FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Otomatik vitesli cankurtaranlar geliyor

aligultekin34
Quote:
Bundan sonra cankurtaranlar otomatik vitesli olacak.

Sağlık Bakanlığı Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Fazıl İnan, cankurtaran çalışanlarının işini kolaylaştırmak için otomatik vitesli araçlar alındığını ve merkezlere dağıtılmaya başlandığını söyledi.

İzmir'de düzenlenen 1. Acil Tıp Teknisyenliği Sempozyumu'nun açılışında konuşan Dr. Fazıl İnan, 112 Acil Sağlık çalışmalarını anlattı. Geçen yıla kadar Fransız marka cankurtaranların kullanıldığını hatırlatan İnan, bu yıl bir sürprize hazırlandıklarını söyledi. Cankurtaran kullanan ekiplerin. bir taraftan yolda giderken sinyal cihazıyla uğraştığını, bir taraftan da telsizle hastaneye vaka bilgisi verdiğini belirten İnan, "O zaman dedik ki kolaylaştıralım şartları, otomatik vites alalım. Mercedes otomatik vites aldık. Test ettik, kullandık. Normal bir taksi kullanmaktan çok daha hafif ve rahat olduğunu gördük. Birkaç ay öncesine göre araba kullanma konusunda itiraz ediliyordu, artık üç yetkili içinde doktor bile kullanmak isteyecektir. Bunu şimdiden, aldığımız araçlarda görüyoruz." dedi.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan 10 bin acil tıp teknisyeni bulunduğunu kaydeden Fazıl İnan, bu kişilere 2005 yılı başında, hekim olmaksızın hastane öncesi acil tıbbi müdahale yetkisi verildiğini hatırlattı. Çalışmalarıyla ilgili bilgiler aktaran İnan, Emniyet Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre 10 yıl önceye kadar trafik kazalarında her yıl 8-9 bin kişinin hastaneye ulaşamadan öldüğünü ifade etti. Geçen seneki istatistiklerde bu sayının 4 bin 300'e düştüğünü vurgulayan Dr. İnan, "Halbuki her yıl trafiğe 600 bin yeni araç katılıyor. Kaza sayısı da en az yüzde 10-15 artıyor ama ölü sayısında azalma var. Bu gösteriyor ki acil servis hizmetleri ülkemizde gelişmiş durumda. Olay yerinde ve zamanında hızlı bir şekilde müdahale ederek, binlerce insanın canını kurtarmaya başlamışız." şeklinde konuştu. Bu kapsamda karayollarından başlamak üzere 81 ilde şu ana kadar bin 314 acil servis istasyonu kurulduğunu, nihai hedefinse bin 460 olduğunu söyleyen Fazıl İnan, 2010 yılının ilk altı ayı içinde bu rakama ulaştıklarında, yeni bir istasyona gerek kalmayacağını belirtti. Şu anda 2 bin 235 cankurtaran bulunduğunu, her 30 bin kişiye bir tane düştüğünü ve bu rakamın gelişmiş ülkeler seviyesinde olduğunu dile getiren İnan'ın verdiği bilgilere göre 2008 yılında toplam vaka sayısı 1 milyon 382 bin oldu. Bu yılın istatistiklerinin birkaç ay sonra tamamlanacağını belirten İnan, Ekim 2009 ayında göre 1 milyon 800 bin rakamına ulaştıklarını söyledi. Aralık itibariyle 2 milyon kişiye ulaşılmasının beklendiğini kaydeden İnan, bunun da gelişmiş ülkeler standardının yakalandığımızı gösterdiğini anlattı. Vakalara ulaşılan sürelere de değinen Dr. Fazıl İnan, 2008'de yüzde 92'sine ilk 10 dakikada ulaşıldığını, bu sene şu ana kadar yüzde 93'ün üzerinde görüldüğünü, gelişmiş ülkeler hedefini ise yüzde 90 ile 2005 ve 2006 yıllarında yakaladıklarını belirtti.

İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan da kendilerine bağlı 112 Acil Sağlık servisinin 2002 yılında 28 olan 112 istasyon sayısının 2009'da 56'ya, cankurtaran sayısınınsa 68'e çıktığını belirtti. 2002 yılı toplam acil vaka sayısı 34 bin 157 iken 2008 sonunda 92 bin 337'ye, 2009 yılının ilk 6 ayında ise 55 bin 901'e ulaştığını kaydeden İl Sağlık Müdürü Özkan, "2009 yıl sonu projeksiyonu, kolaylıkla 100 bin vakanın üzerine çıkılacağını göstermektedir." dedi. Acil vakalara cankurtaranla ortalama ulaşma süresinin 7-8 dakika olup yüzde 91'ine 10 dakika içinde ulaşıldığını, bunun birçok Avrupa ülkesi rakamlarının altında olduğunu kaydeden Özkan, helikopter cankurtaran uygulamasıyla da kötü hava şartlarına rağmen Ege Bölgesi'nde, 9 aylık sürede 332 acil vakanın naklinin başarıyla yapıldığını ifade etti. (CİHAN)
Related topics
200 GB'lık DVD'ler Geliyor!
Google Otomatik Çeviriye Hazırlanıyor
usb autorun?
iGoogle
mehmetcik-1
Android İstilasına Hazırlanın!...
Bluetooth 2.2 Geliyor
XP Geri Geliyor
BUYRUN REGEDİT KOMUTLARI VE PC HIZLANDIRMA !!!
Firefox 3.6: Namoroka 2010da Geliyor
İnsan Gibi Yazıcı!
Google Wave geliyor :)
ASUS, COMPUTEX 2009'da benzersiz bir vizyon sunuyor
Samsung'un tableti Galaxy Tab geliyor
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.