FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


internetin evliligi olumsuz etkileri

rouqe
Sanal bir ortam yaratılıp, gerçek yaşama adaptasyon sorunları yaşanmaya başlandığını belirten Budak, 'İnsan, sağlıklı ve doğru kullanıldığı sürece yararlı olduğu düşünülen bu makinenin kölesi haline gelmeye başladı' dedi.

Bağımlılığın ne şekilde olursa olsun insan yaşamına zarar veren bir durum olduğunu ifade eden Budak, şunları kaydetti:

'İnsan daha iyi bir yaşam sürmek için kullandığı araçların kölesi haline dönüşürse fayda yerine zarar görür. Nedir peki bu bağımlılık dediğimiz şey? İnsanın sahip olduğu herhangi bir şeyi sürekli yanında istemesi, kaybetmek istememesi, kaybedeceği endişesi ile ona sıkıca sarılması, zarar verdiğini bildiği halde kontrolsüz bir şekilde ondan kopamamasıdır. Bir anlamda takıntı haline dönüşmesidir.

Nasıl ki alkol ve madde kullanımlarında ve yoksunluklarında davranış bozuklukları oluşuyorsa bu konuda da bu tür sorunlar yaşanmaktadır. Yalan söyleme, sinirlilik, huzursuzluk, dikkat ve konsantrasyon sorunları, korku ve kaygılar, depresyon, iletişim sorunları ve olaylara ilgisizlik, uyku ve yeme düzensizlikleri, iş ve okul performansında düşüş gibi sıkıntı yaşanır.'

Budak, son dönemlerde, bilgisayar başından kalkmayan çiftlerin evliliklerinde sorunlar yaşandığını ve boşanmaların arttığını gözlemlediklerini bildirdi. Bilgisayar bazı bağımlılığı nedeniyle bazı çiftlerin aynı ev içinde yaşayan iki yabancı durumuna geldiklerini ifade eden Budak, 'Eşi ile konuşmak ve paylaşmak yerine sanal ortamda başka kişilerle paylaşımlar ve aldatmalar oluşmakta, bilgisayar başında uzun zaman geçirmekten dolayı cinsel yaşamları bozulmakta ve yine cinselliği sanal ortamda yaşama eğilimi artmaktadır' dedi.

Yabancılaşan eşlerin bir süre sonra da birbirinden tamamen koptuğunu ve çareyi boşanmakta bulduklarını anlatan Budak, bu tür sorunlarla merkezlerine başvuranların sayısında önemli bir artış olduğunu bildirdi.

YALNIZLIĞA İTİLME

Tüm bu yaşanan sorunların kişiyi çevresindekilerden soyutladığına ve yalnızlığa ittiğine dikkati çeken Budak, ilişkilerde yaşanan olumsuzlukların iş yaşamına da taşındığını kaydetti.

Sabaha kadar bilgisayar başında kaldığından uykusuz ve yorgun bir şekilde işe giden kişinin performansının bu durumdan önemli ölçüde etkileneceğini dile getiren Budak, bunun sonucunda iş kaybının da yaşanabileceğini belirtti.

Bilgisayar başında oynanan oyunların, yapılan alışverişlerin de kişinin maddi kayıplar yaşamasına sebep olduğunu anlatan Budak, şöyle devam etti:

'Gerçek hayatta yaşadığı başarısızlıkları kişi, sanal ortamda hırs yaparak oyun ortamında başarıya dönüştürmek isteyecektir. Bunu yaparken de temel ihtiyaçlarını karşılamayan kişi sağlıklı düşünemez hale gelecektir. Bilgisayar başından ayrılmayan kişilerin kimi zaman paranaoid düşünceler ve hezeyanlar geliştirdiği de gözlenmektedir. Psikolojik sorunların yanı sıra bel, boyun, sırt ağrıları ve gözlerde kuruluk gibi fiziksel şikayetler de ortaya çıkmaktadır.'

İnternet ortamında kişilerin kendilerini olduklarından farklı bir kimlikle ifade edip, gerçek hayatta söyleyemediklerini ve yapamadıklarını sanal ortamda özgür bir şekilde yaptıklarını kaydeden Budak, bilgisayar ve internet bağımlılığının da diğer nesne ya da kişiye olan bağımlılıklar gibi tedavi edilmesi gerektiğini bildirdi.

Budak, bu durumda insanın yaşam şeklinin gözden geçirilmesi, tekrar programlanması gerektiğini söyledi.

Bilgisayarı yanlış kullanmanın, ruhsal ve fiziksel açıdan sağlığı yitirmeye yol açabileceğine dikkati çeken Budak, 'Bilgisayar ve internet kullanımından dolayı çevrenizdeki kişilerle ilişkilerinizin bozulduğunu ve iş performansınızın düştüğünü fark ediyorsanız bir an önce bir uzmandan yardım almanız gerekir' dedi.
darkeagle
Kendi yazın mı, alıntı mı?
tufansaba
evlilikte internetin ne işi varmış Smile bazı ihtiyaçlar için gazete , vs.. bilgiler için olabilir ama iletişim programları siteleri ve bunlara yoğunlaşma sonucu çok tartışma çıkar ve her iki gencten birinin alttan almaması sonucu kötü olur ve biri çekip gider Laughing
rouqe
alıntıdır.
darkeagle
rouqe wrote:
alıntıdır.


Alıntı olan yazılar alıntı kodlarının içerisinde yazarsan daha iyi olur, böylelikle hem biz alıntı olduğunu biliriz hem de çoğu kişi puan kazanmak için kopyala yapıştır yapıyor demez Smile

Code:
[quote][/quote]
BURAK_X
bi evlenelim de, internet'i hallederiz
pisikopat38
zaten interneten tanıştığın kişiyi tam anlamıyla tanımıyoruzki, kişi kendini istediyi gibi tanıtıyo bu durumdada karşı taraftaki yalan söylesede bunun yalan olduğunu anlayamıyoruz Cool Cool Cool
darkeagle
BURAK_X wrote:
bi evlenelim de, internet'i hallederiz


Ne evlencen be Very Happy
mr.emre
internet evliliği diye bir şey yok ya. evlilik evliliktir. sanki internetten tanıştığın bir insanla ilk real görüşme de evleniyorsun. ha evleniyorsan o senin sorunun be insan.
Related topics
Sitemiz ve Biz
cep telefonunun zararlari hakkinda,mutlaka okuyun
Aylık ADSL kullanım miktarınız nedir?
Yarışma!!! En Parlak fikre, centilmene, sevilene 500MB...
Telekom personeline 2 Mbit ADSL 30 YTL
mezhepler arasi diyalog
The Simpsons'da Türk'ler
cep telefonu kullanma kilavuzu
yassiada
YouTube Açılacak mı?
Online Oyunlar & Stratejiler
İnternet Çökerse Ne Olur ?
internetin nimetleri
İnternetin ölüm tarihi: 22 Ağustos 2011
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.