FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Ve Firefox zirvede

aligultekin34
Quote:
Firefox çok çalıştı, çok yoruldu, ama sonunda en tepeye ulaştı.

Firefox 3.5 liderliği Internet Explorer 7'den almayı başardı. StatCounter'ın en son rakamlarına göre IE7 kullanımında dev bir gerileme oldu.

Kullanıcılar daha modern olan Internet Explorer 8'e geçerken, Firefox 3.5 kullanıcılarının sayısı da arttı ve böylece internet tarayıcılar arasındaki liderlik yarışında öne geçti. Bununla birlikte Internet Explorer 6-7 ve 8'in toplam kullanıcı oranı Firefox'u oldukça geride bırakıyor. Yani bu başarı sadece sürümler arasında geçerli ama yine de küçümsenecek bir başarı değil.

Haziran ayında Firefox 3.0 Internet Explorer 7'yi geçmek üzereyken Firefox 3.5 çıktı. Bu da sürümler arası liderlikte 3.0'ın kullanımını düşürdü.

Microsoft'un yaptığı en iyi Internet Explorer sürümü olan IE8'in yükselişi ise oldukça istikrarlı. Internet Explorer 7 yüzde 43 pazar payından yüzde 21'e geriledi. Böylece IE7 ve IE8 arasındaki fark da neredeyse kapanma durumuna kadar geldi.

Ancak bu gerileme elbette sadece IE8'e yaramadı; Firefox da yeni kullanıcı kazanmak yolunda bu durumdan bir hayli faydalandı. Zaten Firefox 3.5'in liderliği ele geçirmesi de bunun en güzel kanıtı...

StatCounter, Google Chrome'u diğer tarayıcılar kategorisine dahil etti ve bu tarayıcının payını ayrı olarak yayınlamadı. Ancak diğer tarayıcılar kategorisi de payını arttırdı.
mr.emre
Firefox'da güncelleme zorunlu. Bu açıdan saçma geldi. Ayrıca insanların bu tarayıcıları bulundurması kullandıkları anlamına da gelmiyor. En basitinden messenger bile internet explorer'a ihtiyaç duyuyor.

Uzun lafın kısası Firefox gönüllerimizin birincisi.
tufansaba
Nedense firefoxa alışamadım bazı güvenemediğim siteler için noscript eklentisiyle bakıyorum ama ff açınca pc kendinden geçiyor kendine gelemiyor dakikalarca ondan yine chrome diyorum Very Happy
BURAK_X
firefoxcuydum, chrome a kaydım
darkeagle
BURAK_X wrote:
firefoxcuydum, chrome a kaydım

Dikkat et chrome intikam peşine düşmesin Laughing
my93
şimdiye kadar firefox kullanıyorum eklentilerini kurunca çok güzel çalışıyor daha hiç donduğunu görmedim adamlar müsteri memnuniyeti için çalışıyorlar
meseloz
Ben de chrome' cuyum. Özellikle arama motorlarını kaydedip adres satırına belirlediğin bir anahtar ile beraber yazınca direk o sitede arama yapabiliyorsun. O özelliği çok güzel. Örneğin www.eksisozluk.com da "bir kelime" diye bir şey arayacağım. Normalde önce siteye girip sonra çubuğa "bir kelime" yazıp bir daha enterlamam lazım. Ama chrome'da direk olarak adres çubuğuna "es bir kelime" yazdığımda aranmış hali çıkıyor. ("es" benim tarafımdan atanan bir anahtar kelime- ekşi sözlük) İngilizce sözlüklerde falan çok pratik oluyor. Herkese tavsiye ederim...
genckalemsor
sırf bu yüzden IE8 çıktı zaten. denedim firefox yine açıkara önde kullanım açısından.