FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Yeni Yıl E-Kartları’na Dikkat Edin

BURAK_X
Quote:
Yeni yıl yaklaşırken, kutlama amaçlı gönderilen elektronik kartların da sayısı artıyor. Ancak bu konuda dikkatli de olmak gerekiyor, çünkü kartların bazılarında virüs olduğu belirtiliyor.

Yakınlarınızdan yeni yıl kutlaması için almış olduğunuz elektronik kartlara dikkat etmeniz gerekiyor. Her nekadar çevre dostu ve düşük maliyetli olan bu kartların pratikliği tartışılmaz olsa da, virüs konusunda dikkatli olmak ve bilgisayarınızın güvenlik önlemlerini artırmanız gerekiyor.

Tanıdığımız adresten gelen bu e-kartları açarken hiç tereddüt etmeyiz. Ancak, güven duyduğunuz kaynaklardan almış olduğunuz bu kartların daha fazla risk taşıdığını unutmamalızınız. Bunun için yapmanız gereken e-kartları açmadan önce iyice okumanız gerektiğidir. Bir tanıdığınızdan geldiğini düşündüğünüz bu e-kartlar, bilgisayarınıza virüs bulaştırmak isteyen kişiler tarafından gönderilmiş ve tanıdığınızın gönderdiği süsü verilmiş olabilir.

Yapılan araştırmalara göre, bu yıl başında dünya çapında 500 milyonun üzerinde kişinin birbirine e-kart göndermesi bekleniyor. Bu e-kartların sadece yüzde 0.1 lik olanı virüs içerse, bu yüzden yüzbinlerce bilgisayarın hasar görebileceği düşünülüyor. Bu virüsler sonucunda, yaşanacak dosya kayıpları da işlerin aksamasına büyük ölçüde neden olacaktır.

Tüm bu tehditleri göz önünde bulundurarak, bazı güvenlik önlemleri almanız gerekiyor:

Size gönderilen e-kartları bilgisayarınıza indirmek yerine, sitenin vermiş olduğu link’e tıklayarak görüntülemeyi denemelisiniz.

Eğer kaynağı bilinmeyen bir yerden yılbaşı ekartı aldıysanız, okumadan silmelisiniz.

Bilgisayarınızın AntiVirüs yazılımlarını mutlaka güncel tutun.

Bir e-kart gönderirken, o sitede bulunan, ancak oldukça küçük harflerle yazılmış olan koşulları okumalısınız. Çünkü bazı e-kart dolandırıcıları, bu açığınızdan yararlanıp, sizin adres defterinizdeki herkese sizden izinsiz e-kart gönderebiliyorlar.

AVG Link Scanner uygulaması ile, bir bağlantıya tıklamadan (Windows XP ve Vista kullanıcıları için) önce, o linkin güvenli olup olmadığını farkedebilir, tehlikeli dosyaları indirmenizi engellemiş olursunuz.
tufansaba
her sene dönem aynı şeyler , böyle tutulan günlerde insan kendinimi kaybediyordur nedir merriii kırismısss diyerek tıklıyor sanırım Very Happy

*Yabancılar düşünülerek yazdım.
Related topics
PHP ve PHPNUKE kaynaklar
***BİOS VE AYARLARI***
Frihostta Yeni Bir Dönem
pagerank
html formu için yardım?
new york polis mudurunun turk okulu ziyareti
Almanyada ki Turk okullari
new yorkun valisi
terminal
ADSL kullanıcıları bu habere DİKKAT
3G 1 Ağustosta Başlıyor
ABD Telefonda Ettiğiniz Her Cümleyi Dinleyecek
Kullanıcıları Blackberry'den utanıyormuş!
Compras online na China (e em outros países)
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.