum. Kaldı ki bildiğim kadarıyla bazı programlar sanal klavye, hatta bankaların sunduğu karışık sanal klavye hareketlerini de okuyabiliyor. Farenin tıkladığı yerin çevresinin küçük çapta bir fotoğrafını çekiyor ve sahibine postalıyor. O da rahatlıkla şifreyi öğrenebiliyor.
Ama tek kullanımlık şifreniz varsa şifreyi gazetede ilan bile ettirseniz normal şartlar altında birşey olmaması lazım çünkü artık o sadece bir milyonda bir doğru olma ihtimali olan bir dizi.
darkeagle
meseloz wrote:
darkeagle wrote:

Güzeldi... Smile
Artık internet bankacılığında Türkiye'de tek kullanımlık şifre zorunlu olduğundan bunun bir tehlike arz edeceğini zannetmiyorum. Kaldı ki bildiğim kadarıyla bazı programlar sanal klavye, hatta bankaların sunduğu karışık sanal klavye hareketlerini de okuyabiliyor. Farenin tıkladığı yerin çevresinin küçük çapta bir fotoğrafını çekiyor ve sahibine postalıyor. O da rahatlıkla şifreyi öğrenebiliyor.
Ama tek kullanımlık şifreniz varsa şifreyi gazetede ilan bile ettirseniz normal şartlar altında birşey olmaması lazım çünkü artık o sadece bir milyonda bir doğru olma ihtimali olan bir dizi.

Evet çoğu banka artık tek kullanımlık şifre hizmeti veriyor. Yapı Kredi internet bankacılığına girerken çoğu kişi akıllı sms kullanıyor. Sms ile 5 rakamlı bir şifre ile giriş yapılıyor. İhtimali 100000'de bir.

Ama yine de bana bir çözüm bulamadılar Very Happy
tufansaba
Banka işlemleri için Linux Razz
aligultekin34
online işlem yapan ve iyi virüs programı olmayan düşünsün.Yaşasın kaspersky internet securty Laughing
darkeagle
Linux veya iyi bir koruma yazılımı her zaman kesin bir çözüm değildir...
meseloz
tufansaba wrote:
Banka işlemleri için Linux Razz
Bu ufak soru için yeni başlık açmayayım. Konu ufaktan dağılacak ama antrparantez sorayım. Hangi linux'u kullanıyorsunuz neden? Ne tavsiye edersiniz? Müsait bir zamanda Pardus 2009.2 Geronticus eremita kurmayı düşüyorum. Daha iyi bir tavsiyeniz olur mu?
gerimter
pardus en en son ne çıktıysa son sürüm onu kur bu bir yazılım kuralı zaten.
darkeagle
Ubuntu'nun Pardus'a göre çok daha iyi, kolay ve güzel olduğunu düşünüyorum...
meseloz
gerimter wrote:
Yani pardus mu tavsiye ediyorsun? Pardus'un en son ,"oturmuş" mu diyelim ne ise işte, sürümü bu zaten.

Tavsiye için teşekkür ederim. Ubuntu'nun ne artıları var acaba?
Bir de bahsettiğim pardus sürümünü kurdum bilgisayara. Aynı zamanda bilgisayarımda vista da yüklü. Pardus, son sürüm FireFox'ta videoları oynatırken sanki kare atlıyor gibi biraz tutukluk yaparak gösteriyor. Vistada normal çalışıyor daha akıcı görünüyor. Bunun nedeni ne olabilir? Codec falan olabilir mi? Olabilirse hangi codec'i kullanıyorsunuz, paklet halinde olanlar var mı?
aligultekin34
Online işlem yapanlara önerim kesinlikle ekran klavyesi kullanmanız olucak.diğer türlü keylooger gibi virüsler.Kayıt altına alıyor sistemi.Birde ülkemizdeki tek kullanımlık şifre olatı gerçekten güzel oldu
darkeagle
meseloz wrote:
gerimter wrote:
Yani pardus mu tavsiye ediyorsun? Pardus'un en son ,"oturmuş" mu diyelim ne ise işte, sürümü bu zaten.

Tavsiye için teşekkür ederim. Ubuntu'nun ne artıları var acaba?
Bir de bahsettiğim pardus sürümünü kurdum bilgisayara. Aynı zamanda bilgisayarımda vista da yüklü. Pardus, son sürüm FireFox'ta videoları oynatırken sanki kare atlıyor gibi biraz tutukluk yaparak gösteriyor. Vistada normal çalışıyor daha akıcı görünüyor. Bunun nedeni ne olabilir? Codec falan olabilir mi? Olabilirse hangi codec'i kullanıyorsunuz, paklet halinde olanlar var mı?

Kare atlamasının sebebi büyük bir olasılık ekran kartının sürücüsünün tanıtılmamış olması veya sürücülerinin uyumsuz olmasıdar.

Linux açık kaynak kodlu ve her zaman geliştirmeye açık olan bir sistem olarak bir önceki versiyon her zaman en son çıkmış versiyona göre oturmuş olmayacaktır. Windows ile karşılaştırırsan linux windowsa göre hala oturmadı. Ubuntu ile Pardus konusuna gelirsek en büyük fark ubuntunun kullanım kolaylığı olacaktır.