FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Anti-virüs‘e Bile Güvenmeyin!

BURAK_X
Quote:
PC güvenliği için kullandığınız anti-virüs programına güveniyor musunuz? Güvenmeseniz daha iyi...

Bilgisayarların ve bilgilerin güvenliği günümüzde en önemli konulardan biri haline geldi. Bilgilerinizin peşinde olan suçluların saldırılarına karşı kendinizi korumak için bir anti-virüs programı kullanmak ise günümüzde bir zorunluluk. Fakat çok büyük bir sektöre dönüşen güvenlik konusunda ufak bir sorun ortaya çıktı; anti-virüs programlarının hepsini geçmek mümkün!

MatouSec'in yayınladığı bir araştırmaya göre son derece basit bir yöntemle günümüzdeki gelişmiş bilgisayarları korumakla görevli anti-virüs programlarını kandırmak aslında sanıldığından daha kolay. MatouSec'in yaptığı araştırmada, özellikle çift çekirdekli işlemcilerin yeni saldırı yöntemine daha kolay aldandığı ortaya çıktı. Gönderilen zararlı bir dosya bir çekirdek tarafından incelenirken, diğer çekirdeğin meşgul edilmesi çoğu zaman, anti virüs programlarının virüsleri gözden kaçırmasına neden oluyor.

Bunun çoklu işlem yapma yeteneğine sahip işlemciler ile ilgili genel bir sorun olduğunu söyleyen uzmanlar, bu sayede çekirdeklerden birini meşgul ederken, diğeri güvenlik yazılımını çalıştırmadan içeri bir zararlı yazılım sokmak son derece kolay. MatouSec, aralarında en tanınmışların da bulunduğu tam 34 anti-virüs programı ile yaptığı testlerde, tamamını kandırmayı başardı.
fantomx55
HAKLISIN
meseloz
Eee ne yapacağız o zaman bilgisayarı korumak için? Smile Bu arada antivirüsleri aldatma tekniği de çok bombaymış. Bir zamanlar Commandos diye bir oyun vardı. Devriye gezen nöbetçilerin dikkatini çekmek için diğer tarafa taş falan atardık. Onlar da saf saf o tarafa giderlerdi. Biz de işimize bakardık. Onun gibi birşeymiş bu da...
Anlamadığım şey antivirüs sadece bir çekirdek tarafından mı çalıştırılıyor ki böyle bir durum ortaya çıkıyor. Her işlemci kendi işlemlerini kontrol edecek şekilde bir düzenek veya program yok mu acaba?
ultimatermof
Valla en iyisi bilgisayara DeepFreeze yüklemek. Mesela sadece C:'ye kurarak, işletim sisteminizin virüsten çökmesini engelleyebilirsiniz. Tabii yine de yanında bir anti-virüs şart.
gtaturkey
ultimatermof wrote:
Valla en iyisi bilgisayara DeepFreeze yüklemek. Mesela sadece C:'ye kurarak, işletim sisteminizin virüsten çökmesini engelleyebilirsiniz. Tabii yine de yanında bir anti-virüs şart.

böyle yaptın mı da masaüstüne dosya atınca ne olacak o zaman unuturuz diğer diske kopyalamayı tüm veriler gider valla hiç denemedim ama desktop c de olduğu için böyle bir kanıya vardım tabi desktop listeden çıkarılabiliyorsa orasını bilmem