FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


İsrail yardım gemilerini vurdu!

darkeagle
http://www.haber3.com/israil-yardim-gemilerini-vurdu--580211h.htm wrote:
İsrail komandoları, Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım kampanyası kapsamında Kıbrıs'ın güneyinden Gazze'ye doğru seyreden gemilere operasyon düzenledi. Operasyonda 16 kişi öldü, 30'a yakın yaralı var..

Akdeniz'de yükselen gerilim bu sabaha doğru İsrail'in komandolarının gemilere düzenlediği askeri operasyonla patlak verdi. İsrail askerleri denizden ve havadan yardım gemilerini abluka altına alarak operasyon düzenledi. Gemide yaşanan arbede ve İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu çok sayıda iki öldü.

Ölü sayısının 16, yaralı sayısının ise 30'a yakın olduğu belirtiliyor.

YARDIM ÇAĞRISI

İsrail komandolarının düzenlediği opersyonda gemide mahsur kalanlar yardım çağrısında bulunurken, İsrail askerleri gemilere asker indirmeye devam ediyor.

BAŞBAKANLIK'TA KRİZ MASASI


İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere müdahale etmesi üzerine Türkiye, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabi Levi'yi Dışişleri Bakanlığı'na çağırıyor. Türkiye'nin sert bir tepki vermesi bekleniyor. Başbakanlık'ta bir kriz masası oluşturuldu. Türkiye gelişmeyi yakından takip ediyor.

Dışişleri Bakanlığından edinilen bilgiye göre, Brezilya'dan ABD'ye geçmekte olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konuyu yakından takip ederek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü bilgilendirdi.

Yardım gemilerinden doğrudan bilgi akışının devam ettiği, gelişmeler hakkında arama kurtarma merkezinden kriz masasına ulaşan bilgilerin değerlendirildiği kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığının, kısa bir süre içinde olayla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

TEHLİKELİ YAKINLAŞMA

Kıbrıs'ın 30 mil güneyinden Gazze'ye doğru giden "Mavi Marmara" gemisi ile diğer 5 gemi, hız kesmeden İsrail'in tatbikat yaptığı alana doğru yoluna devam ederken, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı yetkilileri, gemide bulunanlara Kıbrıs açıklarında iki İsrail gemisinin kendilerine yaklaşmakta olduğunu bildirmişti.

İSRAİL KONSOLOSLUĞUNDA PROTESTO

Filistin'e insani yardım götüren gemilere operasyon düzenlendiği haberi, İsrail İstanbul Konsolosluğu önündeki gerginliği arttırdı. Protestocu gruptan yaklaşık 300 kişi, saat 05.00 sıralarında konsolosluğa girmek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine, göstericiler ile polis arasında arbede yaşandı. Polis barikatları protestocu grup tarafından dağıtıldı. Polis vatandaşlara tazyikli su ve biber gazı sıkarak müdahale etti. Eylemciler polise, “Siz de müslümansınız. Biz de müslümanız. Müslüman müslümana bunu yapar mı“ diye tepki gösterdi. Protestocular oturma eylemi başlattı. Gerginlik devam ediyor.

Önce ’Komandolar girecek’ diye uyardılar


İsrail Donanması'ndan bir yetkili, “Bu nispeten basit bir görev. Görev basit ama diğer tarafın bizi kötü göstermek amacıyla elinden geleni yapacağının da farkındayız. Provokasyonlara gelmeyeceğiz” dedi. Bu açıklamanın ardından sabaha doğru operasyona başlayan İsrail askerleri gemiye girdi. 2 kişinin öldüğü operasyon sonucunda 30 kişinin de yaralandığı son gelen bilgiler arasında.

‘Ölmeye hazırız’

İngiltere’de Filistin Dayanışma Kampanyası üyesi olan Sarah Colborne, “Hiçbir silahımız yok. İnsani yardım taşıyan filoya saldırırsa İsrail’in ne duruma düşeceğini göreceğiz. Belki de bize saldırırlarsa ambargo kalkacak. Her birimiz bunun için ölmeye hazırız” dedi. Belçika Özgürlük Filosu temsilcisi Fatina Elnourabiti de, “Tek amacımız ambargonun ortadan kaldırılması. Birilerinin bunu yapması gerekiyor. Korkuyorum, ama gönüllü oldum” diye konuştu.

Arızalar sabotaj mı?

İbranice yayımlanan İsrael Hayom (İsrail Bugün) gazetesinde, Gazze’ye doğru yola çıkan iki gemide meydana gelen arızaların gerisinde, filoyu geciktirmek veya yolculuğu iptal ettirme amacındaki İsrail komandolarının bulunduğu yolundaki iddialar yer aldı. İsrail ordu sözcülüğü ise söylenti olarak nitelediği bu yöndeki iddialara cevap vermeyeceğini belirtti.

Ankara'da olağanüstü toplantı

Başbakan Vekili Bülent Arınç'ın başkanlığında, İskenderun'daki askeri birliğe saldırı ve İsrail'in yardım gemilerine müdahalesinin değerlendirildiği bir toplantı yapılıyor.

Alınan bilgiye göre, Başbakanlık Merkez Bina'da saat 07.20'de başlayan
toplantıya, Başbakan Vekili Bülent Arınç ile İçişleri Bakanı Beşir Atalay,
Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Mehmet
Eröz ve Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Koramiral Nusret Güner ile ilgili
bürokratlar katıldı.

İSRAİL'DEN ASKERİ SANSÜR

İsrail radyosu, askeri sansürün, İsrail’deki hastanelere nakledilen ölü ve yaralılarla ilgili her türlü bilginin yayınına yasak koyduğunu bildirdi.

Radyo, en az bir İsrail hastanesine yaralıların nakledildiğine ilişkin bilgi edindiklerini belirtti ve başka bilgi vermedi.

Yetkililerin, birçok hastaneye yaralı kabulüne hazırlanmaları talimatı verdiği kaydedildi.
BURAK_X
şerefsizler, şimdi birde "devlet yollamasaydı bize ne" diyen grupcuklar var, devlet yollamıyor ki gönüllü gidiliyor+ne demek bize ne?!
ultimatermof
Özür dileyerek (İsrailden değil, moderatörden Exclamation ) sözümü geri alıyorum.
selim06
arkadaslar olayin ne kadar rahatsiz edici oldugunun farkinda olmak ve dusuncelerinize yuzde yuz katilmakla birlikte lutfen hakaretvari kelimeler kullanmamaya ozen gosterelim. Bizim insanligimizin buyuklugu insana insan gibi davranmakta gizli, o yuzden tepkimizi ortaya koydugumuz kadar vakur durusumuzu da koruyalim lutfen.
Tesekkurler
gerimter
Türkiyenin güdemleri belirlemeye başlaması birilerinin canını sıkmaya başladı.Bu kampanyalar
hızlanarak devap edecek.Avrupanın 6. ekonomisi birgün 1. ekonomisi olmadan yolunun kesilmesi lazım.
ultimatermof
Quote:
arkadaslar olayin ne kadar rahatsiz edici oldugunun farkinda olmak ve dusuncelerinize yuzde yuz katilmakla birlikte lutfen hakaretvari kelimeler kullanmamaya ozen gosterelim. Bizim insanligimizin buyuklugu insana insan gibi davranmakta gizli, o yuzden tepkimizi ortaya koydugumuz kadar vakur durusumuzu da koruyalim lutfen.
Tesekkurler


Sen de haklısın.Quote:
Türkiyenin güdemleri belirlemeye başlaması birilerinin canını sıkmaya başladı.Bu kampanyalar
hızlanarak devap edecek.Avrupanın 6. ekonomisi birgün 1. ekonomisi olmadan yolunun kesilmesi lazım.


Sana da sonuna kadar katılıyorum.
slckgns
arakdaşlar acaip bi memleket israil marketleri türk mallarını boykot kararını aldılar bizimkiler hiç bişi yapamıyorlar cünkü israil mallarını boykot ederlerse coca cola içemezler, nestle takılamazlar veya kalite adı altında israil bilinçli veya bilinçsiz yardım yapamazlar. gıcık oldum israile.
Related topics
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.