FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

windows 7 yi flash dikten kurmak

gerimter
Bu işi yapabilmemiz için öncelikle en az 4GB boyutunda bir USB belleğe ihtiyacımız bulunuyor. Bunun yanında bir Windows 7 DVD’sine gerek duyacağız. İlk önce komut satırından yazacağımız bir kaç komut ile USB sürücümüze format atıp onu aktif hale getirmeliyiz.

cmd.exe komut satırı aracımızı yönetici özellikleriyle açıyoruz (Run as Administrator).

Artık USB belleğimiz NTFS dosya sistemiyle formatlandı ve içine kurulum dosyalarının atılması için hazır hale geldi. O halde Windows 7 DVD’si içerisindeki bütün dosyaları seçerek olduğu gibi USB belleğin içerisine kopyalıyoruz.

Kopyalama işlemi sona erdikten sonra son bir işlem daha bizi bekliyor. Bu da USB belleğimizi bootable hale getirmek. Bunun için Windows 7 kurulum dosyalarının bulunduğu klasör içerisindeki boot klasörüne girerek aşağıdaki komutu yazıyoruz. Aşağıdaki örnekte benim USB belleğimin sürücü harfi K. Siz kendi harfinizi yazarak devam edebilirsiniz.

BIOS üzerindeki Boot seçeneklerinden Removable Device Boot seçeneğini ilk sıraya getirdiğimizde USB belleğimiz tanınacak ve kurulum dosyaları kopyalanacaktır. Tıpkı DVD’den kurulum yapar gibi!
gerimter
Bütün bunlar çokmu zor geldi o zaman bilgisayar açılırken f8 e bas. komutistemiyle güvenli modu seç enterle.komut satırından usb yi bul içine gir yani cd k yaz gir.setup.exe yaz enterle kurulum başlasın hepsi bukadar.Umarım yararlı olur.
tufansaba
microsoft kendi sitesinde zaten flashtan kurulum için bir programcık yayınlamamışmıydı ?? ben mi yanlış gördüm
gerimter
tufansaba wrote:
microsoft kendi sitesinde zaten flashtan kurulum için bir programcık yayınlamamışmıydı ?? ben mi yanlış gördüm

ben microsofftan daha iyi bilirim bunları ikisinide dene ve gör hangisi uygun ve pratik
tufansaba
gerimter wrote:
tufansaba wrote:

ben microsofftan daha iyi bilirim bunları ikisinide dene ve gör hangisi uygun ve pratik

büyüksün Very Happy

Dediğim gibi microsoftun yayınladığı araç ile 5-6 tıklamayla dvd veya flashdiske işlem yaptırıp işimizi görüyoruz Smile
genckalemsor
çökmüş bir bilgisayara kurmayı hayal etmeyin sakın. öncesinde belli ayarlar yapmanız gerekiyor. ayrıca usb boot desteği olmalı bios sürümünde
tombis
gusel paylasim olmus eywallah
gerimter
Bu arada p2 lere kurdum yemedi.
ultimatermof
Windows 7 yükleyen yada kullanan var mı? Acaba nasıl? Vista gibi gıcıklıkları var mı? Kasıyor mu bilgisayarı?

Ona göre 7'ye geçicem. Yoksa XP ile bir ömür boyu yola devam... Very Happy
darkeagle
ultimatermof wrote:
Windows 7 yükleyen yada kullanan var mı? Acaba nasıl? Vista gibi gıcıklıkları var mı? Kasıyor mu bilgisayarı?

Xpden daha hızlı. Vistanın sorunsuz hali...
gerimter
darkeagle wrote:
ultimatermof wrote:

Xpden daha hızlı. Vistanın sorunsuz hali...

aynen katılıyorum
gtaturkey
uac tamamen kapatılabiliyor gereksiz işlemleride kaldırabiliyorsun tamamen çok güzel xp den beni vazgeçirebilen tek işletim sistemi oldu bir kere windows 7 ye geçince vazgeçemedim
gerimter
xp vista bunlar geride kaldı artık ya w7 yada linux türk yapımı olan kullanacan
adminfatih
çok süper ya gerçekten
gerimter
adminfatih wrote:
çok süper ya gerçekten

kim
meseloz
Arkadaşlar, windows 7 kullananlar cevaplasın lütfen. Hangi windows 7 çeşidini kullanıyorsunuz? Neden? Birbirlerinden farkı ne tam olarak? Yani kabaca baktım internetten ama sıradan bir kullanıcı için hangisini tavsiye edersiniz?
Bir de eğer satın alırsak aynı lisans kodu ile 3 bilgisayara mı kurabiliyoruz? Ticari lisans falan gibi birşey varmış istediğin sayıda bilgisayara kurabiliyormuşsun heralde. Ama bu bilgisayarların aynı mekanda veya kurumda mı bulunması lazım bunun sınırlaması nedir?
ultimatermof
gerimter wrote:

Hayır hayır hayır! Kesinlikle yanlış düşünüyorsun. Aham da buraya yazıyorum, 10 yıl sonra da biz Türkler XP kullanıyor olacağız. Tabii (birileri tarafından) geliştirilmiş halini.

Bir de anlamadığım bir şey var. Bu konu yani Windows 7'yi flashtan kurma konusu 2009'da açılmış. İyi de Windows 7 2010'da çıkmadı mı? Ben mi yanlış hatırlıyorum?
darkeagle
ultimatermof wrote:
gerimter wrote:

Hayır hayır hayır! Kesinlikle yanlış düşünüyorsun. Aham da buraya yazıyorum, 10 yıl sonra da biz Türkler XP kullanıyor olacağız. Tabii (birileri tarafından) geliştirilmiş halini.

Bir de anlamadığım bir şey var. Bu konu yani Windows 7'yi flashtan kurma konusu 2009'da açılmış. İyi de Windows 7 2010'da çıkmadı mı? Ben mi yanlış hatırlıyorum?

Konunun açılma tarihi olan 26 Aralık 2009 de piyasada mevcut idi. Türkiye çıkış tarihi 22 Ekim 2009. Diğer konuya gelirsek aynı sözler windows 98 için de sarfedilmişti. Şu an nasıl windows 98i göremiyorsak 10 seneye kalmadan da windows xpyi göremeyeceğiz.
selim06
performans olarak vistadan isyan eden kullanicilara bir ilac niteliginde windows 7. yine de eksik oldugu noktalar var tabi ki her isletim sisteminin oldugu gibi.
bir ara Snow Leopard'dan bile vazgecistirmisti beni ama bir sure sonra yine de hantallasiyor. XP ise hala favori Microsoft kaynakli isletim sistemim. ayni zamanda ticari ve egitim kurumlarinca da hala yayginligi devam ediyor.
gerimter
2 yıllık w7 deneyimlerim gösterdiki bu windows iyi lakin vista 64 bit benim hp noteboku sessiz çalıştırıyordu.w7 makineyi deli ediyo yumurta falan rahat pişer bu ısıda. buda kötü yönü demekki yada hp böyle
darkeagle
gerimter wrote:
2 yıllık w7 deneyimlerim gösterdiki bu windows iyi lakin vista 64 bit benim hp noteboku sessiz çalıştırıyordu.w7 makineyi deli ediyo yumurta falan rahat pişer bu ısıda. buda kötü yönü demekki yada hp böyle

Sessiz çalışmasını düzenleyen yazılımlar eksik olmuş olabilir. Bir de anladığım kadarı ile laptop en az 2 yıllık ve artık sessiz çalışmaması ve ısınması gayet normal.
gerimter
darkeagle wrote:
gerimter wrote:

Sessiz çalışmasını düzenleyen yazılımlar eksik olmuş olabilir. Bir de anladığım kadarı ile laptop en az 2 yıllık ve artık sessiz çalışmaması ve ısınması gayet normal.

Aldım alalı böyle bu meret
ibrahim43
Ben de win7'yi denemek istiyorum.İki işletim sistemini birlikte kullanmak, test etmek istiyorum.Bilgisayarımda C,D,E olarak sürücüler var.E sürücüsü boş ona win7 kursam diyorum ama korkuyorum açıkçası.Kurarken yanlış bi şey olur xp de gider diye Very Happy 4 gblık flash bellek var bende win7 iso olarak indirdim.flash belleğe atıp açılışta çalıştırmak yeterlimi yoksa dvd falan bişeyler denilmiş omu lazım.orasını anlamadım.Biriniz açıklarsa sevinirim.
tufansaba
1. Kaynak

2. Kaynak

Bu linkler yardımcı olur. Kolay gelsin Smile
ibrahim43
Kaynak için sağol.Valla baya yapılcak ayar var.Gözüm kesmiyor.Direkt win7yi kursam nolur acaba xp nini üstünemi kurar Smile
tufansaba
XP kurulu ise win7yi farklı bir partitiona kurabilirsin fakat boot olayını ayarlamazsan ya hiç açılmaz ya da direk win7 açılır.

XP kurarken de dosya sistemine ellemeden kurulum yaparsan biçimlendirme yapmayacağı için dosyalarına zarar gelmez.Güvenmem dersen yedek alabilirsin Smile
gerimter
bu flastan kurma tolsu vardı bilen varmı yerini micrsoftun .
kemal44
vallaha flash dan kurmak süper yav ne diyeym aslında pc ye engtegre edilse işletim sistemi oto kursa:D
gerimter
entegrenin söküp takılabilen cinsten olması gerekir ama .
manyakbey
Zaten herkezde 4 gb flash var paylaşım için teşekkürler Cool
aligultekin34
Çok faydalı bir konu olmuş.Eline salık. Laughing
gerimter
Windows 7 nin hangisi daha stabil çalışıyor arkadaşlar.Geçen home basic kurdum iğrenç bişi ya bilgisayar çok yavaşladı.
darkeagle
gerimter wrote:
Windows 7 nin hangisi daha stabil çalışıyor arkadaşlar.Geçen home basic kurdum iğrenç bişi ya bilgisayar çok yavaşladı.

Ultimate 64 Bit...

Makinen 64 bit destekli ise tabii ki...
gerimter
Ben de o kanaatteyim ultimate dendeiklerim içinde en iyisi sanırım msdn sürümü
aligultekin34
Denemek lazım ama en iyisi cd dvd Smile)
gerimter
aligultekin34 wrote:
Denemek lazım ama en iyisi cd dvd Smile)

aynen cd iyi Smile)