FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Floppy Disketler Tarih Oldu

BURAK_X
Quote:
Yakın zamana kadar dosya depolama aracı olarak kullanılan 'floppy' disketlerin üretimi 2011 başından itibaren duracak.

Quote:
Neredeyse 30 yıl boyunca dosya ve yazılımları taşıdığımız ‘floppy’ disklerin üretimi durduruluyor. Sony firması, ilk kez 1981 yılında üretmeye başladığı disketleri Mart 2011’den itibaren artık satmayacak.

Disketlerin ‘yavaş ölüm’ süreci 1998 yılında Apple firmasının G3 iMac bilgisayarlara disket sürücü koymama kararı almasıyla başladı. Diğer bilgisayar üretcisi firmalar da farklı depolama çözümlerini tercih ederek, bir bir disk sürücüleri makinelerinden çıkardı.

Son olarak Dell, 2003 yılında artık hiç bir makinesinde disket sürücü kullanmayacağını açıkladı.

Buna rağmen Sony bu disklerin üretimine ve satışına devam ediyordu; üstelik de milyonlarca adetlik siparişlerle. Bunun nedeni, bilhassa gelişmekte olan ülkelerde hala eski kasa ve/veya çok ucuz bilgisayarlarda disket sürücülerin bulunmasıydı.

Dünyanın ilk 3.5 inç disketini üreten firma, yeni depolama araçlarının ele geçirdiği ‘harici bellek’ pazarını Mart 2011’de tamamen kapatmaya karar verdi.

okuldaki pc den eve oyun taşıyodum disket içinde ne günlerdi ya
darkeagle
Hala üretiliyor olmasına çok şaşırdım doğrusu...
kfforum
evet yaa eskiden disketler vardı onlar olmadan bilgisayarlarımızı açamazdık oyun oynayamaz pw qbasic gibi programları kullanamazdık onlar bir bilgisayarın herşeyiyidi neredeyse....
BURAK_X
ya bana ne floppy isterim ben Crying or Very sad
aligultekin34
Daha üretiliyor desenize.Ben üretildiğini bile bilmiyordum.Flopy diskmi kaldı ya.Flash disk,dvd,bdr aldı yerini. Laughing Laughing Laughing