FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

BIOS a sihirli dokunus :)

rouqe
Quote:
Her bilgisayarda bulunan ve genel olarak kullanıcıların pek de müdahelede bulunmadığı BIOS, sistem için çok önemli fonksiyonları içerisinde barındırır.

Pek çok önemli işlevin yer aldığı BIOS ile örneğin sistem başlangıç ayarlarını yapabilir ve sisteminizle ilgili daha detaylı bilgilere yine BIOS altında ulaşabilirsiniz.

Ancak BIOS'un bilinmeyen pek çok yönü de bulunmaktadır. Bu nedenle bu yazımızda BIOS'la yapabileceklerinizi masaya yatıracağız.

Öncelikle BIOS'unuza nasıl ulaşabileceğinizi görelim. Genel olarak bilgisayarlarda BIOS'a ulaşmak için Del veya F2 butonları kullanılır. Bilgisayarınızı başlattığınızda siyah ekranda altta yazılı bulunan yazılara dikkat edin. Burada BIOS veya Setup olarak da belirtilen bölüme girebilmek için hangi butonun kullanılması gerektiği yazılıdır.

BIOS'a girdikten sonra ise ilk olarak sizi BIOS'un ana menüsü karşılar. Bu bölümde genellikle bazı önemli ayarlar yer almaktadır. Main, Advanced, Power, Boot ve Exit genel olarak BIOS'un alt menüleri olarak dikkat çeker.

Gün ve saat

Gerekmedikçe bu ayarı ellemenize lüzum yok; zira BIOS saati kendi halinde de normal bir şekilde çalışır ve BIOS pili tükenene kadar BIOS gün ve saati çalışmaya devam eder. Bu saatin veya günün bozulması durumunda ise ilk akla gelecek nokta BIOS pilinin bitmiş olma ihtimalidir.

selim06:Lutfen mesajlarinizda Alinti etiketi (Quote tagi) kullaniniz.
BURAK_X
bak arkadaşım, ya "quote" tagını kullan, ya da git...
darkeagle
Quote kullanmayı da geçtim, bari tam copy paste yapsa idi...
cavbela
darkeagle wrote:

bondingse bi mesaj atıp aranızdan birisi mod olsa iyi olur. yoksa türkçe forumlarının geleceği hiç parlak görünmüyor. bi kişi seçersek herkes bondingse o kişiyi desteklediklerine dair mesaj atar diye düşünüyorum.

Gönüllü olan?
darkeagle
cavbela wrote:
darkeagle wrote:

bondingse bi mesaj atıp aranızdan birisi mod olsa iyi olur. yoksa türkçe forumlarının geleceği hiç parlak görünmüyor. bi kişi seçersek herkes bondingse o kişiyi desteklediklerine dair mesaj atar diye düşünüyorum.

Gönüllü olan?

http://www.frihost.com/forums/vt-111028.html

Durum ortada...
BURAK_X
geçen sene selim beni önermişti bayağı bir şeyler olmuştu da, ingilizce meselesinden ötürü kaldı Very Happy selim ingilterede sanıyorum şu aralar. yurtdışı eğitim icabı
cavbela
darkeagle wrote:
cavbela wrote:
darkeagle wrote:

Gönüllü olan?

http://www.frihost.com/forums/vt-111028.html

Durum ortada...

İlgin için teşekürler. Orda konu biraz dağılmış gibi. Ama sanıyorum bondings türkçe forum için bir mod atayacak.

Onun dışında mesajların raporlanması öneri olarak gelmiş. Fakat google translate yeterince iyi çeviri yapamıyor. Buda ister istemez modun işini zorlaştıracak.
darkeagle
cavbela wrote:
İlgin için teşekürler. Orda konu biraz dağılmış gibi. Ama sanıyorum bondings türkçe forum için bir mod atayacak.

Onun dışında mesajların raporlanması öneri olarak gelmiş. Fakat google translate yeterince iyi çeviri yapamıyor. Buda ister istemez modun işini zorlaştıracak.

Sorma yahu, bir başlık açtım yazmadıkları kalmadı, direk sitede kendini belli etmek isteyenler atladı fikirler üretti. Bondings ise ekleyebilirim dedi ama aradan bir sürü zaman geçti, ben daha yeni bir moderator göremedim.
cavbela
darkeagle wrote:
cavbela wrote:

Sorma yahu, bir başlık açtım yazmadıkları kalmadı, direk sitede kendini belli etmek isteyenler atladı fikirler üretti. Bondings ise ekleyebilirim dedi ama aradan bir sürü zaman geçti, ben daha yeni bir moderator göremedim.

Beklemedeyiz Smile
aligultekin34
BURAK_X wrote:

arkadaşa katılıyorum doğru söylemiş bu konuda.Bios konusunda ise gerekmedikçe fazla karıştırmayın derim.Orada bütün sistemi ele alıyon.çeşitli parçaların yanmasına bile sebep olabilirsiniz
cavbela
aligultekin34 wrote:
BURAK_X wrote:

arkadaşa katılıyorum doğru söylemiş bu konuda.Bios konusunda ise gerekmedikçe fazla karıştırmayın derim.Orada bütün sistemi ele alıyon.çeşitli parçaların yanmasına bile sebep olabilirsiniz

Parçaların yanacağını sanmıyorum. İşlemci dahil tüm parçalar belli bir sıcaklığın üzerine çıktığı zaman kendilerini durduruyorlar.
darkeagle
cavbela wrote:
aligultekin34 wrote:
BURAK_X wrote:

Parçaların yanacağını sanmıyorum. İşlemci dahil tüm parçalar belli bir sıcaklığın üzerine çıktığı zaman kendilerini durduruyorlar.

Parçalar çok güzel yanıyor Smile Parçaların belirli bir ısıya ulaştığında durmasını bios sağlamakta, çoğu biosta bunu göz ardı edebiliyorsun. Hatta bunu göz ardı edip, işlemci fanını söküp, anakarta açı verip, fırlayan işlemciyi çöp kutusuna sokabilirsen kazanıyorsun; yani en azından bizde öyle idi Laughing

Bunlar bir yana, eğer bir sistemin kontrolünü ele geçirip çaktırmadan bios yazılımını değiştirebilirsen, bir sonraki sistem açılışında parçalar sırayla eriyebiliyor ve daha çok puan kazanıyorsun Laughing Laughing
cavbela
darkeagle wrote:
cavbela wrote:
aligultekin34 wrote:
BURAK_X wrote:

Parçalar çok güzel yanıyor Smile Parçaların belirli bir ısıya ulaştığında durmasını bios sağlamakta, çoğu biosta bunu göz ardı edebiliyorsun. Hatta bunu göz ardı edip, işlemci fanını söküp, anakarta açı verip, fırlayan işlemciyi çöp kutusuna sokabilirsen kazanıyorsun; yani en azından bizde öyle idi Laughing

Bunlar bir yana, eğer bir sistemin kontrolünü ele geçirip çaktırmadan bios yazılımını değiştirebilirsen, bir sonraki sistem açılışında parçalar sırayla eriyebiliyor ve daha çok puan kazanıyorsun Laughing Laughing

Very Happy Very Happy hadi deneyelim Razz
aligultekin34
cavbela wrote:
darkeagle wrote:
cavbela wrote:
aligultekin34 wrote:
BURAK_X wrote:

Very Happy Very Happy hadi deneyelim Razz

denemesi bedava.Ben fazla karıştırmayın derim.Sonra pcden olursunuz Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
tufansaba
konuda ne bilgi verilmek istendi anlamadım Confused biosu kurcalamak isteyen varsa eski bir pc bulsun yenilerde fazla kurcalamayın yazıktır Laughing ayrıca işlemci yakmak güzel oluyor Laughing
darkeagle
tufansaba wrote:
işlemci yakmak güzel oluyor Laughing

Olimpiyatları çok zevkli Laughing
my93
işlemciyi yakmak yerine herşeyi daha dikkatli ve detaylı öğrenirseniz hiç bir sorun olmaz