FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Yüzde yüz yerli uydu uzaya gönderildi

aligultekin34
Quote:
Türkiye'yi uzay bilimleri ve araştırmaları alanında mesafe aldıracak proje, sabah saatlerinde Hindistan'dan uzaya fırlatılan uydu ile hayata geçti.

Tamamen Türk mühendisleri tarafından tasarlanan bir kilogram ağırlığındaki uydu sabah 09.21 itibariyle uzaydaki yörüngesine yerleşti. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bünyesindeki komuta merkezinden yönlendirilecek uydunun deneme amaçlı fotoğraf ve sinyaller göndermesi planlandı. Hindistan'daki üsten uydunun fırlatılmasıyla paralel İstanbul'daki komuta merkezinde görevli akademisyen ve öğrenciler geri sayarak heyecana ortak oldu.

İTÜ'nün yerli imkânlar kullanarak hazırladığı 'İTÜpSAT1' uydusu Hindistan'daki Uzay Araştırmaları Kurumu'ndan (ISRO) uzaya başarıyla fırlatıldı. Küp şeklinde imal edilen ve yeryüzünden 720 kilometre yükseklikte yörüngeye oturan uydunun yapımı için 3 yıl önce harekete geçildi. 2009 yılı başında fırlatılmaya hazır hale getirilen İTÜpSat1, Hindistan'daki testlerden de başarıyla geçti. Bu sabah C-14 isimli roketle uzaya gönderilen uydu yörüngesine yerleştirildikten sonra projede görevli akademisyen ve öğrenciler de rahat bir nefes aldı.


İTÜ'DE GERİ SAYIM HEYECANI

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Mühendisliği Bölümü tarafından hayata geçirilen proje nedeniyle bir grup akademisyen de Hindistan'a gitti. Maslak'taki üniversite merkez kampüsündeki Komuta Merkezi'nde heyecan doruğa çıktı. Fırlatma anını canlı yayın ile komuta merkezinden takip eden görevliler, fırlatmanın başarıyla tamamlanmasının ardından sevinçlerini alkışlayarak gösterdi. Fırlatma işlemini canlı olarak takip eden Uzay Mühendisliği Bölümü akademisyen ve öğrencileri hep birlikte geri sayarak uydunun fırlatılmasına tanıklık etti. Proje ekibinin heyecanı, uydunun yörüngeye yerleşmesiyle doruğa çıktı. İTÜpSAT1 yörüngesinde saniyede yaklaşık 7,5 km ile yol alan uydu dünyayı yaklaşık 90 dakikada bir dönmeye başladı. Yörüngeye yerleşen uydu ile ilk haberleşmenin sağlanmasıyla birlikte yetkililer rahat nefes aldı. Uydu, içinde bulunan kameralarla İTÜ'deki yer merkezine fotoğraflar gönderecek. Uydu aynı zamanda Türkiye'nin ilk küp uydusu olma özelliğini de taşıyor.DEKAN ÜNAL: BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRMENİN GURURUNU YAŞIYORUZ

Projenin yürütücülüğünü üstlenen İTÜ Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan ile Uçak Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan İnalhan Hindistan'da bütün aşamaları yakından takip etti. Fırlatmayı İTÜ'deki Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboratuarı'nda izleyen Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Ünal, "Bu bir ekip çalışmasıdır. Üç yıldır büyük bir sabır ve emekle yürütülen çalışmaların başarıyla sonuçlandığını görmek heyecan verici. Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyor olmanın verdiği gururunu yaşıyoruz. Bu başarı daha büyük uyduların üretilmesi için önümüzü açtı. Nano uydu üretimi için başlattığımız çalışmalar hız kazanacak. Bir öğrenci projesi olan ilk küp uydunun görüntülerini merakla bekliyoruz" dedi. Ünal, uydunun yapımı için laboratuar ortamının yaklaşık 1 milyon Euro'ya mal olduğunu dile getirdi. Akademisyenlerin yanı sıra lisans seviyesinde öğrencilerin de projede görev aldıklarını anlatan Ünal, uzaya fırlatılan roket içinde Hindistan'ın iki, Almanya'nın 4 ve İsviçre'nin bir uydusu bulunduğunu da sözlerinde ekledi.

Toplam kütlesi 1kg ve boyutları 10x10x10cm olan uydu bir VGA kameraya ek olarak sıcaklık, ivmelenme ve manyetik alan ölçümü yapan duyargalara sahip. Uydu bilgisayarı tarafından kaydedilen sıcaklık, ivmelenme ve diğer bilgilerini de yer istasyonuna düzenli olarak aktarması bekleniyor.
sefilim
hadi bakalım uzaya açılmaya başladık
tufansaba
Bir gün başaracağımızı biliyordum devamıda gelir uçağa binmezlerse
xcelilx
İnşallah yakında daha büyük bir uydu göndeririz Very Happy

10 x 10 x10 biraz küçük olmuş ama başlangıç için iyi Smile
darkeagle
xcelilx wrote:
İnşallah yakında daha büyük bir uydu göndeririz Very Happy

10 x 10 x10 biraz küçük olmuş ama başlangıç için iyi Smile


Teknolojinin küçüğü makbül...
BURAK_X
bari görüntü var mı?
BURAK_X
bir haber yok mu ya?
darkeagle
BURAK_X wrote:
bir haber yok mu ya?


Olmaz olur mu biz telsiz ile yakalıyoruz sinyallerini...
darkeagle
http://usl.itu.edu.tr/indextr.html

Pek birşeye yaramıyor zaten Laughing
Related topics
Cep telefonuna rekor fatura
Göktürk-2 için geri sayım başladı
Türkiye internette sondan ikinci
Aradığı yeri bulamayana TurkNet Harita
%100 Türk Malı İlk Otomobil
yeni başlayanlar için hukuk fakültesi
İnternet 2012'de bakın nasıl olacak
Rasat Earth Geliyor
Atatürk'ümüz için DEV Arşiv
Dünya Kupası Uydu
Ceza-Yerli Plaka
KAC DEGISIK DIL KONUSABILIYORSUNUZ?
dislerinizi gicirdatiyormusunuz?
pakistan daki ikinci dubai
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.