FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Windows 7'de sürpriz sorun

aligultekin34
Quote:
Windows 7 testlerinin ortaya koymadığı bir problem, internet forumlarında fırtınalar estiriyor!

Windows 7'yi netbook'larda kullananların pil ömrü şikayetleri çığ gibi büyüyor. İnternet forumlarında yer alan kullanıcı yorumlarına ve yeni yapılan bazı incelemelere göre aynı bilgisayarda Windows XP kuruluyken pil ömrü normal, Windows 7 ile ise üçte bir daha kısa.

Laptop dergisinin blog'unda yazılana göre yapılan yeni bir testte bir Toshiba netbook, Windows 7'de, Windows XP'ye göre 2.5 saat pil ömrü kaybetti. XP'de 9:24 dayanan pil, Windows 7'de sadece 6:53 dayandı. Acer Aspire One netbook ile yapılan testte de benzer bir sonuç çıktı. Düşük güç tüketiminde 8:28 olan süre 5.54'e düştü. Asus kullanıcıları da durumdan şikayetçi. Asus eee kullanıcıları, MSI netbook kullanıcıları sitelerde Windows 7'nin pil ömrüyle ilgili şikayetleri sıralıyor.

Yapılan incelemeler ve yorumlar oldukça tartışmalı. Çünkü Haziran ayında yapılan Windows 7 RC ile Windows XP kıyaslamalarında XP sadece yüzde 2 ila yüzde 8 daha avantajlıydı. Test, Asus Eee PC 1005HA netbook üzerinde yapılmıştı.

Peki bu durumun sebebi ne? Ve bir çözümü var mı?

Netbook'ların uzun pil ömrüne sahip olması, dizüstü bilgisayarlara göre en büyük avantajlarını oluşturuyor. Firmalar da netbook'ları daha uzun pil ömrüne sahip olacak şekilde ayarlıyor. Microsoft'a göre Windows 7'nin pil ömrü Windows Vista'ya göre yüzde 11 daha uzun. Microsoft DVD oynatma gibi işlemlerde ekran kartının kullanılmasının, kernel geliştirmeleriyle işlemcinin daha hızlı boş duruma geçmesinin bunda etkili olduğunu belirtiyor.

Microsoft XP'ye göre kısa pil ömrüyle ilgili şikayetler hakkında yorum yapmadı. Ancak Windows 7'de pil ömrünü uzatan verimli değişiklikler için daha önceden yayınlanmış bir belgeyi tekrar ortaya koydu. Bu hareketle de yorum yapmadan suçun yazılım ayarlarında ve özellikle de sürücülerde olduğunu vurgulamış oldu.

Özellikle de donanım üreticilerinin, Microsoft'un yayınladığı ince noktalara uygun sürücü yazması gerekiyor. Sonuç itibariyle ortada Windows 7'den kaynaklanan bir sorun gözükmüyor ve bu sorunun ilerleyen aylarda çıkacak sürücülerde çözülmesi kuvvetle muhtemel...
darkeagle
Windows 7'nin Xp'ye göre sistemi daha çok kullandığı kesin, doğal olarak pilin çabuk bitmesi gayet normal...
tufansaba
Sürekli deşarj şarj pil ömrünü kısaltır
aligultekin34
valla şu final sürümüne az kaldı zaten şu rtm sürümü çıksın onda düzeltirler kesin çünkü daha fulll sürüm değil:D
gerimter
pil ömrü daha iyi bizzat kullanıyorum ben .
darkeagle
gerimter wrote:
pil ömrü daha iyi bizzat kullanıyorum ben .

Vista'ya göre mi Xp'ye göre mi?
cavbela
7 için service pack hazırlıkları başlamış Very Happy önce delik deşik bir sistem sunuyorlar, sonra hizmet paketleriyle kapatmaya çalışıyorlar, biraz bekleyip adam gibi kararlı bi sistem sunsalar olmuyor Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
darkeagle
cavbela wrote:
7 için service pack hazırlıkları başlamış Very Happy önce delik deşik bir sistem sunuyorlar, sonra hizmet paketleriyle kapatmaya çalışıyorlar, biraz bekleyip adam gibi kararlı bi sistem sunsalar olmuyor Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

Buna da şükür, Vista faciasından sonra...
cavbela
darkeagle wrote:
cavbela wrote:

Buna da şükür, Vista faciasından sonra...

ehehe haklısın Smile
gerimter
pil ömrü gerek vistadan gerek xp den daha iyi ya herşeyi daha iyi aslında.Vista son derece hantal kalır w7 nin yanında bakın göreceksiniz kısa sürede herkes w7 diyecek.En mükemmel yanı sürücülerin kökünü hemen tanıması.Celeron dahil üstü versiyonlara kesinlikle kurunuz.
darkeagle
gerimter wrote:
pil ömrü gerek vistadan gerek xp den daha iyi ya herşeyi daha iyi aslında.Vista son derece hantal kalır w7 nin yanında bakın göreceksiniz kısa sürede herkes w7 diyecek.En mükemmel yanı sürücülerin kökünü hemen tanıması.Celeron dahil üstü versiyonlara kesinlikle kurunuz.

Ben Xp'ye bile oranla eski bir pc de daha verimli çalışıorum w7 de...
gerimter
sana katılıyorum p2 makinalara kurmaya çalışıyorum hala beceremedim.lite versiyonu..
darkeagle
gerimter wrote:
sana katılıyorum p2 makinalara kurmaya çalışıyorum hala beceremedim.lite versiyonu..

O kadar da abartma Smile
voicemale1
Windows 7 yi Netbook da kullanmadım ama masaüstünde gayet iyi performans verdi.. Vista'dan daha akıcı XP den daha görsel...

Yani kısaca Vista'nın görselliği + XP nin akıcılığı = Windows 7

Netbook larda pil ömrü ne olur bilemem ama Ekim ayında çıkan tam sürüm Win7 lerde ya düzeltilmiştir, yada yakında çıkan Win7 Servie Pack lerinde düzeltilir.. Pil sorunu çok büyük sorun değil. Uygulamaların gereksizlerini ve gereksiz hizmetleri kapatsanız bile bence pil çok fark eder...
darkeagle
3 adet ASUS M51Vr notebookta Xp, Vista ve 7 yi yükleyip denemiş bulunmaktayım. Pil dayanıklılığı konusunda açık ara fark ile vista son sırada. Xp ise 7 den biraz daha fazla uzun süre çalıştı.
gerimter
inan deniyorum abartı yok.