FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Avatar Yolu Açtı, 11 Üç Boyutlu Film Geliyor

BURAK_X
Quote:
Yönetmenliğini James Cameron'un yaptığı, üç boyutlu olarak da izlenebilen bilim kurgu filmi "Avatar"ın, gösterime girmesinden bu yana elde ettiği gişe hasılatı, üç boyutlu filmlerin sinema izleyicilerinin büyük ilgisini çektiğini doğruladı.

Yaklaşık 20 gün önce gösterime giren ve geçen hafta sonunda dünya genelinde bir milyar dolardan fazla gişe hasılatı elde eden filmin bu başarısını sürdürmesi halinde, şu ana kadar en çok gişe hasılatı elde eden film olan "Titanic"i geçebileceği belirtiliyor. Yine James Cameron'ın yönettiği "Titanic", yaklaşık 1,8 milyar dolarlık gişe hasılatı elde etmişti. "Aliens", "Terminator", "The Abyss" gibi filmleri de yöneten James Cameron'ın çığır açan "Avatar" filminde, sinema tekniklerinde son teknolojiden hiçbir masraftan kaçınılmadan faydalanıldı.

Sinemalardaki bilet satışlarını ölçen Exhibitor Relations firmasının uzmanlarından Jeff Bock, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Avatar'a Amerikan halkının her kesiminin ilgi gösterdiğini" söyledi.

Sinema tarihinin en pahalı yapımı olduğu ve 500 milyon dolara mal edildiği sanılan film için yapımcı firma Fox'un riski doğru hesapladığını belirten Bock, "Filminizi üç boyutlu çekmek için James Cameron gibi birini bulursanız, 500 milyon dolar harcayabilirsiniz, çünkü o paranın geri döneceğini bilirsiniz" dedi. Avatar'ın sadece 3 haftada en çok gişe hasılatı elde eden 4. film haline geldiğini kaydeden Bock, filmin Hollywood'da üç boyutlu filmler açısından yeni bir dönemin başlangıcını simgelediğini söyledi. 150'den fazla 3D film çekim aşamasında Bock, "Bu başarının etkisi çok büyük olacak ve bu depremin etkisi çok çabuk ve güçlü hissedilecek. Şu andan sonra film stüdyoları çok sayıda üç boyutlu projeye imza atacak" dedi.

Belçika'nın Liege kentinde geçen ay düzenlenen ilk Uluslararası Üç Boyutlu Sinema Festivalinin organizatörlerine göre, şu anda üç boyut teknolojisinin kullanıldığı 150'den fazla film çekiliyor. Testere serisinin yapımcısı Lionsgate şirketinin başkanı Jason Constantine'e göre, üç boyutlu film teknolojisiyle artık sadece animasyon ve korku filmleri çekilmeyecek. Cameron'ın filmlerdeki üç boyut kavramına yeni bir boyut kazandırdığını söyleyen Constantine, "Üç boyutlu film modası yıllarca sürecek, geçici olmayacak" dedi. Disney Stüdyolarının 2005'te çektiği ilk üç boyutlu filmi "Chicken Little" ABD'de sadece 84 sinemada gösterime girmişti. Robert Zemeckis'in yönettiği ve senaryosunu yazdığı, geçen kasım ayında gösterime giren üç boyutlu "Yeni Yıl Şarkısı/A Christmas Carol" filmi ise ABD ve dünyada toplam 4 bin sinemada gösterildi.

2010'da 11 film Bu yıl Hollywood'da üç boyut teknolojisiyle çekilmiş en az 11 film gösterime girecek. Bu filmler arasında, Tim Burton'ın "Alice Harikalar Diyarında" ve Zack Snyder'in yönettiği "Guardians of Ga'Hoole" da yer alıyor. Sinemalarda birkaç ay içinde 1978'de Joe Dante'nin çektiği "Piranha" filminin üç boyutlu yeni versiyonunun ve "13. Cuma" filminin üç boyutlu yeni versiyonunun da gösterime girmesi bekleniyor. 2010'da üç boyutlu olarak gösterime girecek filmlerden biri de "Testere 7". Peter Jackson'ın yapımcısı olduğu Steven Spielberg'in yönettiği "Tenten-Tekboynuz'un Sırrı" filminin de 2012'de gösterime girmesi bekleniyor.
genckalemsor
3D filmler genellikle animasyon ve korku filmi türünde oluyordu ama yazıda dediği gibi Avatar bu tabuyu yıktı. Sanırım yakın gelecekte bütün filmler 3D çekilecek. Hepimiz için güzel haber bence Smile)
Related topics
LOST
Camileri gezemedim diyenler buyrun....
the 9/11 truth
Uykucu -Öykü-
İllüstrasyon
Flash Player 10 Çıktı
3 Boyutlu Televizyon Yayını Geliyor. . .
tübitaktan müthiş cihaz
ASUS, COMPUTEX 2009'da benzersiz bir vizyon sunuyor
Çok Yakinda boyutlu Televizyonlar Geliyor
Hayatımızı değiştiren buluşlar
Samsung'un tableti Galaxy Tab geliyor
Sony‘den 800 Dolara 3 Boyutlu Gözlük
Rasat Earth Geliyor
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.