FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Facebook‘un Yüzde 10‘u Artık Rus‘lara Ait

BURAK_X
Quote:
2005-2009 arasında 30 şirkete 1 milyar doların üzerinde yatırım yapan DST, Rus ve Batılı finans kuruluşlarının da dikkatini çekmeyi başarmış bir şirket. DST'nin adından bugünlerde çokça söz edilmesinin nedeniyse şirketin Facebook ile oyun geliştirici Zynga'ya yaptığı yatırım.

Digital Sky Technologies(DST), Rusya ve Doğu Avrupa pazarlarında yer alan en büyük internet yatırımcısı olarak biliniyor. 2005 yılında Yuri Milner ve Gregory Finger tarafından kurulan şirketin merkezi, Moskova'da bulunuyor.

2005-2009 arasında 30 şirkete 1 milyar doların üzerinde yatırım yapan DST, Rus ve Batılı finans kuruluşlarının da dikkatini çekmeyi başarmış bir şirket. DST'nin adından bugünlerde çokça söz edilmesinin nedeniyse şirketin Facebook ile oyun geliştirici Zynga'ya yaptığı yatırım.

Elinde 1 milyar doları daha olduğu söylenen DST, dünyanın en seçkin internet şirketlerine yatırım yapmasının ardından hisselerini kamuoyuna arz etmek istiyor. Goldman Sachs'tan Tiger Global ile Rus milyarderi Alisher Usmanov'un da DST hissedarları olduğu belirtiliyor. Çinli internet servis sağlayıcı Tencent'in de DST'nin yüzde 10'una 300 milyon dolar karşılığında sahip olduğu kaydediliyor.

Yuri Milner'in, geçtiğimiz Mayıs ayında 200 milyon dolar vererek Facebook'un yüzde 2'sini almasıyla buradaki toplam payı yüzde 10'lara ulaşıyor. Analistler, bunun 2 milyar dolarlık bir portföy anlamına geldiğini belirtiyorlar. DST'nin, yatırım yaptığı bir diğer önemli şirket Zynga. Zynga CEO'su Mark Pincus, buraya yatırılan 180 milyon dolar ile her geçen gün sayıları daha da artan Rus kullanıcıların kendileri için ciddi bir kazanım olduğunu ifade ediyor.

Yuri Milner'i, yatırımlarında bu denli cesur kılan sahip olduğu elemanları. Önde gelen 20 kurmayının 7'si kıdemli Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Citibank analisti. Milner, satın alma kararından önce bir firmayı 2-3 yıl takip ettiklerini kaydediyor. Yuri Milner, büyük yatırımlar öncesi, göreli daha küçük şirketler alarak iş modelleri hakkında fikir sahibi olduklarını açıklıyor. Zamanının yüzde 75'ini seyahat ederek ve start up sahipleriyle tanışarak geçirdiğini ifade eden Milner'in, çok az uyuduğunu belirtmekte fayda var.
Related topics
Musul Türkiye'nin olabilir mi?
Yahoo'ya 45 Milyar$
ekonomik kriz
Facebook'un foyası meydana çıktı
Bu işe Facebook bile şaşırdı !
Hayran kaldı, Facebook'tan tanıtıyor
Facebook Kan Davasına Karıştı
Facebook Ve Twitter Gençleri Kimlik Krizine Sokuyor
E-posta Da Tarih Oluyor
Türkiye’nin İnternet Raporu Açıklandı
Türkler Rus Facebook’unu istila etti
Facebook, Windows Için Resmi Sohbet Uygulamasını Yayınladı
Facebook'u boyadı, milyoner oldu!
İşte Facebook'un Çok Gizli Projesi!
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.