FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Böyle bir mail gelirse okumadan silin

aligultekin34
Quote:
Bu tarz e-postaların hiçbirini dikkate almayın, okumadan silin. Aksi takdirde...

Bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla güvenlik sorunları her geçen gün artarken, yüzlerce kişi forum siteleri aracılığıyla dolandırılıyor.

İnternet kullanıcılarının herhangi bir amaç için üye olduğu zararsız gibi görünen forum sitelerinin kullanıcılar için çok büyük tehlike arz ettiği belirtildi. Uzmanlar, çeşitli kişi ve gruplarca oluşturulan forum sitelerine üye olanların kişisel bilgilerinin çalınarak başkalarına satılabileceğini kaydetti.

Türkiye İnternet Evleri (TİEV) İnternet Birliği Komisyon Başkanı Hakan Topuzoğlu, bilgileri çalınan kişilerin her türlü dolandırıcılığa maruz kalabileceği uyarısında bulundu.

Topuzoğlu, Facebook, Twitter, MySpace gibi sosyal ağdaki kullanıcı hesaplarının çalınarak bu siteler üzerinden kurbanın tanıdıklarından para istendiğini dile getirdi.

Ağdaki kötü niyetli kişilerin tanışarak samimi olduğu kişilerden hediye ve para istediklerini aktaran Topuzoğlu, Topuzoğlu, sanal dolandırıcılık hakkında şu bilgileri verdi: "Sahte elektronik postalar ile insanlar tuzağa düşürülüyor. Bu nedenle, arkadaşınızdan veya güvenilir bir kurumdan geliyormuş gibi gelen fake e-mailler (sahte e-posta) kullanılarak kurbana gönderilen mail sayesinde insanlardan bilgilerini istemek. Bu bilgi bankacılık şifresi, e-posta adresinin şifresi, annesinin kızlık soyadı dahi olabilir. O yüzden, size gelen bu tarz e-postaların hiçbirini dikkate almayın, okumadan silin. Aksi takdirde doldurduğunuz forum doğrudan kötü niyetli insanların eline geçecektir."

Sanal ortamda en fazla dolandırıcılığın bahis siteleri aracılığıyla yapıldığını ifade eden Topuzoğlu, ertesi gün oynanacak maçın sonuçlarının önce kurbanın e-postasına gönderildiğini, birkaç gün boyunca doğru sonuçlar gönderilince, ücretsiz olarak tanıtılan bu hizmetin en şüpheci kişiyi bile ikna etmeye yeterli olduğunu söyledi.

'Sonuçları öğrenmeye devam etmek istiyorsan, şu hesaba para yatırmalısın' şeklinde e-maillerin geldiğini dile getiren Topuzoğlu, bu maillerin dikkate alınmamasını tavsiye etti.
(CİHAN)
BURAK_X
herkes herkesi kekliyor artık ya Confused
tufansaba
Abuk subuk yerlere kullandığınız mail adresinizle kayıt olmazsanız , iletişim araçları kullanıyorsanız abuk subuk kişiler ile iletişim halinde değilseniz böyle iletilerin gelmesi zor
cavbela
internet çok hızlı yayıldı, bu nedenle bir internet kültürü ve bilgisi edinilemedi.
Bu nedenle bazı uyanık kişiler bundan faydalanmaya başladılar. Yakın zamanda bunlara karşı önlem alacağız fakat yine bir şekilde bizi dolandırmanın yolunu bulacaklar.
BURAK_X
cavbela wrote:
internet çok hızlı yayıldı, bu nedenle bir internet kültürü ve bilgisi edinilemedi.

çok doğru
Related topics
İstanbul Forumu
PHPBB Eklentileri
forumların birer birer kilitlenmesi...
Google adsense ile ilgili bilmek istedikleriniz
stallone sozde soykirimla alakali bir film yapiyormus
selcuk tarihi uzmani bir amerikali
Mail deliver gibin bişe lazım bi bakabilirmisiniz(sorun)
amerikan senatosu-ermeni tasarisi
bugün sevgililer günü
CAGIMIZIN EN BUYUK, EN ETKiLi REKLAM PROJESi !
bildiğiniz böyle bir site varmı php öğrenme sitesi
İnternette oltaya gelmeyin !
Böyle bir SMS gelirse telefonu kapatın !
Böyle Bir Durumda Ne Yapardınız??
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.