FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Bu Virüs Windows XP‘ye Bulaşıyor

BURAK_X
Quote:
"Rootkit" (Kök Kullanıcı) adı verilen virüsün bulaştığı bilgisayarlarda, Windows XP işletim sistem i için son güvenlik güncellemelerinin yapılamadığı uyarısı geldi.

Uzmanlar, rootkit virüslerinin, sistem dosyalarını değiştirerek dışardan erişim yapılmasına olanak sağlayan ve kendini gizleyen programlar olduğunu belirterek, son güncellemelerin, sistem "Alureon" rootkit virüsü bulaşmışsa bunu fark edebildiğini ve kurulumu durdurduğunu kaydettiler.

Güvenlik güncellemelerinin yapılamamasını incelemeye aldığını bildiren Microsoft yaptığı açıklamada, Şubatta yayımlanan benzer güncellemelerin de Alureon rootkit virüsü bulaşmış bilgisayarlarda kurulamadığına işaret etti.

Windows için 16 Nisanda yayımlanan son güncellemelerden bazıları, rootkit virüslerinin saklandığı işletim sisteminin çekirdek ve merkezindeki sorunları gidermeye yönelikti.

Alureon bulaştığında, virüs internet trafiğini izliyor ve kullanıcı isimleri, şifreler ve kredi kartı numaralarını kaydederek, hackerlara zemin hazırlıyor.
darkeagle
O zaman hemen bi windows 7 alalım Razz
aligultekin34
microsof xpyi rafa ne zaman kaldırıyor arkadaşlar.Rafa kalktıktan sonra bunu free olarak kullanma olasılığımız varmı.
darkeagle
aligultekin34 wrote:
microsof xpyi rafa ne zaman kaldırıyor arkadaşlar.Rafa kalktıktan sonra bunu free olarak kullanma olasılığımız varmı.

Her ne olursa olsun ücretsiz kullanma hakkına sahip olamayacaksın. Ancak desteğin kalkması durumunda korsan kullanıma yeni çözümler aranmayacaktır fakat kullandığın neticede yine korsan olacaktır. Eğer ticari bir amaçla kullanıyorsan ve yetkililerin sana kafayı takma durumunda yasal yollara başvurma hakları devam edecektir.
aligultekin34
rafa kalktıktan sonra nasıl olucak bunu nasıl lisanlı kullanıcaz peki.
darkeagle
aligultekin34 wrote:
rafa kalktıktan sonra nasıl olucak bunu nasıl lisanlı kullanıcaz peki.

Satış stoğu tükenmeden alabilirsin lisansını. Eğer satamayacak konuma gelirlerse stok fazlasını bedava yapabilirler lakin bizlerin eline geçmez...
meseloz
En iyisi Linux aslında. Eğer Windows ortamında kullanmaktan vazgeçemeyeceğiniz ve Linux muadili bulunmayan programlar kullanmanız gerekmiyorsa bence hemen Pardus'a geçin derim. Benim bilgisayarda ikisi de kurulu (hem pardus hem de xp). Pardus birçok iş için fazlasıyla yeterli. Kullandığınız programlar da hem açık kaynak kodlu olduğu için gelişime açık, birçok eklenti geliştirme bulunabiliyor ve sürekli gelişiyor. Ve de çok sayıda program ücretsiz olarak sunuluyor. Ve bu programlar windows programlarının ücretsiz versiyonlarının çoğu gibi ücretlilere göre arkalarda kalıyor değil. Gayet profesyonel başarılı programlar.
Kafama takılan bu tür sorulardan dolayı ve alışılmış olanı bırakma zorluğundan dolayı ben de pardus kurmaya çekiniyordum. Ama kurduktan sonra gördüm ki ne program konusunda eksiği var (hatta fazlası var) ne de alışmak zor oldu. Şimdi bir süredir ikisini beraber kullanıyorum. Ama ilerde sadece pardus kullanmayı bile düşünebilirim.
Pardus konusunda aklınıza takılan birçok sorunun cevabını www.ozgurlukicin.com adresinde ve www.pardus.org.tr adreslerinde bulabilirsiniz. Ücresiz olarak hem cd'den çalışan versiyonunu hem de kurulan versiyonunu yükleyebilirsiniz. Hatta sadece 2,5 TL falan kargo ücretiyle bir pardus cd'sini kapınıza kadar gönderiyorlardı bir ara ama heralde biraz ara vermişler bu hizmete. www.ozgurlukicin.com daki forum da çok canlı. Forumda veya sitede cevabı olmayan soruları sorduğunuzda hızlı bir şekilde de cevaplanabiliyor.
ultimatermof
Bence de en iyisi Linux'un bir dağıtımını alıp incelemek sonra da kendi işletim sistemimizi yapmak. (Dikkat ederseniz gülücük koymadım, ciddiyim.)

Bir sistem mühendisi ile tanışmıştım. Bana kendi yaptığı işletim sistemi olduğunu söyledi ve onun gibiler genelde böyle PC kullanıyorlarmış. Hem windows programları çalışıyormuş hem de izinsiz "hiçbir" dosya/program açılmıyormuş. Yani bir bakıma kendi bilgisayarlarının Google'ı yada Bill Gates'i oluyorlar. Very Happy
darkeagle
ultimatermof wrote:
Bir sistem mühendisi ile tanışmıştım. Bana kendi yaptığı işletim sistemi olduğunu söyledi ve onun gibiler genelde böyle PC kullanıyorlarmış. Hem windows programları çalışıyormuş hem de izinsiz "hiçbir" dosya/program açılmıyormuş. Yani bir bakıma kendi bilgisayarlarının Google'ı yada Bill Gates'i oluyorlar. Very Happy

Kimmiş o sistem mühendisi merak ettim?
ultimatermof
Quote:

İnanmıyor musun? Doğal... Kime söylesem inanmıyor zaten:

http://sye.yeditepe.edu.tr/indextr.asp

http://sye.yeditepe.edu.tr/sye.asp

Bi araştır bakiim... Wink
darkeagle
ultimatermof wrote:
Quote:

İnanmıyor musun? Doğal... Kime söylesem inanmıyor zaten:

http://sye.yeditepe.edu.tr/indextr.asp

http://sye.yeditepe.edu.tr/sye.asp

Bi araştır bakiim... Wink

İşin ilginç tarafı Türkiye'ye sistem mühendisliğinin yanlış gelmiş olması. Teknoloji mühendisi demek daha doğru olacaktır. Ayrıyeten genelde Türkiye'de bilgisayar ile bir bölümden mezun olan kişinin tek bildiği sallamaktır, inanmaya gelmez...
gerimter
Ben sistem mühendisi sayılırım o kadar crakleme işi yaptımki sistemlerde uğraşsam kendime işletim sistemi yapardım.
dragonwx
İyiki windows 7 kullanıyorum.
selim06
kendi isletim sistemini yazmak cok kompleks bir olay olmasa gerek. Biraz kernel bilgisi olan, Linux gibi Acik Kaynak Kodlu Isletim Sistemlerinin kendi versiyonlarini yazabilirler, ne kadar kullanislidir o ayri bir sey. Windows'un programcilara o kadar izin verdiklerini sanmiyorum, ancak Windows'u istedigin programlara gore duzenlemek mumkundur elbette.
gtaturkey
meseloz wrote:
En iyisi Linux aslında. Eğer Windows ortamında kullanmaktan vazgeçemeyeceğiniz ve Linux muadili bulunmayan programlar kullanmanız gerekmiyorsa bence hemen Pardus'a geçin derim. Benim bilgisayarda ikisi de kurulu (hem pardus hem de xp). Pardus birçok iş için fazlasıyla yeterli. Kullandığınız programlar da hem açık kaynak kodlu olduğu için gelişime açık, birçok eklenti geliştirme bulunabiliyor ve sürekli gelişiyor. Ve de çok sayıda program ücretsiz olarak sunuluyor. Ve bu programlar windows programlarının ücretsiz versiyonlarının çoğu gibi ücretlilere göre arkalarda kalıyor değil. Gayet profesyonel başarılı programlar.
Kafama takılan bu tür sorulardan dolayı ve alışılmış olanı bırakma zorluğundan dolayı ben de pardus kurmaya çekiniyordum. Ama kurduktan sonra gördüm ki ne program konusunda eksiği var (hatta fazlası var) ne de alışmak zor oldu. Şimdi bir süredir ikisini beraber kullanıyorum. Ama ilerde sadece pardus kullanmayı bile düşünebilirim.
Pardus konusunda aklınıza takılan birçok sorunun cevabını www.ozgurlukicin.com adresinde ve www.pardus.org.tr adreslerinde bulabilirsiniz. Ücresiz olarak hem cd'den çalışan versiyonunu hem de kurulan versiyonunu yükleyebilirsiniz. Hatta sadece 2,5 TL falan kargo ücretiyle bir pardus cd'sini kapınıza kadar gönderiyorlardı bir ara ama heralde biraz ara vermişler bu hizmete. www.ozgurlukicin.com daki forum da çok canlı. Forumda veya sitede cevabı olmayan soruları sorduğunuzda hızlı bir şekilde de cevaplanabiliyor.

ben büyük bir hevesle indirdim bu işletim sistemini ama hayal kırıklığına uğradım henüz deneme aşamasında bir programı yüklemeye çalıştım yükleyemedim sadece kendi deposundakiler kolay kuruluyor çok saçma olmuş hemen windows 7 geri döndüm yılların windows alışkanlığından vazgeçemiyor insan