FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Türksat, Dünyanın En Büyük Arama Motoru Google’a Rakip Oluyo

BURAK_X
Quote:
Devletin uydu haberleşme şirketi Türksat, dünyanın en büyük arama motoru Google’ın en çok ilgi gören uydu görüntüleme ürünü olan “Google Maps’e”, “Türksat Maps” ile rakip oluyor. Zaman’ın haberine göre, kullanıcılar, Google’da olduğu gibi Türksat Maps üzerinden de, yerinden bile kalkmadan, isterse Çin Seddi’ni, isterse Mısır piramitlerini görebilecek. Türksat, projeyi bu yıl içinde hayata geçirecek ve ticari olmayan görüntüleri, internet üzerinden vatandaşınhizmetine sunacak.

Ancak, Türksat’ın “TürksatMaps” hizmeti, Google’a göre daha kaliteli ve güncellenmiş görüntüler içerecek. Şirket bu çerçevede, internet üzerinden daha önce Google’a hizmet veren ‘Dijital Globe’ ile anlaştı. Hannover CeBİT 2010 fuarında, Zaman’a açıklamada bulunan Türksat Coğrafi Bilgi Teknolojileri Direktörü Hayati Taştan, Google’ın verdiği uydu görüntülerinin daha gelişmiş halini internet üzerinden dünyaya sunacaklarını vurguladı.

Bu konuda iddialı olduklarını kaydeden Taştan, “Bildiğiniz gibi, Google’ın internet görüntülerini sağlayan, Digital Globe ile anlaşması sona erdi. Biz de Digital Globe ile anlaştık. Kısa sürede internet üzerinden görüntü hizmeti vermeye başlayacağız.” dedi. Taştan, TürksatMaps ile 60 cm çözünürlüklü ve renkli fotoğraf vereceklerini, buna karşın Google’ın 50 cm çözünürlüklü ve görüntüleri siyah beyaz verdiğine dikkat çekerek, arama motorunun ancak 1 metre çözünürlüklü görüntüyü renkli verebildiğini kaydetti.

Hayati Taştan söyle devam etti: “Onlar GoogleMaps API ile ticari hizmetleri sunuyor. Biz de TürksatMaps API ile ticari hizmetleri sunacağız. Google’ın ticari olmayan, internetteki uydu görüntüleri ise çok eski. Bazıları 1-2 yıl önce çekilmiş görüntüler. Bizimki ise çok daha güncel, yeni görüntüler olacak.” Öte yandan fuarda çeşitli ülkelerin uydu operatörleriyle yaptıkları anlaşmalarla 3 ayrı gözetleme uydusundan fotoğraf aldıklarını da bildiren Taştan, “Ürünlerimizi ve hizmetlerimizi uluslararası düzeyde tanıtmak, benzer ve aynı alanda hizmet veren firmalarla işbirliği imkânlarını araştırmak. Coğrafi bilgi teknolojileri konusundaki son gelişmeleri özellikle bilgi teknolojileri altyapısı açısından yakından izlemek ve Türkiye’ye aktarmayı amaçlıyoruz.” diye konuştu.

2013′ten itibaren Türkiye’nin gözlem uydusu Göktürk-1′in pazarlaması için çalışacakları bilgisini veren Taştan, Türk Hava Kuvvetleri’nin uzaya göndereceği Göktürk uydularına Türksat’ın da ortak olduğunu hatırlattı. Taştan, “Gözlem uydumuz yabancı ülke uydularının görüntülerini kullanıyor. Hedefimiz, Göktürklerle, kendi uydumuzun verilerini kullanmak. Böylece 50 cm çözünürlüklü (50×50 boyutlarındaki bir alanı net gösteren fotoğraf ve görüntü) görüntüleri Göktürk-1′den, daha sonra 2,5 metre çözünürlüklüleri ise Göktürk-2 uydusundan alarak ulusal ve uluslararası düzeyde pazarlamayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

aligultekin34
google diyom başka bişe demiyom.Adamlar bir kere oturtmuşlar sistemi.Ufak tefek güncellemelerle baya bi mesafe katedir google.Ben google a rakip olarka görmüyorum
gerimter
Bence farklı bir sistem geliştirmelilerki googleyi geçebilsinler.Arama metotlarını google şu anda çok iyi biliyor.
darkeagle
gerimter wrote:
Arama metotlarını google şu anda çok iyi biliyor.


Türksat zaten arama konusunda değil uydu görüntüleri konusunda rakip olma yolunda...
gerimter
darkeagle wrote:
gerimter wrote:
Arama metotlarını google şu anda çok iyi biliyor.


Türksat zaten arama konusunda değil uydu görüntüleri konusunda rakip olma yolunda...

Uydu görüntüleri bak olabilir o iş.
loserk
google'a rakip olmak değil, google'ın izinden gitmek bence bu türksat maps.. aynı firmayla anlaşıyorsunuz ve üstelik kullanmayı planladığınız iki uydunuz var... Türkiye için tamam belki, ayrıntılı harita verebilir, ama dünyanın geri kalanı için Google derim ben... Cool
meseloz
Güncelleme hızı yüksek olacak diyor. O bence bir fark ortaya çıkarabilir. Tabi güncelleme hızının yüksek olması sadece bir bölge ile sınırlı değilse... Çünkü haberde denildiği gibi google'daki bazı görüntüler birkaç yıllık. Daha sık güncellenen fotoğraflar iş yapabilirler...
ultimatermof
upss Embarassed
darkeagle
ultimatermof wrote:
Tüm siteleri indekslerse Google'ı kesinlikle bırakırım. Sadece bunu kullanırım. Yerli malını desteklemek lazım...


Haberi okumuş olsa idin arama motoru olarak değil, uydudan görüntüleme üzerine rakip olacağını farketmiş olurdun...
Related topics
arama motorları
php news script i arıyorum
google'un yapmayacağı yok
dünyanın en büyük ordusu
Google'da çalışmak için ne yapmalı?
iGoogle
DÜNYANIN EN ŞANSLI KIZI!..
Yahoo'ya 45 Milyar$
Ağrı'daki en büyük 2. meteor çukuru kapanıyor
Cuil.com Farklı Bir Arama Motoru
Google, İlk Kez Bir Türk Sitesine Talip
Google, Picnik‘i Aldı
Google'dan sürpriz(!) yenilikler
Google Büyük Bir Skandala Imza Attı.
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.